داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

فراهان در سالی که گذشت؛ از سایه سیاه رکود بر سر دامداران فراهانی تا افتتاح صوری بیمارستان با حضور تبلیغاتی قائم مقام وزیر/شهدا سال را ختم به خیر کردند

نمایش خبر : 999 | تاریخ انتشار : 5 فروردین 1397
به گزارش فراهان خبر، سال ۹۶ با تمام اتفاقات تلخ و شیرین، سال تقریبا آرامی برای شهرستان فراهان بود؛ آرامشی همراه با هیجان که گاه لبخند رضایت بر لب مردم نشاند و گاهی نیز اشک آنان را جاری کرد، اما پرده پایانی آن خوش بود و با یک حماسه دلچسب مردمی در استقبال از پیکر شهدای گمنام بسته شد.

برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی، سفر وزرا و مقامات کشوری  و مشکلات و معضلات دامداران فراهانی از جمله رخدادهای مهم این شهرستان در سال ۹۶ بود.

به رسم معمول بازار عزل و نصب‌ها نیز در سال ۹۶ گرم بود و هر از گاهی، یک مدیر بر کرسی ریاست تکیه زده و دیگری چمدان خداحافظی می‌بست که در پی این عزل و نصب‌ها بازار شایعات هم داغ بود.

در این سال سایه کسادی و رکود بر اقتصاد شهرستان مشهود بوده و تلاش مدیران شهرستانی برای تحرک و عمران آن ثمره چندانی نداشته است.

سفر وزرا، معاون وزیر و مدیر به استان و پیگیری طرح‌هایی برای رونق اقتصاد و توسعه فراهان و در این اواخر راه‌اندازی دفتر صندوق کارآفرینی با حضور مدیر عامل صندوق کارآفرینی «امید» دلیل خوب و مشهودی برای این ادعا است.

در این گزارش نگاهی گذرا به رویدادهای مهم شهرستان فراهان، از فرهنگ و ورزش گرفته تا سیاست و اقتصاد، در سال ۹۶ داریم.

همراهی خیران سلامت در سرعت بخشی به پروژه‌های بهداشتی و درمانی فراهان

در اردیبهشت سال ۹۶ و در آستانه دازودهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری،  قائم مقام وزیر بهداشت برای افتتاح بخش بستری بیمارستان فراهان حضور یافت؛ که البته این سفر رنگ و بوی سیاسی و تبلیغاتی به خود گرفت و فرش قرمز پهن شده برای وزیر، بیشتر برای تبلیغات و ارائه گزارش عملکرد از دولت یازدهم بود. در این سفر قائم مقام وزیر بهداشت بخش بستری بیمارستان فرمهین را افتتاح کرد، هر چند این بخش برای مردم فراهان ثمری نداشت و  به بهره‌برداری نرسید که این مسئله موجی از انتقاد را به همراه داشت.

در تیرماه امسال با سفر وزیر بهداشت به فراهان این موضوع مطرح شد که خود وزیر نیز افتتاح بدون بهره برداری را کاری نادرست دانست و دستور داد تجهیزات بیمارستان فرمهین با اولویت پیگیری شود. سرانجام پس از چندین ماه بخش بستری این بیمارستان و بخش رادیولوژی و سونوگرافی افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

در دهه فجر امسال کلنگ‌زنی ساختمان اداری شبکه بهداشت فراهان و افتتاح پانسیون پزشکان و بهره‌برداری از بخش دیالیز بیمارستان، خبر خوشی برای فراهانی‌ها بود. همچنین افتتاح چند خانه بهداشت روستایی این خوشحالی را دوچندان کرد که در این زمینه نیز همکاری خیران شهرستانی قابل تحسین است.

افتتاح شعبه تامین اجتماعی فراهان و دفتر صندوق کارآفرینی

سومین مهمان بلندپایه مردم مهمان‌نواز فراهان، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی بود که با حضور وزیر، ساختمان اداره تامین اجتماعی فراهان در شهر فرمهین افتتاح شد. در جلسه‌ای با حضور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی مشکلات بهزیستی و اداره فنی و حرفه‌ای شهرستان بیان شد و صدور حکم بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی برای کشاورزان منطقه نیز از جمله برنامه‌های این سفر بود.

زنجیره سفر وزرا به فراهان ادامه یافت و وزیر جهاد کشاورزی با سفر به استان مرکزی، ۲۸ دی ماه به فراهان سفر کرد و در جمع دامداران تلخابی حضور یافت و گوشه‌ای از معضلات دامداران فراهانی و بدهی ۳۲ میلیارد تومانی آنان به بانک‌ها را مشاهده کرد.

در دهه فجر سال ۹۶ مدیرعامل صندوق کارآفرینی «امید» کشور برای افتتاح دفتر صندوق کارآفرینی امید در فراهان به این شهرستان سفر کرد و پس از افتتاح این دفتر در کارگروه اشتغال مشترک سه شهرستان در فرمانداری فراهان حضور یافت که مشکلات این حوزه توسط فرمانداران سه شهرستان بازگو و بررسی شد.

اوضاع سیاسی پر فراز و نشیب شهرستان فراهان در سال ۹۶

اما انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۹ اردیبهشت سال ۹۶ از رخدادهای سیاسی سال بود که مردم فراهان نیز در این امر مهم حضوری گسترده داشتند.

البته نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در فراهان خوشایند دولت نبود و در پی نارضایتی از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بخشدار بخش خنجین فراهان در یک اقدام سیاسی و نسنجیده مسئولان ارشد استانی وقت، برکنار شد و ثمره این بدسلیقگی سیاسی، بلاتکلیفی ۵ ماهه بخشداری خنجین بود.

بازار داغ تغییر و تحول مدیران در فراهان

انتصاب معاون فرماندار و تودیع بخشدار فراهان از دیگر رخدادهایی است که در کارنامه سیاسی فراهان در سال ۹۶ ثبت شده است. برخلاف اوضاع اقتصاد شهرستان، بازار عزل و نصب‌ها در سال ۹۶ گرم بود؛ از عزل و نصب ناگهانی روسای دانشگاه پیام نور و آزاد تا حضور مدیران فراهانی بر منصب ریاست در این شهرستان. این موج تغییرات مدیران  همچنان ادامه داشت و در هفته آخر اسفند نیز آخرین تغییر و تحول در کمیته امداد رخ داد و مدیر کمیته امداد فراهان تغییر کرد.

مشکلات دامداران فراهانی که به بیکاری جوانان این شهرستان دامن زد

بارندگی‌های سال زراعی ۹۵-۹۶ نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته ۸۰ درصد کاهش داشت که این کاهش در طی سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده و این مسئله سبب نگرانی کشاورزان منطقه شده است.

در بخش کشاورزی و دامداری وضعیت بدتر از سال گذشته بود، زیرا تعطیلی پی در پی دامداری‌ها، کشاورزان متضرر را مقروض بانک‌ها کرد و همه این عوامل دست به دست هم داد تا موجی از بیکاری دامن جوانان فراهانی را بگیرد.

زمین گیرشدن صنعت دام فراهان؛ تلخ ترین رخداد سال ۹۶ از دید مردم

اگر از مردم فراهانی بپرسید که تلخ‌ترین حادثه سال ۹۵ و ۹۶ چه بوده است، بی‌شک بسیاری از آنان به زمین‌گیر شدن صنعت دام در فراهان اشاره می‌کنند. دامداران بدهکار فراهانی بارها و در جلسات متعدد، مشکلات خود را بارگو کرده و به ارگان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط مراجعه کرده‌اند اما این جلسات و مراجعات دردی از آنان دوا نکرد.

بخشودگی تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تنها نسخه‌ای بود که برای درد صنعت دام فراهان تجویز می‌شد، در حالی که این دامداران تمام زندگی خود را برای سر پا نگاه داشتن این صنعت داده و پولی برای پرداخت اصل وام و تسویه آن نداشتند.

این دامداران برای این که شاید حرفشان به گوش مسئولان بالایی استان برسد، در سفر استاندار به فراهان با بنرهایی مقابل ساختمان فرمانداری خواهان کمک و مساعدت شدند.

قصه معوقات کارگران همچنان ادامه دارد

مشکلات اقتصادی سال ۹۶ در صنایع همچنان ادامه داشت و تعطیلی‌های مکرر، بیکاری، مرخصی اجباری، حقوق معوقه و قطعی برق و گاز کارخانه قصه تکراری برای کارگران بزرگترین شرکت رنگ دانه‌های شیشه‌ای در خاورمیانه شد و هنوز هم برخی از مسائل و مطالبات کارگران محقق نشده و قصه معوقات کارگری ادامه دارد.

البته باید اذعان کرد که رخدادهای مهمی هم در صحنه اقتصادی شهرستان و ایجاد اشتغال در سال ۹۶ رقم خورد؛ که از جمله آنها احداث سیلو، افتتاح شرکت تولیدی پنجره پی وی سی، کارگاه کفش و مرکز پرورش زالو بود که این اقدامات به سرعت رونق اقتصادی را در شهرستان افزایش داد و با اقدامات صورت گرفته برای ۳۱۵ نفر در فراهان اشتغالزایی شد.

جشنواره‌ای فرهنگی که اجرایی نشد

در حوزه فرهنگ در همان روزهای اوایل سال، خبر برگزاری جشنواره بزرگداشت استاد «فتحعلی واشقانی» گوش فلک را کر کرد و پای مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان را به روستای «واشقان» فراهان برای شرکت در جلسه هماهنگی باز کرد. جلسات متعدد، فراخوان طراحی اِلمان برای مقبره این استاد بزرگ در رسانه‌های خبری منتشر شد اما این برنامه اجرایی و عملی نشد. البته این موضوعات و متنفی شدن برنامه‌های فرهنگی برای مردم فراهان تازگی ندارد.

در نهایت با منتفی اعلام شدن این برنامه، اجرای این جشنواره نیز به عاقبتی چون دیگر جشنواره‌های فرهنگی از جمله بزرگداشت امیر کبیر و فرهنگ صلح فراهان دچار شد.

انتظار مردم فراهانی‌ برای در آغوش کشیدن پیکر لاله‌های بی‌نشان

امسال برگزاری یادواره شهدا از سوی بسیج شهرستان نسبت به سال‌های گذشته پررنگ‌تر بود و در اسفندماه انتظار مردم این شهرستان برای در آغوش کشیدن پیکر لاله‌های بی‌نشان به سر رسید و شهر در آستانه بهار میزبان چهار شهید گمنام شد.

شکوفایی حوزه ورزش نویدی برای ورزشکاران فراهانی

در حوزه ورزش نیز یک میلیارد اعتبار تصویب شد که این امر برای ورزش شهرستان نویدبخش احیای مجدد ورزش بود. اختصاص یک دستگاه چمن زن، افتتاح ۴ خانه ورزش روستایی و تخصیص اعتبار برای سالن ورزشی «دستجان» و «کودزر» از مهم‌ترین رخدادهای ورزش شهرستان بود. همچنین کسب مقام‌های ورزشی در رشته‌های مختلف نیز خبر از آینده‌ای روشن برای ورزش شهرستان داشت.

امسال هم با همه فراز و نشیب‌ها به پایان رسید و آنچه بر صفحه تاریخ ماندگار شد، اقدامات مدیرانی بود که برای رضایت و خوشحالی شهروندان فراهانی از هیچ تلاشی دریغ نکردند.

امیدواریم در سال ۹۷، شاهد رونق اقتصادی و اقدامات خوب و مدیریت جهادی مسئولان شهرستان در همه حوزه‌ها باشیم.

انتهای پیام/ک


دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir