داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

مشاهده علایم تب برفکی در جمعیت دام‌ سنگین فراهان

نمایش خبر : 1160 | تاریخ انتشار : 19 اسفند 1396
به گزارش فراهان خبر، شهرستان فراهان با جمعیتی بالغ بر ۳۰ هزار نفر و ۷۰ روستای پراکنده، ۳۰ درصد از تولیدات دامی استان مرکزی را تولید می‌کند که شغل اصلی مردم آن نیز کشاورزی و دامداری است. این شهرستان حدود ۵۰۰ واحد دامداری و در مجموع ۲۶ هزار رأس دام دارد.

بیماری‌های مختلف دامی از جمله بیماری تب برفکی همواره به عنوان تهدیدی برای دامداران به منظور تامین گوشت قرمز بوده است و در صورتی که جلوی بیماری‌های دامی گرفته نشود، خسارت‌های بسیاری به دامداران وارد خواهد شد.

بیماری دامی در سال‌های گذشته از جمله دلایلی بوده که صنعت دام فراهان را در معرض نابودی قرار داده، به گونه‌ای که هم اکنون ۷۰ درصد از ظرفیت واحدهای دامداری شهرستان غیرفعال بوده است و در حال حاضر حدود هزار دامدار فراهانی به دلیل ناتوانی مالی بدهکار بانک‌ها و تعدادی هم به دلیل عدم بازپرداخت تسهیلات تحت تعقیب مراجع قضایی هستند.

مشاهده علایم تب برفکی در فراهان

اکثر مردم بخش خنجین فراهان به ‌صورت مستقیم در بخش دامداری اشتغال داشته و امرار معاش مردم نیز از طریق همین دام‌های سبک و سنگین در منطقه است. در حال حاضر چند روزی است که علایم بیماری تب برفکی در بین دام‌ها مشاهده می‌شود.

به گفته دامداران چند رأس از دام‌های مردم این شهر تلف شده و مردم نگران شیوع این بیماری در بین دام‌های سبک و سنگین این منطقه هستند.

چاره‌اندیشی برای کنترل و جلوگیری از شیوع بیماری تب برفکی

یکی از دامداران ساکن بخش خنجین در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر گفت: بر اثر بیماری دامی که احتمالا سویه جدید تب برفکی است، بیش از ۱۰ رأس از دام‌های من و تعدادی از دام‌های مردم منطقه که مهم‌ترین بخش درآمدی زندگی ما است، تلف شده و با شیوع بیماری خسارت‌های مالی فراوانی بر ما وارد می‌شود.

دامدار دیگری که به گفته خودش تمام دارایی‌اش همین تعداد دام است، گفت: تمام زندگی‌ام همین ۲ گاوی بوده که تلف شده است. مسئولان به داد ما برسند.

وی ادامه داد: متأسفانه دارویی نیز برای کنترل این بیماری پیشنهاد نشده که بتوانیم جلوی این مرگ‌ومیر را بگیریم و از این وضعیت رها شویم. امیدواریم برای کنترل این بیماری توسط مسئولان چاره‌اندیشی شود.

این دامدار افزود: دامداری در این منطقه به‌صورت سنتی است و تاکنون دامپزشکی نظر قطعی درباره علت این مرگ‌ومیر اعلام نکرده است و ما هم منتظر اعلام نظر کارشناسان دامپزشکی درباره این تلفات و رفع نگرانی مردم در منطقه هستیم.

وی اظهار کرد: این امر نیازمند کنترل بیماری از سوی دامداران و مسئولان دامپزشکی و رسیدگی و چاره‌اندیشی در این زمینه است تا از سرایت این بیماری به دام‌های دیگر مناطق جلوگیری شود.

این دامدار گفت: به دلیل نبود دامپزشک، مردم این بخش برای مداوا یا خرید دارو مجبور به مراجعه به مرکز شهرستان می‌شوند که بیشتر مواقع هم نتیجه‌ای دربرنمی‌گیرد. با توجه به نیاز مبرم دامداران به خدمات دامپزشکی، وجود دامپزشک و داروخانه در مرکز بخش خنجین ضروری است.

واکسیناسیون ۸۰ هزار دام علیه تب برفکی در فراهان

جواد مهرعلی، سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان فراهان در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر، گفت: در استان‌های همجوار شاهد درگیری سویه جدید بیماری تب برفکی هستیم که خوشبختانه در استان مرکزی این سویه تلفاتی نداشته است.

وی افزود: گزارشاتی از درگیری این بیماری در بین دام‌های شهرستان فراهان داده شده اما در حد تلفات دامی نیست. در مقایسه با شیوع این بیماری در سال ۹۴ که تلفات سنگین دام گوسفندی را در شهرستان داشتیم، این بیماری در منطقه مهار شده است.

مهرعلی اظهار کرد: واکسیناسیون پوششی در حد اقتضا در دام سنگین و سبک صورت گرفته است. امسال ۳۳ هزار و ۵۰۰ دام سبک و ۴۹ هزار و ۵۰۰ دام سنگین علیه تب برفکی در شهرستان واکسینه شدند.

مدیر شبکه دامپزشکی فراهان افزود: از ابتدای سال ۹۶ تاکنون پوشش واکسیناسیون دامی در فراهان به ۹۰ درصد رسیده است. علی‌رغم توصیه‌های دامپزشکی بر عدم خرید، فروش و جابجایی دام از استان‌های همجوار، متاسفانه این مسئله از سوی دامداران و دلالان دام رعایت نمی‌شود.

وی افزود: بحث آموزش در روستاها به صورت چهره به چهره با دامدار و ارائه آموزش‌ها انجام شده است اما متاسفانه به توصیه‌های دامپزشکی عمل نمی‌شود و عدم رعایت این توصیه‌ها تبعاتی برای دامداران منطقه دارد.

گزارشی از تلفات دامی به دامپزشکی ارسال نشده است

مهرعلی اظهار کرد: با گزارشاتی از بیماری دامی، نمونه برداری‌هایی در روستای عباس آباد و دهستان تلخاب انجام شد و برای نتیجه این نمونه‌گیری به آزمایشگاه استان ارسال شد و در حال بررسی است. در گزارشات ارائه شده دامداران به دامپزشکی، تلفات دامی مطرح نشده است.

مدیر شبکه دامپزشکی فراهان گفت: بیماری تب برفکی در مراحل اولیه سبب تلفات نمی‌شود، بلکه علایم کلینیکی از جمله كاهش شديد شير و در مواقعی قطع توليد شير را به همراه دارد، در كنار ساير عوارض سقط جنين، ایجاد تاول در مخاط دهان‌، لثه، زبان و غیره نیز مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: بیماری تب برفکی سویه‌های مختلفی دارد، به لحاظ وجود مقادير بسيار زياد ويروس در ترشحات و هواي تنفسي دام‌هاي آلوده، به خصوص قبل از بروز علائم باليني، انتقال مستقيم از دام آلوده به دام سالم به‌سرعت و سريع اتفاق می‌افتد.

مهرعلی گفت: دامداران از هرگونه نقل و انتقال و حضور در میادین دام، کشتارگاه و کانون‌های آلوده به بیماری خودداری کنند و حوضچه ضدعفونی در جلوی در دامداری می‌تواند از انتشار بیماری به داخل دامداری جلوگیری کند.

دامداران با مشاهده علایم بیماری تب برفکی موضوع را گزارش دهند

مدیر شبکه دامپزشکی فراهان افزود: دامداران در صورت مشاهده بیماری سریع موضوع را به دامپزشکی شهرستان گزارش کنند. متاسفانه برخی از دامداران بیماری را کتمان و اقدام به خوددرمانی دام می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: سه دامپزشک مجرب در شبکه دامپزشکی شهرستان فعال و آماده ارائه هرگونه خدمات به دامداران هستند. با اطلاع دامداران از وقوع هرگونه بیماری، اکیپ دامپزشکی برای رصد و بررسی در محل حاضر می‌شوند.

انتهای پیام/ک

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir