داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

شعر انقلابی؛ سروده‌ای از جنس درد مردم/هوای انقلاب،شاعران را جریان ساز کرد

نمایش خبر : 1413 | تاریخ انتشار : 20 بهمن 1396

به گزارش فراهان خبر؛ شعر انقلاب به معنای حرکت در مسیر نور و خدا است و شاعری که شعر انقلابی می‌سراید در راه دین و قرآن قدم برمی‌دارد.

شاعران انقلابی در برهه‌های مهم و حساس تاریخ معاصر، علیه ظلم و در رثای انقلاب اشعاری را سرودند. در حال حاضر نیز شاعران جوان ما به‌خصوص نسل سومی‌‌هایی که در محیط انقلاب اسلامی بالیده‌اند، دست به آفرینش‌‌های ادبی در راستای انقلاب می‌‌زنند.

شعر انقلاب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و مقام معظم رهبری نیز ارادت خاصی به شاعران و نویسندگان انقلابی دارند و هر سال هم جلسه‌ای پر از عشق، محبت و معنویت در حضور معظم له برگزار می‌شود.

دشمنان انقلاب شبانه روز به فکر آسیب رساندن به انقلاب و دستاوردهای آن بوده و همیشه به دنبال این هستند تا مردم و جوانان را به نوعی از انقلاب دلسرد کنند که در اینجا وظیفه هنرمند و شاعر انقلاب، ورود به عرصه جنگ فرهنگی است تا جلوی این تهاجم‌ها را با سرودن اشعار و خلق آثار ارزشی بگیرد.

طاهر ماستر فراهانی از شاعران جوان انقلابی فراهان است که اشعار بسیاری با موضوع انقلاب سروده است. تحصیلات این شاعر جوان در حوزه ادبیات فارسی بوده و تعدادی از اشعار او هم در جشنواره شعر انقلابی رتبه کسب کرده است.

وی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر، گفت: علاقه من به ادبیات از اوایل دوران کودکی و دبستان با خواندن و حفظ اشعار کتب درسی آغاز شد و ادامه پیدا کرد.

ماستری فراهانی افزود: اولین شعر جدی و اصولی را که در آن قواعد عروضی و چهارچوب اساسی یک شعر رعایت شده باشد، در سال سوم دبیرستان سرودم که غزلی در وصف یکی از همکلاسی‌هایم که خیلی زود از دنیا رفت.

در ابتدا سرودن شعر استعدادی ذاتی می‌خواهد

این شاعر فراهانی اظهار کرد: من در قالب‌های غزل، ترانه، شعر نو و سپید شعر می‌گویم و بیشتر اشعار شاعران بزرگ متقدم و معاصر را مطالعه کرده‌ام.

وی با اشاره به فعالیت‌هایش در حوزه هنری گفت:  از ابتدای تحصیلات دانشگاهی چه در دوره کارشناسی و چه ارشد، از اعضای اصلی انجمن‌های ادبی دانشگاهی و حوزه هنری بودم و در جشنواره‌های شعری متعدد با موضوعات مختلفی چون انقلاب اسلامی، انتظار و مهدویت، پرسش مهر فرهنگیان و کنگره‌های شعری با موضوع آزاد حائز رتبه برتر شده‌ام.

ماستری فراهانی بیان کرد: اشعاری در زمینه‌های انقلاب، اعتیاد، وضعیت اجتماع و غیره سروده‌ام که درون‌مایه‌های اعتراضی نیز دارند و منتقد وضعیت موجود و خواهان بهبود آن هستند. 

این شاعر فراهانی تصریح کرد: از شعر شاعران معاصر به اشعار حسین منزوی، سهراب، شاملو، شهریار،بهمنی، فاضل نظری، سعید بیابانکی و دیگر بزرگان فوق‌العاده علاقه دارم و بسیار هم سروده‌هایشان را مطالعه می‌کنم.

ماستری فراهانی با اشاره به تاثیرپذیری از قالب‌های شعری متفاوت در سروده‌هایش بیان کرد: در بُعد تاثیرپذیری بیشتر وامدار احساس موجود در شعر بزرگان هستم تا تقلید از سبک یا تعابیر شعری آن‌ها، و همیشه سعی کرده‌ام در این زمینه شخصیت خاص شعری خود را داشته باشم.

این شاعر جوان و انقلابی فراهانی گفت: به نظر من سرودن شعر استعداد ذاتی اولیه می‌خواهد و فرد باید ذوق و احساسات غنی و منعطف داشته باشد، هرچند در ادامه کار، آموزش و مطالعه اشعار بزرگان می‌تواند راهگشا باشد.

سرودن اشعار انقلابی در قالب غزل

وی با اشاره به اینکه سروده‌های انقلابی‌اش در قالب غزل است، ادامه داد: مهم‌ترین شاخصه‌های اشعار انقلابی در تمامی زبان‌ها و زمان‌ها، تجدد، تغییر و اعتراض نسبت به وضعیت جامعه و نظام حاکم است.

ماستری فراهانی افزود: معمولا توجه به نیازهای توده‌های مردم و انتقاد نسبت به اوضاع معیشت آنان، وضعیت فرهنگی، اقتصادی جامعه و استقلال کشور از دستمایه‌های سرایش اشعار انقلابی است. جریان پیشرو شعر انقلابی نیز جریانی است که به این نکات به ویژه وضعیت توده‌های مردم توجه بیشتری داشته باشد.

سروده‌های شاعران انقلابی نسل نخست از جنس درد مردم بود/شاعرانی که از درد مردم می‌گویند، جریان‌ساز می‌شوند

این شاعر فراهانی گفت: در زمان انقلاب و جنگ به دلیل اینکه شاعران دغدغه‌‌های عامه مردم را می‌سرودند و حرفشان از جنس درد دل‌های آنان بود، به قطع یقین تاثیرگذاری بیشتری هم داشتند و به همین دلیل قادر به جریان‌سازی و رهبری احساسات و عواطف جامعه بودند. امروز نیز اگر شاعران چالش‌ها و مشکلات روز مردم و جامعه را دستمایه اشعار خود قرار دهند، همان قدرت را خواهند داشت.

وی افزود: نسل نخست شاعران انقلابی مضامین شعری خود را از شعارهای مردم در کوچه و بازار دریافت کرده و ارتباطی مستحکم با احساسات مردم در آن برهه حساس برقرار می‌کردند. از آن زمان تاکنون هم شعر این بزرگان فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده است.

ماستری فراهانی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی مضامینی ارزشی چون ایثار و شهادت در قالب اشعار دفاع مقدس از سوی این شاعران عرضه شد و رفته رفته جنس شعر و مطالبات آنان هم تغییر پیدا کرد. برخی نسبت به افول روحیه انقلابی‌گری و ارزش‌مداری اعتراض داشتند، برخی دیگر  هم به انقلابی‌نماهای متظاهر و گروهی هم به کم‌توجهی به مقام شامخ شهدا و جانبازان، که نمونه بارز اینگونه اشعار در رباعیات خلیل جوادی جلوه‌گر است؛

«ای آب ندیده‌ها و آبی شده‌ها

بی جبهه و جنگ، انقلابی شده‌ها

مدیون شب حمله جانبازانید

ای بر سر سفره آفتابی شده‌ها».

شعر شاعران انقلابی نه تنها دچار افول نشده بلکه رشد قابل توجهی هم داشته است

این شاعر فراهانی گفت: با نگاهی گذرا بر سروده‌های انقلابی درمی‌یابیم که شعر شاعران انقلابی نه تنها دچار افول نشده است، بلکه به مراتب قوی‌تر هم شده و تنها جنس سخن آنان و نوع و سطح مطالباتشان تغییر یافته است.

وی افزود: ما در میان شاعران نسل‌های پس از انقلاب نیز شاهد  اشعار خوبی هستیم. شعرهای فاضل نظری، میلاد عرفان پور، سعید بیابانکی و غیره از اشعار فاخر انقلاب و دفاع مقدس هستند و با اینکه فضای انقلاب را تجربه نکرده‌اند، اشعار آنان کم از شعرهای آن دوران ندارند‌. این افراد در قالب‌های مختلفی شعر می‌سرایند که نمونه‌های موفقی برای نسل شاعران انقلابی جدید محسوب می‌شوند.

ماستری فراهانی خاطرنشان کرد: متاسفانه وضعیت حمایت از شاعران در کشور جز در پاره‌ای موارد که توسط رهبر انقلاب صورت می‌گیرد، ناگوار است. حمایت از شاعران در حیطه معیشتی و کمک در راستای چاپ و انتشار اشعار جذاب، غنی و پرمخاطب آنان ضعیف بوده و در این حیطه جای کار بسیار است. امیدواریم که مسئولان محترم به ویژه دست اندرکاران فرهنگی کشور توجه به شاعران توانمند را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.

سروده‌ای از طاهر ماستری فراهانی؛

«رج به رج دوباره شعر می‌تنم

عشق رنگ واژه‌های ناب می‌شود

قلب مرده زمین دوباره می‌تپد

بهمن یخی دوباره آب می‌شود

سایه‌ها به نور می‌رسند و شب

ناگهان اسیر دست آفتاب می‌شود

دست‌های اهرمن شکسته‌تر

پایه‌های ظلمتش خراب می‌شود

مقتدای لاله‌های سرخِ جاودان

در شب زمانه چون شهاب می‌شود

گوییا به انتهای انتظار می‌رسیم

تا هوا هوای انقلاب می‌شود»

 انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir