داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

بقاع متبرکه فراهان وضعیت عمرانی مناسب ندارند/ساماندهی آستان امامزادگان؛ نیازمند کمک‌های خیران+عکس

نمایش خبر : 3633 | تاریخ انتشار : 7 بهمن 1396
به گزارش  فراهان خبر؛ شهرستان فراهان به وجود بقاع متبرکه امامزادگان و نوادگان ائمه(ع) مزین بوده که سالانه خیل عظیمی از گردشگران و دوست‌ داران اهل‌ بیت(ع) را به خود جذب می کند که این امر سبب رونق و پیشرفت گردشگری در این شهرستان شده است.

پس از پیروزی انقلاب سازمان اوقاف و امور خیریه به عنوان متولی رسیدگی و ساماندهی به بقاع متبرکه در سطح کشور شناخته شده و در این راستا گام‌ های مؤثری نیز برداشته است. در شهرستان فراهان نیز خدماتی ارائه شده اما به دلیل فقر و محرومیت، این خدمات در سطح شهرستان بسیار ناچیز بوده است.

شهرستان فراهان ۳۲ امامزاده و ۱۲۰ هئیت امنا دارد که از این تعداد، ۲۰ نفر به صورت شبانه‌روزی خود را وقف امامزادگان جلیل القدر این شهرستان کرده‌اند.

عشق و علاقه مردم این دیار به اهل‌ بیت(ع) به گونه‌ای است که از دیرباز خود به عنوان متولی ساماندهی و رونق این اماکن مذهبی به فعالیت مشغول هستند.

عدم توانایی مالی طرح ساخت و مرمت بقاع متبرک امامزداگان فراهان را نیمه‌کاره گذاشته است

در سال‌های گذشته اداره اوقاف و امور خیریه فراهان اقدام به بازسازی و مرمت بقعه متبرکه تعدادی از امامزادگان واجب‌التعظیم در این شهرستان کرده است، اما به دلیل کمبود منابع مالی، طرح ساخت و مرمت این بقاع متبرکه به اتمام نرسیده است.

همچنین تاکنون نیز اقدام قابل توجهی برای رونق، توسعه و بازسازی این اماکن متبرکه صورت نگرفته و بنای این امامزادگان به صورت نیمه کاره رها شده است، که وضعیت نامناسب این بقاع متبرکه، مردم را آزار می‌دهد.

وضعیت نامناسب امامزاده زید(ع) روستای تبرته فراهان

بقعه امامزاده زید(ع) در روستای تبرته از توابع بخش مرکزی فراهان واقع شده که اگرچه هنوز مردم زائر این آستان هستند اما این روزها غبار بی‌مهری متولیان بر روی مرقد این امامزاده نشسته است و در وضعیت نامناسبی به سر می‌‌برد.

با توجه به قرار گرفتن این بقعه در کنار بقاع امامزادگان عبدالله(ع) و آمنه خاتون(س) فضایی مناسب برای حضور گردشگران و دوستداران اهل بیت(ع) به وجود می‌آید.

تعداد دیگری از بقاع متبرکه امامزادگان در این شهرستان هم وضعیت خوبی ندارند که یا در مسیرها و روستاهای دور از دسترس قرار گرفته‌‌اند، یا تاکنون اقدامی برای بهسازی، بازسازی و مرمت بقاع متبرکه آنها انجام نشده است.

سرپرست اوقاف و امور خیریه فراهان:

کمبود اعتبارات روند نوسازی بقاع متبرکه را کند کرده است

حجت‌الاسلام عطاءاللهی، سرپرست اوقاف و امور خیریه فراهان در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر، گفت: اولین اقدام برای ساماندهی وضعیت بقاع متبرکه شهرستان، فعال کردن اعضای هیئت امنا و انتخاب افراد کارآمد به عنوان اعضای این هئیت است.

وی افزود: متاسفانه تعدادی از اعضای هیئت امنا فقط حضور اسمی دارند و ارتباطی با اداره اوقاف نداشته و پیگیر امورات بقاع متبرکه هم نیستند.

عطاءاللهی اظهار کرد: کل اعتبارات اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان فراهان حدود ۸۰ میلیون ریال بوده است، در حالی که ۳۲ امامزاده و بالغ بر ۱۰۰ مسجد در این شهرستان داریم و این اعتبار جوابگوی نیاز شهرستان نیست و به دلیل کمبود اعتبارات روند اجرای پروژه‌ها به کندی پیش می‌رود.

سرپرست اوقاف و امور خیریه فراهان ادامه داد: با توجه به اینکه اعتبارات امسال به صورت اوراقی است، پیمانکاران نیز برای بستن قرارداد، از این موضوع استقبال نمی‌کنند.

لزوم توجه جدی خیران شهرستان فراهان برای بازسازی و عمران بقاع متبرکه

وی بیان کرد: منابع مالی امامزاده‌ها پایین است و حتی برای تامین هزینه‌‌های عمرانی امامزاده‌‌ها باید از اعتبارات دیگر بخش‌ها کمک گرفته شود. البته با توجه به وضعیت اعتبارات اندک دولتی، نیاز است که خیرین بقعه‌ساز وارد میدان شده و برای بازسازی و نوسازی بقاع متبرکه پیش‌قدم شوند.

عطاءاللهی تصریح کرد: یکی از امامزادگان شاخص فراهان، امامزاده حسن الافطس(ع) از نوادگان امام سجاد(ع) است که وضعیت کنونی آن در شأن این امامزاده جلیل‌القدر نیست. البته ما در نظر داریم اقدامی در راستای توسعه عمرانی این امامزاده انجام دهیم.

سرپرست اوقاف و امور خیریه فراهان افزود: برای نوسازی بقعه امامزاده زید(ع) تبرته، ۱۰۰ میلیون ریال اعتبار تخصیص یافته و اسکلت گنبد این امامزاده نیز در حال ساخت است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های جدی که در مورد بقاع متبرکه وجود دارد، مسائل عمرانی این اماکن مقدس است که بازسازی و عمران بقاع متبرکه نیازمند توجه جدی خیران شهرستان فراهان است.

انتهای پیام/ک

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir