داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

فراهان؛ محروم از ناوگان مینی‌بوسرانی/رانندگان در سایه بی‌توجهی مسئولان خانه‌نشین شدند

نمایش خبر : 1801 | تاریخ انتشار : 3 دی 1396
 به گزارش فراهان خبر؛ شهرستان فراهان با جمعیتی ۳۰ هرارنفری در ۴۵ کیلومتری استان مرکزی قرار دارد که به دو بخش مرکزی و خنجین تقسیم می‌شود.

فراهان؛ محروم از ناوگان مینی‌بوسرانی 

باتوجه به حجم بالای تردد مردم در روز به مرکز استان، در حال حاضر تنها تاکسی‌ها در ناوگان حمل و نقل عمومی شهرستان فراهان فعال هستند و سه سالی می‌شود که ناوگان مینی‌بوسرانی این شهرستان تعطیل است.

در گذشته حدود ۲۰ دستگاه مینی بوس در پایانه مسافربری فرمهین-اراک فعال بودند و به مردم این شهرستان خدمات ارائه می دادند و اغلب مردم روستاهای فراهان برای تردد به مرکز استان از این پایانه مسافربری استفاده می کردند.

بی‌رونق شدن کسب و کار رانندگان فراهانی

با تاسیس دانشگاه آزاد و پیام‌نور در فراهان و تردد دانشجویان تعداد مینی بوس های این پایانه افزایش یافت ولی در سال‌های اخیر به دنبال کاهش جمعیت دانشجویی شهرستان به تبع از حجم تردد مسافران این پایانه کاسته شد و فعالیت از رونق افتاد.

ساعاتی طولانی از روز را رانندگان مینی بوس‌ها چشم انتظار حضور مسافران در پایانه می‌ماندند، انتظاری که دامن مسافران را هم کم‌کم گرفت و بیشتر مسافران نیز ترجیح داند به جای اتلاف وقت و عقب ماندن از کارهای روزمره از ناوگان تاکسیرانی برای تردد استفاده کنند.

از آنجا که مسافرکشی با این معضلات برای رانندگان مقرون به صرفه نبود، این پایانه مسافربری در این مسیر تعطیل شد و تعدادی از رانندگان به ناچار به مشاغل دیگر روی آوردند و برخی از آن ها هم از کار بیکار شدند.

یکی از شهروندان فراهانی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر با اشاره به بی توجهی مسئولان به پایانه مسافربری در فراهان گفت: شهرستان فراهان نه تنها در بسیاری از امکانات و زیرساخت‌ ها نسبت به جمعیت خود با کمبود روبرو است، بلکه در زمینه ناوگان مسافربری مسیر اراک- فراهان هم معضلاتی وجود دارد که سبب نارضایتی رانندگان و شهروندان شده است.

وی افزود: عدم توجه مسئولان به این موضوع، سبب سوء استفاده برخی از افراد سودجو شده است. علاوه بر تعطیلی ناوگان مینی‌بوسرانی فراهان، تعدادی از این رانندگان در مسیر اراک- فراهان بدون رعایت ضوابط مشغول مسافرکشی هستند.

فراهانی اظهار کرد: با توجه به اینکه خودروهای این مسیر وسیله عمومی هستند و مردم بر اساس اطمینان به تاکسیرانی این خودروها را برای رفت و آمد استفاده می کنند، تاکسیرانی هم باید نظارت داشته باشد تا رانندگان این مسیر از حداقل شرایط برای فعالیت برخوردار باشند.

شهروند فراهانی بیان کرد: همه مردم برای تردد به مرکز استان توان مالی استفاده از تاکسی را ندارد و از سوی برخی مسافران هم به خاطر امنیت و اطمینان خاطر بیشتر رغبت بیشتری به استفاده از مینی بوس دارند.

هزینه‌های سرسام‌آور کرایه برای دانشجویان غیربومی 

رجبی یکی از دانشجویان فراهانی گفت: متاسفانه شهرستان فراهان ناوگان مینی بوسرانی ندارد و نبود جایگاه مناسب برای توقف مسافر از دیگر معضلات دامن‌گیر دانشجویانی است که در دانشگاه های این شهرستان تحصیل می کنند.

وی افزود: اغلب دانشجویان غیربومی رغبتی برای استفاده از تاکسی ندارد، هزینه های بالای تاکسی برای دانشجو که در هفته سه بار به این شهرستان تردد دارند، سرسام آور است.

رجبی بیان کرد: رانندگان تاکسی در این مسیر قوانین را رعایت نمی کنند، سرعت غیرمجاز، استفاده از گوشی همراه و حتی نداشتن ظاهری غیرموجه نگرانی ما را برای استفاده از تاکسی ها بیشتر کرده است.

خانه‌نشین رانندگان مینی‌بوس مسیر فراهان- اراک در سایه بی‌توجهی مسئولان

فراهانی یکی از رانندگان مینی بوس مسیر اراک- فراهان گفت: مینی‌ بوس یک وسیله نقلیه عمومی ا‌ست که برای کم‌ درآمدترین اقشار جامعه هم کم‌ و بیش مناسب است.

وی افزود: متاسفانه از اوایل سال ۹۰ با کاهش مسافران رونق کسب و کار از رانندگان این خط ربوده شد؛ با کاهش مسافر و افزایش هزینه های جاری از جمله لاستیک، بیمه، صورتحساب و داستان به نتیجه نرسیدن طرح‌ تعویض مینی‌ بوس‌ ها در سایه بی‌توجهی مسئولان، پایانه مینی بوسرانی در مسیر اراک- فراهان تعطیل شد و رانندگان این مسیر پس از سال ها کار و عرق ریختن زیر آفتاب سوزان تابستان و لرزیدن در سرمای زمستان خانه نشین شدند.

فراهانی بیان کرد: با تعطیلی خط و بیکاری رانندگان مینی بوس اراک-فراهان، بیمه رانندگان قطع شد و رانندگان از حقوق و مزایای بیمه هم بی‌بهره شدند و تنها تعداد انگشت شماری از رانندگان مینی بوس با سرویس مدرسه امرار معاش می کنند اما بقیه یا بیکار هستند یا به مشاغل دیگر روی آورده‌اند.

وی اظهار کرد: در فصل تابستان با تعطیلی مدارس و دانشگاه کمبود مسافر بیشتر مشهود است؛ در ابتدا رانندگان برای رفع معضل تصمیم گرفتند تا به شکل نوبتی در این مسیر کار جابجایی مسافر را رانجام دهند.

فراهانی گفت: با ادامه این روال درآمدهای رانندگان کاهش پیدا کرد و کارکردن در این مسیر دیگر برای رانندگان مقرون به صرفه نبود و چرخه زندگی رانندگان نمی‌چرخید و در سایه بی توجهی مسئولان شهرستانی و مسئولان پایانه مسافربری، فعالیت در این مسیر تعطیل شد.

راننده فراهانی افزود: اما این شیوه هم کارساز نبود و کم کم با کاهش درآمد، رانندگان هم خسته شده و فعالیت در این خط تعطیل شد و اکنون حدود ۳ سالی است که مینی بوسی در پایانه مسافربری فرمهین_ اراک خدمات به مردم ارائه نمی کند و مردم به ناچار از تاکسی استفاده می کنند.

غفلت مسئولان شهرستانی بر مشکلات معیشتی مردم افزوده است

ذوالفقاری، عضور شورای شهر فرمهین گفت: متاسفانه تنها ناوگان مسافربری که در مسیر اراک- فرمهین به مردم خدمات ارائه می کند، تاکسیرانی است.

وی افزود: عدم درآمدزایی سبب عدم رغبت رانندگان برای ادامه فعالیت در این مسیر شده و چوب بی توجهی مسئولان نسبت به مشکلات رانندگان این مسیر دامن‌گیر مردم این شهرستان را شد.

عضو شورای شهر فرمهین بیان کرد: ساماندهی به وضعیت ناوگان مسافربری برون شهری بر عهده مینی بوسرانی و تاکسیرانی است و عدم نظارت براین ناوگان مسافربری سبب نارضایتی مردم شده است.

ذوالفقاری اظهار کرد: متاسفانه فعالیت برخی از خودروهای تاکسی این مسیر بدون رعایت حداقل قوانین و ضوابط است و ادامه این روند مشکلات را دوچندان می‌کند.

عضو شورای شهر فرمهین گفت: در اولین فرصت تشکیل جلسه ای برای بررسی مشکلات رانندگان مینی بوس برون شهری و راه اندازی این ناوگان مسافری با حضور مسئولان را پیگیری می کنم و امیدواریم که نتیجه بخش باشد.

مینی‌بوس‌های مسیر فراهان-اراک فعال می‌شوند

اکبری، مدیر عامل اتحادیه مینی بوسرانی و تاکسیرانی برون شهری استان مرکزی گفت: نگاه ما برای حمل و نقل وسیله شخصی نیست و به دنبال رونق حمل و نقل عمومی هستیم.

وی افزود: به دلیل عدم استقبال مسافران از استفاده از مینی بوس برای تردد در مسیر اراک- فراهان، در حال حاضر مینی بوسی در این خط فعالیت نمی کند، ولی بزودی تعدادی مینی بوس در این مسیر به کارگیری می شود تا مشکلات به حداقل برسد.

انتهای پیام/م

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
ارتباط مردمی
salamup.ir