داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

کارآفرین بسیجی موفق به ساخت دستگاه‌ خنک‎کنِ صنعت کاشی شد/حمایت‎های بسیج از تولید داخلی ستودنی است/ اشتغالزایی 53 زن سرپرست خانوار توسط بانوی بسیجی کرجی

نمایش خبر : 414 | تاریخ انتشار : 15 آذر 1397

به گزارش فراهان خبر به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ تجربه نشان داده است اقتصاد دولتی نه تنها راهی برای قوی‎تر کردن پایه‎های اقتصاد نیست بلکه مانند وزنه‎ای سنگین از حرکت و پویایی شاخص‎های اقتصادی جلوگیری می‏‎کند. واگذاری بخش‎های اقتصادی دولتی به بخش خصوصی نیز تاکنون نتوانسته انتظاراتِ از پیش تعیین‎شده را برآورده کند. فعالیت اقتصادی مردم حتی در کارگاه‎ها و شرکت‎های تولیدی کوچک با تکیه بر پتانسیل‎های بالقوه در نقاط مختلف کشور راه حل مناسبی برای اشتغالزایی و همینطور شکوفایی اقتصاد کشور در درازمدت است. در این میان کارآفرینان بسیجی نیز در سراسر کشور با تکیه بر دانش تخصصی و همچنین استفاده از شرایط موجود به فعالیت پرداخته، بسته به توانایی‎شان تولیدات و اشتغالزایی قابل قبولی داشته‎اند.

 

یزد

کارآفرین بسیجی موفق به ساخت دستگاه‌ خنک‎کنِ صنعت کاشی شد

محمدعلی طالبی جوان مبتکر و نخبه پایگاه بسیج علمی قمر بنی‌هاشم میبد در گفتگو با یزدرسا، بیان داشت: صنایع برودتی در میبد و اردکان در سال 1392 در راستای تحقق اهدافی چون پاسخگویی به نیازهای صنعت در حوزه سیستم‌های برودتی و تهویه مطبوع و همچنین توسعه فناوری‌های نوین آغاز به کارکرد. فعالیت این مجموعه در ابتدا در زمینه تعمیرات تجهیزات برودتی بوده که پس‌ازآن باانگیزه تولید سیستم‎های برودتی اقدام به احداث مجموعه‌ای در میبد کرد.

 

وی افزود : فعالیت این مجموعه امروز به‌عنوان طراح و سازنده سیستم های برودتی، تجهیزات مرتبط با برودت صنعتی و تجاری و دستگاه‌های تهویه مطبوع به کار خود ادامه می‌دهد. مجموعه فعالیت خود را در ابتدا با تولید دستگاه های سرمایش کوچک و سردخانه‌های کوچک و متوسط آغاز کرد و پس از اضافه کردن تجهیزات دیگر به خطوط تولید خود و توسعه و تولید تجهیزات سردخانه بزرگ نهایتا با طراحی و ساخت انواع چیلر، انواع سردخانه، تونل انجماد، پکیج‌های سرمایشی، هواساز  و دستگاه خنک‌کن کاشی و حضور در بازار تهویه مطبوع صنعتی و خانگی نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در حال حاضر این مجموعه با 8 نیروی حرفه‌ای جوان به کار خود ادامه می‌دهد.

طالبی با اشاره به اینکه طراحی و ساخت دستگاه پکیج سرمایشی قسمتی از کار این مجموعه است، ابراز داشت: این دستگاه مطابق با استانداردهای موجود متناسب با شرایط زیست محیطی و جوی استان طراحی و ساخته می شود، برخلاف انواع آماده آن که در ظرفیت های اسمی مشخصی ساخته می شود ( که یا تولید کشورهای دیگر از جمله مالزی، چین، ژاپن و غیره می باشد و یا مونتاژ قطعات کشورهای مختلف در داخل کشور می باشد)  نیست و اغلب آن  دستگاه ها مناسب برای استفاده خانگی، تجاری و صنعتی می باشد.

نخبه پایگاه بسیج علمی قمر بنی‌هاشم میبد در مورد دستگاه «چیلر اینورتری» اظهار داشت: تکنولوژی ساخت و نوع خاص کمپرسورهای این دستگاه‌ها که از نوع سیلندر پیستونی اینورتری هست امکانات ویژه‌ای را نسبت به چیلرهای تراکمی معمولی و اسکرال به وجود آورده است که مهم‌ترین آن زیر بار رفتن چیلر به‌صورت تدریجی و با توجه به میزان برودت موردنیاز است. این مسئله در وهله اول باعث کاهش شدید میزان مصرف برق دستگاه و در وهله بعدی باعث پائین آمدن استهلاک آن خواهد. در این چیلرها از کمپرسورهای پیستونی قابل تعمیر استفاده‌شده است.

 

 

جوان مبتکر میبدی درباره ساخت پکیج یونیت یا دستگاه روف تاپ پکیج (roof top package) توضیح داد: ساخت این دستگاه هنگامی به ذهن این مجموعه رسید که در اتاق چاپ دیجیتال بسیاری کارخانه های کاشی دستگاه کولر گازی اسپلیت میگذارند ؛ چون داخل این اتاق ، چاپ دیجیتال قرار می گیرد و این چاپ دیجیتال از خود غبار شیمیایی بیرون میدهد این غبار شیمیایی بدنه ی اسپلیت را نابود می کند. این مجموعه با هوش اقتصادی خود این مشکل را رفع کرد و دستگاهی را ساخت که در برابر عوامل شیمیایی و هوای گرم محیط مقاوم باشد و ظرفیت آن سه برابر دستگاه کولر گازی 32000 اسپلیت عمل کند و قابل تغییر به ظرفیت های بیشتری نیز می باشد. و همچنین بار مصرفی برق آن نیز به مراتب از دستگاه های موجود کم تر است.

 

 

وی در مورد دستگاه «خنک کن» کاشی یا «کولینگ تایل» اظهار داشت: سیستم خنک کن کاشی، هوای گرم و بخار فوق گرم بر خواسته از روی کاشی را به روی کویل سرمایشی عبور می دهد و به هوایی سرد و بدون رطوبت تبدیل می کند و از طریق کانال، به صورت یک نواخت روی کاشی می فرستد و دمای کاشی را به دمای دلخواه و بخار آن را از بین می برد.

 

 

جوان کارآفرین میبدی با اشاره به اینکه این مجموعه یکی از مجموعه های ایرانی فعال در زمینه ساخت دستگاه های تهویه مطبوع و سیستم های برودت صنعتی است، اذعان داشت: گروه طراح این مجموعه با توجه به نیاز کشور و فرهنگ مصرف کننده ایرانی و بکار گیری و تلفیق هوش و ذوق و هنر خاص این کشور اقدام به بهینه سازی و تولید دستگاه های تهویه و تبرید می کند. امید است که در سایه خداوند متعال توفیق خدمت به هم نوع همواره نصیب این مجموعه باقی بماند.

طالبی در پایان با قدردانی از حمایتهای پایگاه بسیج علمی قمر بنی هاشم، از مسئولین انتظار داشت: از مسئولین محترم شهرستان و استان انتظار دارم که جهت توسعه این مجموعه که قابلیت ارتقا به یک کارگاه در سطح حرفه ای را  دارد از ما حمایت های مادی و معنوی کردهد تا بتوانیم افراد بیشتری را به این مجموعه اضافه کنیم و توسعه کار خود را از سطح استان به سطح کشوری ارتقا دهیم و گام موثری را در تحقق شعار سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» و اقتصاد مقاومتی برداریم.
 

قزوین

کارآفرین بسیجی، با کمک بسیج ایده پرندگان زینتی 16نفر را شاغل کرد/ بازار فروش ما به تهران و تبریز رسیده است

مصطفی بهرامی، در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین درباره انگیزه آغاز فعالیت در حوزه اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: به همراه تعدادی از دوستان بسیجی خود زمانی که شرایط بیکاری و نبود زمینه اشتغال را در حوزه دولتی مشاهده کردیم، ایده آغاز فعالیت اقتصادی و اشتغال‌زایی به ذهنمان رسید. 
 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه یکی از دوستان لیسانس کشاورزی و چند سال تجربه در زمینه طیور داشت، فعالیت در زمینه پرورش و فروش طیور و دسته‌ای از پرندگان زینتی که دامنه سود خوبی دارند را با سرمایه اندک اولیه 7میلیون و وام 15میلیونی سپاه از شهریورماه سال جاری آغاز کردیم.

این بسیجی فعال در زمینه اقتصاد مقاومتی ابراز کرد: پس از حمایت‌های سپاه و دریافت تسهیلات، دستگاه تبدیل تخم مرغ به جوجه و مرغ‌های زینتی از جمله مرغ عشق، فنچ و طوطی خریداری شد و تقسیم کار صورت گرفت، به طوری که 2نفر در نگهداری و تولید فنچ، یک نفر بخش طوطی و یک نفر دیگر نیز مرغ‌های زینتی کار را شروع کردند.
 

وی ادامه داد: باتوجه به مهم بودن فروش و بازار فروش، مغازه‌ای در بازار پرنده فروشان قزوین اجاره کردیم و یکی دیگر از دوستان مسئولیت آن را به عهده دارد و تولیدکنندگان پرنده‌ها را در این مغازه قرار داده و سود فروش بین آنها تقسیم می‌شود.

بهرامی ابراز کرد: با وام اخذشده برای 6نفر به طور مستقیم و بیش از 10نفر به طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد شده است، عده‌ای تخم‌مرغ و برخی نیز جوجه‌های خاص خود را در اختیار ما قرار می‌دهند. 
 

وی گفت: با درنظرگرفتن وسعت کار و دامنه فروش که کارگاه‌ها به صورت شهری است و پرورش‌ها در خانه انجام می‌شود، چراکه کمترین هزینه اولیه و بیشترین بازدهی نسبت به هزینه هدف ما بود و برای همین نیز این شغل انتخاب شد. 

این کارآفرین بسیجی عنوان کرد: پرورش پرنده‌های زینتی در منزل نیز امکانپذیر است و به طور مثال فرد می‌تواند جوجه طوطی را خریداری کرده و پس از بازه زمانی کوتاه 20تا 25 روز آن را برای فروش و سوددهی آماده کند. 

وی درباره بازدهی این فعالیت بیان کرد: فعالیت مدت کوتاهی است که آغاز شده و در مرحله تثبیت و باربری قرار دارد و هنوز به سوددهی نرسیده، اما در همین مرحله نیز کار خوب و رضایت بخش است. 
 
 

بهرامی ادامه داد: در مرحله تثبیت عرصه‌ها را شناسایی کرده، دوره‌های آموزشی گذاشته شده، حتی تبلیغ صورت گرفته تا علاقمندان از ما جوجه خریداری کرده و پس از پرورش به خود ما فروخته و سود خود را دریافت کنند و با این کار درآمدهای خانگی و چرخه فروش ایجاد شده است. 

وی اظهار کرد: از فروردین گسترش کار به بازار تهران، زنجان و کرج و پخش در دستور کار ما قرار دارد تا با سرمایه اندک اشتغال بیشتری ایجاد شود، البته هم اکنون پخش به صورت محدود به بازار تبریز انجام می‌شود.
 
فعال بخش پرندگان زینتی با اشاره به مشکلات موجود در زمینه فعالیت طیور ابراز کرد: مدتی است شهرداری درنظر دارد که بازار پرنده فروشان را از مکان فعلی منتقل کند و بحث تعطیلی، جمع‌آوری و انتقال این بازار مطرح است و همین امنیت شغلی فعالیت این عرصه را کاهش داده است. 

وی عنوان کرد: کاهش امنیت شغلی فعالین بازار پرنده آنها را نسبت به آینده این شغل با مشکل مواجه می‌کند؛ چراکه اطمینان ندارند در ماه‌های آینده امکان ادامه فعالیت دارند یا نه، افزایش امنیت شغلی برنامه ریزی کلان را امکانپذیر می‌کند. 
 
 

بهرامی در پایان گفت: ایجاد و افزایش امنیت شغلی در راستای گسترش حوزه کاری و برنامه‎ریزی کلان می‌تواند کمک قابل توجهی برای تمام فعالان بازار پرنده باشد. 
 
 

قم

فعال اقتصاد مقاومتی: توانایی ایجاد اشتغال برای 100 نفر را دارم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، فاطمه نائینی زاده مهندس دام‌پروری و طیور یکی از فعالان عرصه اقتصاد مقاومتی است، حضور فعال یک زن در عرصه‌های اقتصاد مقاومتی نشان می‌دهد که این اراده و خلاقیت در کنار پشت‌کار و جدیت در کار است که می‌تواند اثربخش باشد.

با سرمایه 5 میلیون تومانی کار را شروع کردم

وی در گفتگو با خبرنگار قم فردا بابیان این‌که کار کردن را برای خود یک تفریح سالم می‌داند، اظهار داشت: از سال 90 پرورش بوقلمون و ماکیان را شروع کردم و هم‌اکنون در عرصه‌های مختلف در این حوزه فعالیت می‌کنم.
این فعال اقتصاد مقاومتی بیان داشت: با سرمایه 5 میلیون تومانی کار را شروع کردم البته در زیرساخت‌ها چون از ابتدا هدفم بزرگ بود در حدود 200 میلیون برای فضای کارم هزینه کردم.
وی افزود: مزرعه من یک هکتار است اما در سالن 100 متری هم می‌توان در ابتدا و برای شروع این کار را انجام داد.
فاطمه نائینی زاده بیان داشت: به‌مرورزمان توانستم به سوددهی خوبی برسم و هم‌اکنون از کارم راضی هستم اما این دلیل نمی‌شود که از پیشرفت و رشد در کارم غافل شوم.
وی ادامه داد: سالنی که در اختیارداریم ظرفیت 3 هزار بوقلمون را دارد و در بخش‌های مختلف ازجمله جوجه‌کشی و پرورش بوقلمون فعالیت داریم.

صادرات غیر مستقیم جوجه‌های بوقلمون به کشورهای خارجی

این فعال اقتصاد مقاومتی بیان داشت: جوجه‌های بوقلمون را پرورش می‌دهیم و در یک‌ماهگی به فروش می‌رسانیم که به‌صورت غیرمستقیم به کشورهای مختلف هم صادر می‌کنیم.
وی ادامه داد: علاوه بر این در خریدوفروش انواع ماکیان را انجام می‌دهیم و در کنار این موضوع از تولیدکنندگان نیز حمایت می‌کنیم.
نائینی زاده به حمایت‌های بسیج سازندگی نیز اشاره کرد و گفت: تنها تسهیلاتی که تاکنون گرفته‌ام 25 میلیون تسهیلات بود که از بسیج سازندگی گرفتم.

وعده‌های مسئولان تاکنون عملیاتی نشده است
وی با انتقاد از کم‌کاری‌های صورت گرفته بیان داشت: وعده‌هایی که به ما داده‌شده تاکنون عملیاتی نشده است و همین کار روند کاری ما را مختل کرده است.
این فعال اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: دامپزشکی استان قم اجازه نمی‌دهد که از وام‌های روستایی برای پرورش ماکیان استفاده کنیم درحالی‌که در کل کشور این کار انجام می‌شود.
وی افزود: در تمامی طیوری که تاکنون پرورش داده‌ام، پرورش بوقلمون سودآوری خوبی دارد اما مافیای بازار اجازه نمی‌دهد که تولیدکنندگان در این کار فعال بشوند.
نائینی زاده ادامه داد: مافیای بوقلمون در دست چند نفر است و همین موضوع باعث شده که کار تولیدکنندگان و فعالان این عرصه به‌خوبی به ثمر نشیند.
وی افزود: برای نمونه از مرز ترکیه تخم‌مرغ نطفه‌دار به‌صورت قاچاق وارد می‌شود درحالی‌که اگر امکانات بدهند، می‌توانیم خودمان تولید کنیم.
این فعال اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: در دو یا سه نوبت با دامپزشکی استان قم جلسه گذاشتیم اما متأسفانه دامپزشکی به بهانه آنفولانزا مخالف پرورش و کشتار بوقلمون در استان است.

دامپزشکی در کل کشور تنها کاری که می‌کند معدوم‌سازی است
وی ابراز داشت: دامپزشکی در کل کشور تنها کاری که می‌کند معدوم‌سازی است درصورتی‌که در کشورهای اروپایی انواع راه‌ها به‌غیراز معدوم‌سازی وجود دارد.
نائینی زاده افزود: بااین‌حال گوشت بوقلمون در سبد غذایی مردم قرارگرفته است و هم‌اکنون نیز با استقبال مردم بین 24 تا 25 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.
وی بابیان این‌که از عراق و عمان برای پرورش بوقلمون دعوت به همکاری شده‌ام، اظهار داشت: باوجوداین پیشنهادها کار در کشورم را ترجیح دادم و با جدیت به دنبال پیشرفت و توسعه در کارم هستم.
نائینی زاده در خصوص رفع بیکاری و ایجاد اشتغال گفت: می‌توان به یک خانواده روستایی مثلاً در قمرود پرورش مرغ بومی را آموزش دهیم که در آینده می‌توانیم با فعال کردن آن‌ها اشتغال‌زایی کنیم.
وی بیان داشت: اگر مجوز کامل بهره‌برداری به من بدهند با قاطعیت می‌گویم می‌توانیم بین 100 تا 200 نفر را به‌صورت مستقیم استخدام و به‌کارگیری نماییم.
نائینی زاده افزود: به‌عنوان‌مثال در غرب کشور تنها در زنجان کشتارگاه بوقلمون داریم و اگر مجوز این کار را برای قم بگیریم می‌توان اشتغال‌زایی خوبی داشته باشیم
 

