داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

توانمندی نظامی و موشکی ایران، مهمترین مانع وقوع جنگ/ چرا آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد؟

نمایش خبر : 75 | تاریخ انتشار : 23 دی 1397

به گزارش فراهان خبر به‌نقل از شبکه خبری تهران نیوز ؛ برجام یکی از اقدامات دولت حسن روحانی محسوب می‌شود که ابتدا با شعار تحول و رونق اقتصادی روند خود را آغاز کرد و سرانجام پس از تصویب و نامحسوس بودن اثرات اقتصادی آن در معیشت مردم، روند سیاسی و امنیتی به خود گرفت و به ادعای حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان، برجام توانست سایه جنگ را از کشورمان خارج کرند. این سخن در طول چند سال گذشته بارها از سوی رئیس جمهور و دولتی ها شنیده شده است؛ حتی رئیس جمهور اخیراً در مراسم آیین بزرگداشت دومین سالگرد رحلت حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی، بار دیگر بر این نکته تاکید کرد که برجام توانست خطر جنگ را از کشورمان دور کند. وی مدعی است که یکی از موفقیت‌های برجام، برداشتن سایه تهدید از سر مردم بود و پرونده ایران در شورای امنیت، در چارچوب فصل هفتم منشور سازمان ملل قرار داده شده بود که زمینه را برای حمله نظامی به ایران آماده کنند و حتی در این زمینه به تفاهم هم رسیده بودند.

تلاش برای تبلیغ درباره احتمال بروز جنگ در صورت عدم  انقعاد توافق برجام، تکنیک مذاکراتی بود که طرف مقابل در ایام بحث و بررسی درباره برجام به کار برد تا با ایجاد هراس بتواند امتیازات بیشتری را از طرف ایرانی کسب کند. اما نکته عجیب آنجاست که این سخن دشمن در سال‌های اخیر از زبان برخی چهره‌های داخلی نیز تکرار شده و به نوعی تکمیل کننده و کمک کننده به این طراحی و پازل کلان بوده است.

به نظر می‌رسد این تلاش به‌دلیل عدم تحقق وعده‌های اقتصادی در پسابرجام رخ داد و سعی داشت  دستاورد تراشی برای برجام را برعهده بگیرد وادعا کند که سایه جنگ را از کشور دور کرده است با ریاست جمهوری ترامپ توسط رسانه‌های اصلاح طلب تقویت شد و ادعا شد که اگر برجام نبود حتماً با جنگ سختی رو به رو می‌شدیم.

این درحالی است که این جریان سیاسی قادر نیست به این سئوال پاسخ دهد که اگر آمریکا توان حمله نظامی به ایران را داشت چرا در دوران بوش جنگ طلب به ایران حمله نشد؟ ، چرا در سال ۸۴ که فعالیت هسته‌ای از سرگرفته شد و یا در سال‌های بعد از آن و قبل از روی کار آمدن دولت حسن روحانی این اتفاق نیافتاد؟ ، چراکه امروز به گفته آمارها و تحلیل‌های صاحب نظران آمریکا در ضعیف‌ترین شرایط خود نسبت به چند دهه گذشته قرار دارد تا جایی که دونالد ترامپ با شعارهای داخلی و ترمیم اقتصاد داخلی توانست بر اتاق بیضی شکل کاخ سفید وارد شود.

 

اقتدار نظامی یا برجام باعث دورن شدن سایه جنگ از ایران شدند؟

ترامپ بعد از آغاز به کارش در دولت آمریکا، رسماً اعلام کرد که از برجام خارج می‌شود و در نهایت، به این عهدنامه بین‌المللی پشت کرد؛ در حالی که در دولت اوباما تلاش گسترده‌ای برای تصویب برجام صورت گرفت و حتی زمزمه‌هایی در خصوص برجام‌های ۲ و ۳ وجود داشت و آمریکا قصد داشت بعد از ممانعت در مسیر پیشرفت انرژی هسته‌ای ایران، سراغ تضعیف سامانه موشکی و اقتدار نظامی ایران برود و با مذاکراتی که هیچ جنبه عملی برایش ندارد، مانع از پیشرفت روز افزون صنعت دفاعی و موشکی کشورمان شود که به‌حمدالله با هوشیاری امام خامنه‌ای و نیروهای مسلح، این توطئه دشمن به جایی نرسید و ایران با این شروط آمریکا موافقت نکرد. ترامپ که خود جلوه‌ای از چهره شیطانی و واقعی آمریکا دارد، با بررسی این‌که نمی‌تواند از طریق برجام مانع از اقتدار و توان دفاعی و نظامی ایران شود، از آن خارج شد تا ثابت کند که آمریکا از ابتدا هم به‌دنبال نابودی صنعت دفاعی و موشکی ایران بوده است تا بعد از آن بتواند، گزینه‌هایش برای حمله نظامی به ایران را قوت ببخشد.

امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی که در طول سالیان گذشته و قبل از تصویب برجام، معتقد بود که نسبت به برجام خوشبین نیست اما از طرفی هم مانع کار دستگاه دیپلماسی کشور نمی‌شود، در دیدار با مردم آذربایجان شرقی فرمودند: «آن مسئول اروپایی به مسئولان ما می‌گوید اگر برجام نبود جنگ در ایران حتمی بود؛ دروغ محض! چرا می‌گویند جنگ؟ ، چون ذهن برود به جنگ … جنگ واقعی جنگ اقتصادی و تحریم و گرفتن عرصه کار و فعالیت و فناوری در کشور است. ما را به جنگ نظامی متوجه می‌کنند تا از این غفلت کنیم. جنگ واقعی جنگ فرهنگی است … »

رهبر معظم انقلاب قبلاً نیز به این مهم اشاره فرموده بودند و تذکری ابراز داشتند: «در طول سال‌های گذشته گاهی اوقات سخنانی از جانب برخی مسئولان مطرح شده مبنی بر این‌که رفع تهدید نظامی و جنگ به‌دلیل فلان اقدام بوده است، درحالی که این سخنان صحیح نیست، زیرا تنها عامل رفع تهدید نظامی، «اقتدار دفاعی و نظامی» و «ایجاد ترس و رعب در دشمن» بوده و خواهد بود.»

 

تاکید امام خامنه‌ای مبنی بر این‌که «جنگی علیه ایران رخ نخواهد داد»

ترامپ

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir