داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

ارزش هر ۴ زالو معادل یک بشکه نفت/ظرفیت اشتغالزایی برای ۶۵ نفر با اجرای طرح جزیره زالو

نمایش خبر : 591 | تاریخ انتشار : 16 مهر 1396
به گزارش فراهان خبر؛ یکی از ظرفیت‌هایی که چند سالی است به عنوان فرصت شغلی نمود عینی پیدا کرده، پرورش و تکثیر زالو است.

زالو درمانی خواص زیادی دارد و از سردرد و سینوزیت گرفته تا میگرن و بیماریهای عفونی را درمان می‌کند.

پرورش زالو به عنوان صنعتی نو با سود آوری، اشتغالزایی و ارزآوری بالا یکی از فرصت های تحقق اقتصاد مقاومتی است.

ارزش هر ۴ زالو معادل یک بشکه نفت 

ارزش هر چهار زالو معادل یک بشکه نفت اوپک است، در حال حاضر درآمد کشور تایلند از صادرات زالو برابر با صادرات نفتی ایران است.

مصرف زالو به دلیل خواص متعدد آن در سراسر جهان رو به افزایش است، بر این اساس بسیاری از کشورهایی که دارای اقلیم مناسب هستند، به پرورش و تکثیر زالو روی آورده و در آمدهای سرشار و حیرت آوری کسب کرده اند.

زالو،جراح کوچک اما هوشمند 

زالو جراح کوچک و هوشمندی است، روی بدن بیمار که می‌افتد اندکی خون می‌مکد و درعوض بیش از ۱۲۰ ماده مفید وارد بدن می‌کند.

آب دهان زالو (بزاق) حاوی بیش از یکصد نوع ماده حیاتی مفید است که موجب درمان بیماری‌های مختلفی می‌شود و این خواص هستند که تجارت زالو را به تجارتی پرسود تبدیل می‌کند.

مهاجرت از پایتخت برای اجرای اقتصاد مقاومتی

برزآبادی فراهانی فارغ التحصیل مدیریت کسب و کار یکی از جوانانی است که به پرورش زالو روی آورده است و در راستای توسعه کار و آبادانی روستای آبا و اجدادی خود از پایتخت مهاجرت کرده و همت و تلاشش را برای پیاده سازی اقتصاد مقاومتی در روستای برزآباد فراهان به کار گرفته است.

وی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر گفت: پرورش زالو با رشته تحصیلی ام همخوانی ندارد، در ازای مساعدت مالی به یکی از دوستانم که به پرورش زالو مشغول بود، تعدادی زالو به عنوان هدیه دریافت کردم.

برزآبادی اظهار کرد: با گذشت زمان و مطالعه برای نگهداری از این زالو ها، علاقمندی نسبت به این کار در من ایجاد شد و با توجه به ظرفیت بالای درآمدزایی پرورش زالو، وارد این عرصه شدم و تصمیم به توسعه این کار گرفتم.

اشتغالزایی با پرورش ۲۰ هزار قطعه زالو

این کارآفرین فراهانی اظهار کرد: حدود یکماه است که زندگی را در شهر رها کرده و کار پرورش زالو را با ۲۰ هزار قطعه و سرمایه ۴۰ میلیون تومانی در روستای پدری آغاز کرده ام.

وی گفت: با کاهش شدید زالوها در طبیعت و میل روز افزون مردم برای درمان با استفاده از زالو، پرورش خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی این موجود توجیه اقتصادی پیدا کرد.

برزآبادی بیان کرد: زالو برای درمان انواع سردرد، سینوزیت، میگرن، بیماری های عفونی، بیماری های چشمی نظیر گل مژه، جوش و لک، بیماری های قلبی، انواع آرتروز بسیار مفید است و خاصیت های معجزه آسایی دارد.

این کارآفرین فراهانی افزود: معروف‌ترین ماده مترشحه از زالو، هیرودین است، هیرودینی که بنا به گفته پزشکان برای رقیق شدن خون و باز شدن رگ و بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌شود،امروزه بسیاری از جراحان پوست و زیبایی، خیلی وقت‌ها از زالو استفاده می‌کنند و نتایج بسیار خوبی هم می‌گیرند.

وی ادامه داد: وقتی زالو روی بدن قرار می گیرد، در وهله اول محیط را معاینه و بهترین محل مکیدن خون را پیدا می کند، بعد از بادکش کردن محل، دندان های مثلثی اش را وارد بدن می کند، پس از آن زالو به صورت کاملا هوشمند و اعجاب آور بر اساس محل مکش، میزان غلظت خون و نیز شناسایی نوع بیماری فرد، اقدام به تزریق آنزیم های مفید به درون بدن می کند.

زالو یکبار مصرف است/استفاده مجدد از زالو برای درمان موجب انتقال بیماری های خونی می شود

برزآبادی فراهانی اظهار کرد: باید با زالو مثل سرنگ برخورد کرد و فقط یک بار آن را مورد استفاده قرار داد، متاسفانه در برخی از مراکز زالو درمانی، سودجویان، زالو را بعد از یکبار مصرف در داخل آب نمک قرار داده تا زالو خون مکیده شده را خارج کند و دوباره زالو گرسنه شده و مجددا از زالو استفاده کنند که بسیار خطرناک است و می تواند به انتقال بیماری‌های خونی منجر شود.

این جوان کارآفرین تصریح کرد: زالویی که در مراکز زالو درمانی استفاده می شود، قابلیت برگشت به چرخه استفاده از این موجود را دارد و هم برای پرورش دهنده و هم برای مراکز درمانی سود آوری دارد اما به دلیل عدم اطلاع کافی این زالو در مراکز درمانی از چرخه این صنعت خارج می شود.

 ۵ هزار قطعه زالوی دیگر به زودی به این مجموعه اضافه می شود

وی گفت: حدود ۵ هزار زالوی دیگر خریداری کردم که به زودی به این مرکز منتقل می شود، زالو در این مدت نیاز به تعذیه ندارد، فقط باید آب محل نگهداری زالوها تعویض شود، زالو موجود بسیار حساسی است و خیلی راحت دچار استرس می شود، زالو حساسیت زیادی به نور، حرکت و صدا دارد و به شدت از مواد شیمیایی بیزار است و حتی ممکن است سبب تلفات شود، با ایجاد بو و سرو صدا در محل نگهداری، آب محل نگهداری زالو ها کدر می شود و باید تعویض شود.

برزآبادی فراهانی افزود: پس از دوهفته تغذیه زالوها را آغاز می کنم، برای تغذیع زالو باید خون منجمد به واسطه دامپزشکی از کشتارگاه ها بگیریم و یا اینکه قورباغه و جلبک تهیه کنیم.

 طرح پرورش زالو در جزیره را بزودی اجرایی می کنم

کارآفرین فراهانی اظهار کرد: در کنار پرورش زالو تهیه آنزیم و روغن زالو را دنبال می کنیم و به زودی طرح جزیره پرورش زالو را برای اولین بار در این مرکز اجرایی می کنیم.

وی گفت: در این طرح، یک محیط طبیعی با فراهم کردن گیاهان و موجودات مورد نیاز زالو نظیر قورباغه و لاک پشت ایجاد می شود و خود زالو از آب بیرون آمده و در جزیره تخمگذاری می کند.

صبر و پشتکار لازمه این حرفه است

برزآبادی فراهانی بیان کرد: پرورش زالو ۹ مرحله دارد، پرورش زالو از مشاغلی است که به صبر و تحمل زیاد و مداومت در کار نیازمند است. افراد زیادی وارد این حرفه شده اند و به علت نداشتن پشتکار زود خسته شده اند و آن را کنار گذاشته‌اند.

برخی از پارامترهای دریافت مجوز دست و پاگیر است

کارآفرین فراهانی با بیان اینکه تجهیر آزمایشگاه این مرکز نیاز به ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار دارد، اظهار کرد: برای دریافت مجوز در حال حاضر مشکلاتی دارم، برخی از پارامترهی برای دریافت مجوز دست و پاگیر است و سبب اتلاف زمان در مسیر تولید است، معرفی برای تسهیلات و هماهنگی برای استفاده از امکانات روستا حمایت هایی بوده است که از سوی مسئولین انجام شده است.

وی تصریح کرد: با همکاری دانشگاه پیام نور فراهان در محل مرکز رشد فناوری این دانشگاه به دنبال ثبت موسسه در مرکز دانش بنیان هستیم.

ظرفیت اشتغالزایی برای ۶۵ نفر با اجرای طرح جزیره زالو

برزآبادی فراهانی ادامه داد: در حال حاضر دو نفر به صورت مستقیم و ۶ نفر به صورت غیر مستقیم در این مرکز مشغول به کار هستند و با اجرای طرح جزیره پرورش زالو برای ۱۵ نفر به صورت مستقیم و ۴۵ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی می شود.

آرزو دارم اقتصاد مقاومتی را در روستای اجدادی ام پیاده کنم

کارآفرین فراهانی در پایان خاطر نشان کرد:یک آرزو دارم و آن اینکه هر طور شده نمونه ای کوچک از اقتصاد مقاومتی را در روستای آبا و اجدادیم عملیاتی کنم.

 

 

 انتهای پیام/ش

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
ارتباط مردمی
مطالبات مردمی
salamup.ir