 
فارس
کارآفرین بسیجی: برای رسیدن به اهداف از دلسردی‎ها و موانع عبور کردیم/ هر سال گیاه جدیدی از گیاهان دارویی با ارزش اقتصادی بالا به بازار ارائه می‌کنیم
شیرازه، مجتبی قاسم‎زاده بسیجی جوان و کارآفرین استان فارس است که توانسته علاوه بر اشتغالزایی برای دیگران، ایران را وارد مرحله جدیدی از تولید و صادرات گیاهان دارویی کند.
 
گفتگوی شیرازه با این کارآفرین جوان را در ادامه می‌خوانید:
 
 
لطفاً خودتان را معرفی بفرمائید.
 
برای رسیدن به اهداف از دلسردی ها و موانع عبور کردیم/ هر سال گیاه جدیدی از گیاهان دارویی با ارزش اقتصادی بالا به بازار ارائه می‌کنیم
 
مجتبی قاسم زاده هستم کارشناس مهندسی فناوری گیاهان دارویی و معطر، 27 سال دارم و متولد شهر باستانی فیروزآباد، علاقه شدیدی به فعالیت های فنی، گرافیکی و هیجانی دارم. 
 
از دوران نوجوانی به دنبال کسب تخصص و هیجان بودم. از ابتدایی در کلاس های فنی و عملی کانون پرورش فکری حضور داشتم. 12 سالم بود که اولین کلاس تخصصی پرورش قارچ در سازمان فنی و حرفه ای شرکت کردم. 
 
در دوران راهنمایی با اینکه اینترنت و آموزش مجازی نبود با جعبه شیرینی، سیم مسی و تعدادی قطعات الکتریکی، مدار الکتریکی میساختم. همچنین در ورزش رزمی نینجوتسو سلاح های سرد مورد نیازم را خودم می ساختم. 
 
عضو گردان تخصصی امام حسین (ع) و تیم تخصصی امداد در کوهستان هلال احمر شهرستان نیز هستم. در حال حاضر نجات غریق هم هستم و حداقل 10 تخصص قابل درآمد دارم.
 
از چه زمانی شروع به فعالیت در حوزه گیاهان دارویی کردید؟
 
رشته من مکانیک خودرو بود و با اینکه خیلی این حرفه را دوست داشتم تغییر رشته دادم و از ترم یک کاردانی در سال 1391 به همراه برادر بزرگم مقداری زمین زراعی را اجاره کردیم و اولین کشت گیاهان دارویی را با 8 گونه گیاه دارویی در منطقه فیروزآباد شروع کردیم. 
 
جرقه اینکار از کجا در ذهنتان زده شد؟
 
همیشه به دنبال کاری بودم که بتوانم به جامعه خدمت کنم. بعد از پایان خدمت سربازی در راستای حکم واجب حضرت امام خامنه ای در راستای اقتصاد مقاومتی، تفکر کار آفرینی بیشتر ذهنم را در گیر کرد. 
 
همه مشاغل سبک و سنگین را در اینترنت جست و جو کردم و پیگیری می کردم ولی چیزی نبود که جذبش بشم. تا اینکه به حضرت ام البنین (س) توسل کردم. توسل برای رزق حلال. که خدا را شکر در بین جست و جو ها با کشت و کار گیاهان دارویی آشنا شدم و بعد از مطرح کردن با بردارم آقا سجاد وارد این حوزه شدیم. 
 
بعد از مدتی با مهندس محمدصادق پیش‌بین آشنا شدیم که در ابتدای فعالیتمان ایشان خیلی کمک حالمان بودند و پس از مدتی تصمیم گرفتیم به صورت تیمی و در غالب مزرعه زرگیاه فعالیتمان را پیش ببریم.
 
آیا در طول این مسیر جایی بوده که خسته بشوید و بگویید کاش این راه را نرفته بودم؟
 
خیلی وقت ها ضرر می کردیم اما بجای ضرر گفتیم هزینه تجربه. خیلی وقت ها هم افرادی موجب دلسردی ما می شدند. بعضی ها هم سنگ جلو راهمان می انداختند. ما این کار را با توکل توسل و تلاش شروع کردیم و هدف بزرگی داریم که با مدد خداوند و لطف اهل بیت (ع) تلخی ها را تحمل می کنیم.
 
رشته تحصیلیتان چقدر با شغلتان تناسب دارد؟
 
ما به صورت تیمی کار می‌کنیم که همه فارغ التحصیل رشته مهندسی گیاهان دارویی و معطر هستیم و جالب این هست که هیچ کدام از افراد تیم کشاورز زاده نیستیم و همه از ابتدای کاردانی شروع به کشت و کار گیاهان دارویی کرده ایم.
 
حمایت مسئولان شامل حالتان شد؟
 
 فعالیت ما فقط جنبه شخصی ندارد و پیشرفت ما باعث پیشرفت در اقتصاد کشور می شود، و ما برای پیشبرد فعالیتمان نیاز به همکاری و مساعدت مسئولان شهرستانی و استانی داشته و داریم. 
 
جا دارد از فرمانده ناحیه فیروزآباد سرهنگ محبی و مسئول بسیج سازندگی سرهنگ اسفندیاری و همچنین از مدیریت مهندس دهقانی و کارمندان جهاد کشاورزی شهرستان فیروزآباد تقدیر و تشکر کنم که ما را حمایت کردند.
 
در حال حاضر چه محصولاتی دارید و به کجا صادر می کنید؟
 
مزرعه زرگیاه در حال حاضر چند واحد تولیدی دارد.
 
تولید بذر: اوایل شروع کار مجبور بودیم بذرهای وارداتی را خریداری کنیم. با تلاش هایی که داشتیم بذر اکثر گیاهان دارویی مورد نیازمان را خودمان تولید می کنیم. همچنین اولین تولید کننده بذر گیاه استویا با قوه نامیه بالای 75% در کشور هستیم.
 
تکثیر: در این واحد سالیانه بالای 3 میلیون نشا گلدانی و ریشه لخت گیاهان دارویی تولید می کنیم.
 
برای رسیدن به اهداف از دلسردی ها و موانع عبور کردیم/ هر سال گیاه جدیدی از گیاهان دارویی با ارزش اقتصادی بالا به بازار ارائه می‌کنیم
 
تولید گیاه تازه و خشک: گیاهان دارویی را در مزرعه و فضای آزاد کشت می کنیم و پس از برداشت به دو صورت تازه و خشک به بازار ارائه می کنیم. گیاهان دارویی بصورت برگ، ریشه، 
گل، میوه و دانه صرف می شوند.
 
تولید ابزار و ادوات: همیشه سعی کردیم ابتکار در عمل داشته باشیم تا بتوانیم محصول را با کیفیت بالا و قیمت پایین تولید کنیم. ابزاری ساده ولی کاربردی که در مزرعه می سازیم. دستگاه هایی مثل خشک کن، قطعه کننده برگ، جداکننده برگ از ساقه و مانند اینها.
 
تولید علم: در مدت این چند سال وظیفه تحقیق و توسعه مجوعه با من بوده است. گیاهان جدید را طبق نیاز بازار شناسایی می کنم بذرشان را از داخل یا خارج از کشور تهیه می کنم که پس از اقدامات اولیه کاشت و تکثیر، آمار و داده های ثبت شده را به صورت مقاله علمی و عملی در می آوریم و در نهایت کشت انبوه می کنیم.
 
تفاوت ما با سایر مزارع گیاهان دارویی در کشور این هست که هر سال گیاه جدیدی از گیاهان دارویی با ارزش اقتصادی بالا را به بازار ارائه می‌کنیم.
 
برای رسیدن به اهداف از دلسردی ها و موانع عبور کردیم/ هر سال گیاه جدیدی از گیاهان دارویی با ارزش اقتصادی بالا به بازار ارائه می‌کنیم
آیا این مسیر را به دیگر جوانان هم توصیه می کنید؟
 
5 سال هست که خودم و همکارانم بیش از 1000 ساعت مشاوره کارآفرینی به هم وطنان عزیزمان در داخل و خارج از کشور داده ایم. همیشه میگوییم که سرنوشت هر جامعه دست جوان ها است. 
 
معتقدم جوان هایی که 8 سال ایستادگی کردند، جوان هایی که بزرگترین تهدید جهان (داعش) را زمین گیر کردند، الان هم می توانند اقتصاد کشور را متحول کنند. پس با توکل توسل و تلاش می شود خدمتی حتی کوچک برای خشنودی امام زمان عج کرد.
 
کمی از تجربه های تلخ و شیرین کارتان بگویید؛
 
تجربه های تلخ و شیرین در ازای هزینه های مالی و جانی بدست آمده که هم فرصت ایجاد کرده و هم فرصت هایی را از دست داده ایم. حضور در رسانه چه به صورت مستند و چه پخش زنده حاصل همین تجارب هست.
 
تا کنون چند مستند از شبکه یک ، تهران، افق و سایر استان ها، مصاحبه پخش زنده در شبکه یک ، ایران کالا و شبکه بین المللی العالم و برنامه های رادیویی و گزارش های خبری از شبکه های مختلف ملی و استانی از فعالیت های ما پخش شده است.
 
و کلام آخر...
 
خدا را شکر می کنم به جز اشتغال مستقیمی که خودم و اطرافیانم ایجاد کرده ایم، توانسته ایم برای بیش از 6هزار نفر به صورت روزمزد ایجاد درآمد کنیم. رمز موفقیت در هر کاری : توکل، توسل، تلاش و کار گروهی هست. امید داریم که این فعالیتمان موجب خشنودی حضرت ولیعصر (عج) بشود. همیشه شاد و خرم باشید.

 
لرستان
 
اقتصاد مقاومتی و چرخ هایی که زندگی را می چرخاند/ اشتغالزایی 30 زن سرپرست خانوار در بروجرد با حمایت بسیج سازندگی

به گزارش سفیر افلاک بیکاری امروز مهمترین مشکل در جامعه است به طوری که بسیاری از افراد از نبود شغل مناسب و نبود درآمدها گلایه دارند و همیشه به دنبال راهی برای ایجاد اشتغال و کسب درآمد هستند.

اما در این میان ایجاد کارگاه های کوچک زودبازده می تواند بسیار موثر باشد، کارگاه هایی که نیاز به سرمایه زیادی ندارند و می توان با ایجاد این کارگاه ها علاوه بر تولید در راستای اشتغالزایی نیز بسیار موثر بود.

یکی از این کارگاه های تولیدی در بروجرد، کارگاه خیاطی است که توسط بسیج سازندگی ایجاد شده و هم اکنون 30 نفر از بانوان سرپرست خانوار در این کارگاه مشغول خیاطی هستند و چرخ زندگی آنها با همین چرخ ها می چرخد.

 

 کارگاه

 

به مناسبت هفته بسیج به سراغ این کارگاه رفتیم تا گزارشی از آنها تهیه کنیم، این کارگاه خیاطی که نام آن "ریحانه" است در مدرسه ای قدیمی فعالیت خود را آغاز کرده است، از پله های این کارگاه که بالا می روی صدای چرخ هایی را می شنوی که هر کدام توسط یکی از بانوان سرپرست خانوار می چرخد.

وارد کارگاه که می شوی یک محیط بسیار مناسب برای فعالیت و اشتغال این بانوان در نظر گرفته شده که از صبح تا ظهر مشغول به کار هستند، در این کارگاه لباس های مختلف تولیدی تهیه و پس از بسته بندی وارد بازار می شوند.

 

 کارگاه

 

یکی از بانوان شاغل در این کارگاه گفت: چهار ماه است که در این کارگاه مشغول به کار هستم، هر روز صبح تا ظهر کار می کنم و  خدا رو شاکرم که می توانم خرج و مخارج زندگی را تامین کنم.

وی که نخواست نامش عنوانش شود افزود: دو فرزند پسر دارم که در مقطع ابتدایی مشغول به تحصیل هستم و همه تلاش خود را می کنم تا بتوانم فرزندانم را به جایی برسانم.

به گفته وی بسیج سازندگی از تیرماه این کارگاه را راه اندازی کردند و روز اول که من وارد کارگاه شدم آنچنان خیاطی بلد نبودم اما آموزش هایی به ما دادند و هم اکنون مشغول خیاطی هستیم.

 

 کارگاه

 

این بانوی بروجردی تصریح کرد: با ایجاد این چنین کارگاه هایی در سطح شهر برای زنان سرپرست خانوار، قطعا این بانوان می توانند زندگی خود را به خوبی اداره کنند.

"گودرزی " مسئول کارگاه خیاطی در این راستا گفت: این کارگاه با 400 میلیون تومان هزینه راه اندازی شده و هم اکنون 30 نفر از زنان بی سرپرست و بدسرپرست در این کارگاه مشغول به کار هستند.

وی اضافه کرد: بانوانی که وارد این کارگاه شده اند ابتدا آموزش های لازم به آنها ارائه شده و بعد هر کدام در بخش های این کارگاه مانند قسمت برش و دوخت و اتوکشی مشغول به کار هستند.

 

 کارگاه

 

به گفته وی در حال حاضر 30 نفر به صورت مستقیم و بیش از 100 نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار هستند و در صورت توسعه این کارگاه می توان به صورت مستقیم اشتغالزایی برای 100 نفر را فراهم کرد.

گودرزی اظهار داشت: در این مکان امکان توسعه کارگاه وجود دارد و با خرید چرخ های خیاطی بیشتر می توان تعداد بیشتری از زنان سرپرست خانوار در این  کارگاه مشغول به کار شوند.

کارآفرینی و اشتغال‌زایی زیربنای رشد اقتصادی؛ چرخ زندگی 12 نفر با تلاش جوان لرستانی می‌چرخد
 

کردستان

کارآفرینی جوان بسیجی: تحقق اقتصاد مقاومتی، همت مسئولین را می‎خواهد

به گزارش کُردتودی، 27 بهار بیشتر از زندگیش نگذشته، دستانش خالی بود اما اراده قوی داشت، با توجه به اقتضای سنی به جای انتظار برای استخدام در اداره یا شرکتی با استفاده از خلاقیت و تبدیل ایده به فرصت، خود کارفرمای خود شد.

حسین داودنیا جوان بسیجی اهل شهر تازه تاسیس توپ آغاج با اراده خود و راه اندازی گلخانه  ثابت کرد کارکردن فقط پشت میز نشستن در یک اداره نیست.

برای آشنایی بیشتر با این جوان بسیجی راهی شهر توپ آغاج در فاصله 25 کیلومتری شهر بیجار شدیم.

در بدو ورود به شهر مکانی سفید در دل خاک توجه هر رهگذری را به خود جلب میکند و این همان گلخانه ای است که این جوان خوش ذوق بسیجی شهر توپ آغاج در دل خاک احداث کرده است.

 

 

گفتگوی خبرنگار کردتودی را با این جوان خوش ذوق اهل شهر توپ آغاج را در ادامه می خوانید.

لطفا خودتان را بیشتر برای خوانندگان معرفی کنید؟

حسین داودنیا هستم متولد سال 1370 ساکن شهر توپ آغاج و مدرک کارشناسی برق دارم.

آقای داودنیا چطور شد به فکر احداث گلخانه افتادید؟

با توجه وضعیت نامناسب اقتصادی و کمبود شغل دولتی، بنده و دوست عزیزم مهدی علی کریمیان چند سال بود که به فکر اجرای یک اشتغال در قالب این سری طرح ها بودیم و در  یک برهه زمانی به این فکر افتادم که شغلی را ایجاد کنم که در شهر خودمان بیشتر نیاز داشته باشیم در همین راستا بود که فکر احداث گلخانه به ذهنم رسید و اقدام به احداث این گلخانه کردم و صفر تا صد این کار توسط خودمان انجام گرفته است.

 

 

چه محصولاتی در گلخانه تولید می کنید و میزان استقبال همشهریان خودتان چگونه است؟

از اوایل تابستان سال 97 شروع به کاشت انواع سبزیجات، خیار، گوجه فرنگی، فلفل و چند محصول دیگر در گلخانه کردیم و از اول پاییز محصولات رشد خوبی داشتند و شروع به بهره برداری کردیم.

 خوشبختانه فروش محصولات با استقبال خوبی روبه رو بوده و به نظر خودم  دلیل این استقبال خوب مردم هم کیفیت محصول نسبت به محصولاتی که از جنوب کشور وارد میشود و می توانم بگوئیم غیر قابل مقایسه است چون محصولاتی که ما در این گلخانه پرورش میدهیم به صورت طبیعی رشد نموده و هیچ ماده شیمیایی دیگری در پرورش استفاده نمیشود.

سرمایه اولیه برای احداث گلخانه چه میزان بوده است؟

برای احداث گلخانه و خ

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir