داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

روایت یک تصمیم برای مردم فراهان در سالی که گذشت/بدترین خبر؛ بهترین خاطره برای مردم و مسئولان شد

نمایش خبر : 904 | تاریخ انتشار : 28 اسفند 1396

به گزارش فراهان خبر، سال ۹۶ با همه اتفاقات تلخ و شیرین و با همه فراز و نشیب‌ها به پایان رسید و باز هم صفحه‌ای از تاریخ ورق خورد.

در سال ۹۶ اخبار تلخ و شیرینی از پایگاه خبری فراهان خبر منتشر شد؛ اخباری که در راستای مطالبات مردمی بوده و برای برخی از مسئولان خوشایند نبود.

در میان این اخبار، انتشار خبر راه‌اندازی مرکز نگهداری معتادان متجاهر در روستای «بورقان» فراهان، تلخ‌ترین خبر برای مردم این شهرستان بود، که موجی از اعتراضات مردمی در فراهان، به‌خصوص در روستای بورقان، به دنبال داشت. تیتر خبر این بود: «مرکز نگهداری معتادان متجاهر در فراهان راه‌اندازی می‌شود».

ماجرا از آن قرار بود که از سوی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، مدرسه خیرساز روستای بورقان که بلا استفاده مانده بود، برای این مرکز در نظر گرفته شد و این طرح با ۱۴ رای موافق در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، آن هم علی‌رغم مخالفت‌های نماینده تفرش، آشتیان و فراهان و فرماندار این شهرستان به تصویب رسید.

استاندار مرکزی در جلسه تصویب این طرح بیان کرد: ایجاد این مکان با مصوبه قانونی است. اولین مرکز ماده ۱۶ در روستای «ابراهیم‌آباد» اراک ایجاد شد و با وجود آنکه این روستا علاوه بر این مرکز میزبان اتباع غیر ایرانی است، تاکنون با مسائل امنیتی مواجه نشده است، اما با توجه به توافق وزارت اطلاعات و وزارت کشور، باید این مرکز تخلیه و جایگزینی برای آن تعریف شود.

وی با تاکید بر اینکه انتقال این مرکز به روستای بورقان فراهان به معنی افزایش جرم نیست، افزود: قطعا در این اقدام، روند کاهش جرم مد نظر استان است؛ و با توجه به فاصله یک کیلومتری این مرکز از روستا، مشکلی برای مردم روستا ایجاد نخواهد شد.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: البته فضای کنونی مورد نظر استان نیست، اما به دلیل شرایط اضطرار باید همکاری لازم در این رابطه صورت گیرد و سعی می‌شود در عرض کمتر از دو سال مطابق با نیت واقف، مدرسه در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد.

از آنجا که راه‌اندازی مرکز نگهداری متعادان متجاهر در روستای بورقان، شرایط استاندارد برای ایجاد در این روستا را نداشت و از سویی طبق اظهارات مردم، احداث این طرح بافت فرهنگی روستا را برهم می‌زند و آسیب‌های جدی را متوجه مردم می‌کند، موجی از اعتراضات مردمی به راه افتاد.

در ادامه اعتراضات مردمی با تصویب این طرح، امام جمعه فرمهین هم در خطبه‌های نماز جمعه گفت: این تصمیم مسئولان ارشد استانی مورد اعتراض مردم و مسئولان این شهرستان است.

وی افزود: مکان در نظر گرفته شده برای راه‌اندازی این مرکز، یک مدرسه خیر ساز بوده و این موضوع با نیت واقف مغایرت دارد و خلاف شرعی است.

فیض کرمیان ادامه داد: فراهان یک شهرستان تازه تاسیس و از امکانات یک شهرستان محروم است که راه‌اندازی این مرکز در فراهان تبعات منفی بسیاری به همراه دارد.

امام جمعه فراهان خاطرنشان کرد: مسئولان ارشد استانی به جای تخصیص اعتبار برای رفع محرومیت‌های این شهرستان با این اقدام نسنجیده مشکلاتی برای شهرستان به وجود می‌آورندکه این تصمیم به منزله خدمت به مردم فراهان نیست.

 اعتراضات مردمی ادامه داشت و کمپین مخالفت با این موضوع تشکیل شد و در هر جلسه‌ای که برگزار می‌شد، این موضوع بازگو شده و مطالبات مردمی مطرح می‌شد.

پایگاه خبری فراهان خبر نیز بنابر رسالت رسانه ای خود، با انعکاس نظرات مردمی، گزارش هایی تهیه کرد. (اینجا)

در ادامه موج اعتراضات فرماندار فراهان نیز مخالفت خود را اعلام کرده و برای برآورده کردن یک مطالبه مردمی پیگیر این موضوع شد.

وی در جلسه‌ای با مدیر بهزیستی استان در بیان مخالفت‌های مردمی از سوی سایر مسئولان گفت: تصمیم مدیران ارشد استانی در انتقال اردوگاه ترک اعتیاد اجباری ابراهیم آباد به مدت دو سال به مدرسه خیر ساز روستای بورقان موجی از نارضاینی مردم فراهان را به دنبال داشته است.

وی افزود: از ۴ ماه گذشته از همان مراحل اولیه مطرح شدن موضوع و پیگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان برای انتقال این کمپ به فراهان، مخالفت مسئولان شهرستانی اعلام شد.

سجادی اظهار کرد: متاسفانه ارائه اطلاعات نادرست از موقعیت مکان در نظر گرفته شده به مسئولان استانی، سبب این کج سلیقگی در انتخاب مکان شده است.

فرماندار فراهان خاطرنشان کرد: این موضوع در نشست شورای برنامه‌ریزی استان تصویب شده، اما مطالبه به‌حق مردم در دست پیگیری است.

در نتیجه با فراز و نشیب‌های فراوان و پیگیری مسئولان این خبر ناخوشایند، پایانی خوش برای مردم این شهرستان داشت و موج مخالفت‌های مردمی با پیگیری مسئولان شهرستانی به گوش مسئولان استانی رسید و با تجدیدنظر مسئولان و بررسی‌های مجدد، اجرای این طرح در فراهان منتفی و مدرسه بلااستفاده روستای بورقان نیز به عنوان مرکز آموزشی و رفاهی فرهنگیان شهرستان انتخاب شد.

انتشار این خبر تلخی تصمیم شورای برنامه‌ریزی استان را به کام مردم فراهان شیرین کرد.

انتهای پیام/ک

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir