داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

روشنگری‌های روحانیون؛ چراغ راه مردم انقلابی فراهان در تظاهرات علیه شاه بود

نمایش خبر : 176 | تاریخ انتشار : 15 بهمن 1396

به گزارش فراهان خبر؛ انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ به پیروزی رسید؛ این انقلاب از جمله انقلاب‌هایی بود که مردم بدون درگیری مسلحانه مخالفت خود علیه حکومت شاهنشاهی را اعلام کرده و آن را سرنگون ساختند.

در دوران انقلاب اسلامی همه آمده بودند تا برای پایداری اسلام و انقلاب در این سرزمین فریاد بزنند و در این میان هستند جوانان آن دوران که خاطرات مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی را در ذهن خود حک کرده‌اند.

در این میان پای خاطرات انقلابیون در فراهان نشستیم تا حال و هوای دوران انقلاب اسلامی را از زبان آنان بشنویم.

ابوالقاسم سلیم آبادی از معلمان بازنشسته و اهل روستای سلیم آباد فراهان است که در اوج جوانی در مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی حضوری فعال داشته است.

سلیم‌آبادی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر، با اشاره به خاطرات دوران انقلاب گفت: در آن زمان روستاهای فراهان در تظاهرات علیه رژیم شاهنشاهی سرآمد بودند. مردم روستاها برای تظاهرات با اهالی روستاهای دیگر هماهنگ شده و هر روز به روستاهای اطراف می‌رفتند و علیه رژیم شاهنشاهی تظاهرات می‌کردند.

وی افزود: مردم روستا در ساعت مشخصی در میدان جمع شده و با تراکتور، تریلی، اتوبوس و وانت به روستای تعیین شده برای تظاهرات می‌رفتند. هر فردی از اهالی که وسیله نقلیه داشت آن را به میدان روستا می‌آورد و گروهی از تظاهرکنندگان را سوار کرده و با خود می‌برد.

سلیم‌آبادی اظهار کرد: اغلب روستاهای فراهان فاصله کمی از هم دارند. تظاهرکنندگان در نزدیکترین روستای محل برگزاری تظاهرات از وسایل نقلیه پیاده شده و با عبور از دیگر روستاها تظاهرات را برگزار می‌کردند.

این مبارز انقلابی بیان کرد: من در آن زمان کلاس سوم راهنمایی بودم. در روستای خودمان مقطع راهنمایی نبود و برای تحصیل با تعدادی از همکلاسی‌ها به روستای سمقاور می‌رفتیم. مردم روستای سمقاور دو دسته بودند؛ برخی طرفدار و دوستدار امام خمینی(ره) و برخی نیز  طرفدار رژیم شاهنشاهی.

وی گفت: من و همکلاسی‌هایم در آن روستا منزلی را کرایه کرده بودیم و اول هفته به روستای سمقاور رفته و آخر هفته به روستای خودمان بازمی‌گشتیم. یک روز در تعطیلات آخر هفته هنگامی که مشغول آماده شدن برای برگشت به روستای خودمان بودیم، بین تعدادی از جوانان روستا بر سر رژیم شاهنشاهی درگیری صورت گرفته بود.

تغذیه شاه را در مدرسه می‌خورید و علیه او شعار می‌دهید 

سلیم‌آبادی اضافه کرد: من و دوستانم نظاره‌گر بحث و دعوای آن‌ها بودیم، که یکی از اهالی در حال چسباندن عکس شاه به در خانه‌اش گفت: «تغذیه شاه را در مدرسه می‌خورید و علیه شاه شعار می‌دهید». البته ما توجهی به حرف‌های او نداشتیم.

این مبارز انقلابی بیان کرد: پس از پایان مشاجره، ما آن محل را ترک کرده و به سمت روستای زادگاه خودمان حرکت کردیم. در این میان یکی از طرفدارن رژیم شاهنشاهی از ما سراغ گرفته و گفته بود که این دانش‌آموزان از دوستداران خمینی هستند و عده ای به او گفته بودند که آنها مدام دم از انقلاب و مبارزه علیه رژیم می‌زنند.

وی گفت: پس از اینکه ما از روستا فاصله گرفته و در هوای مه آلوده پیاده به سمت جاده می‌رفتیم، متوجه شدیم که عده‌ای به دنبال ما هستند و احتمال دادیم که همان افراد درگیر وسط روستا باشند که برای درگیری و کتک زدن ما می‌آیند. شروع به دویدن کرده و به سمت جاده رفتیم و وسیله نقلیه‌ای آمد، سوار شدیم و به ما نرسیدند.

روشنگری های روحانیون؛ چراغ راه مردم انقلابی فراهان در تظاهرات علیه شاه

سلیم آبادی با بیان اینکه روحانیت نقش موثری در روشنگری مردم داشت، افزود: سال ۵۷ مبارزات علیه رژیم در فراهان به اوج خود رسید که سخنرانی و حضور روحانیت در مسجد، جرقه ورود مردم فراهان به تظاهرات علیه شاه شد.

این مبارز انقلابی اظهار کرد: مرحوم «آیت الله شماعی» امام جماعت کمیجان نقش برجسته‌ای در روشنگری مردم کمیجان و فراهان در مبارزه علیه رژیم شاهنشاهی داشت.

وی تصریح کرد: در تظاهرات روستاها روحانیون در پایان راهپیمایی برای مردم سخنرانی کرده و مردم را نسبت به ظلم و ستم ستمشاهی هوشیار می‌کردند.

سلیم‌آبادی گفت: در حالی که بزرگان روستا اعلامیه و عکس‌های امام(ره) را توزیع می‌کردند، من هم یک عکس امام(ره) را گرفته و در زمان تظاهرات علیه رژیم شاهنشاهی به سینه خود می‌چسباندم و خود را به میدان روستا رسانده و در صف اول تظاهرکنندگان می‌ایستادم.

بامداد ۱۲ بهمن ۵۷ کاروانی عظیم از مردم فراهان به استقبال امام(ره) رفتند

این مبارز انقلابی اظهار کرد: مردم انقلابی فراهان که بی‌صبرانه انتظار ورود خورشید ظلمت‌ستیز را می کشیدند، بامداد روز ۱۲ بهمن با کاروانی عظیم برای استقبال از امام(ره) راهی تهران شدند. همچنین در روز ۲۱ بهمن ماه نیز یک اتوبوس از اهالی روستا برای اهدای خون به تهران رفتند.

وی گفت: رژیم شاهنشاهی نسبت به ملت خود ظلم بسیاری کرده و دست چپاول بر مال و ثروت آنها دراز کرده بود كه مردم از دست آنان به ستوه آمده بودند.

سلیم آبادی خاطرنشان کرد: بعد از گذشت چندین سال از پیروزی انقلاب اسلامی ۵۷، بازگو کردن خاطرات آن زمان یکی از نیازهای ضروری جامعه امروز است. نسل جوان باید بداند که مردم در برپایی انقلاب چه زحماتی کشیده‌‌اند تا در دفاع از آرمان‌های انقلاب هم مصمم‌تر شوند.

انتهای پیام/ک

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
منشور اخبار
ارتباط مردمی
مطالبات مردمی
salamup.ir