داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

سعید ادبجو نوجوانی که اولین شهید انقلابی اراک لقب گرفت

نمایش خبر : 350 | تاریخ انتشار : 10 بهمن 1397

به گزارش فراهان خبر به نقل از دیار آفتاب؛ با اوج‌گیری جوشش انقلابی، تحرکات پراکنده و گاها پنهانی در اراک شکل دیگری به خود گرفت. اعتصابات و راهپیمایی‌ها باهدف سرنگونی رژیم شاه، سکوت خود را شکستند و مردم فریاد مرگ بر شاه برآوردند.

آتش کینه و غضب مردم به حدی شعله‌ور بود که حتی دیدن مجسمه بی‌جان شاه را هم در میدان اصلی شهر را هم تاب نمی‌آوردند. به‌این‌ترتیب راهپیمایی ۲۶ آبان، مجسمه شاه را هدف گرفت. مردم به‌طرف مجسمه هجوم بردند و عده‌ای سعی کردند با بالا رفتن از مجسمه سرنگون کردنش را تسریع کنند. نیروهای ساواک که با این حجم زیاد خروش مردمی مواجه شده بودند، به سمت مردم شلیک کردند تا شاید بتوانند از سرنگونی مجسمه این شاه پوشالی جلوگیری کنند.

نتیجه این شلیک به سمت مردم شهادت سعید ادبجو بود، این نوجوان ده‌ساله اولین شهیدی بود که اراک تقدیم انقلاب کرد، هرچند کشتار رژیم شاه در اراک و در روز ۲۶ آبان تنها به شهید سعید ادبجو منحصر نشد و در آن روز خیابان‌های اراک شاهد جان دادن سه شهید انقلابی دیگر بودند.

شهید سعید ادبجو که در برخورد وحشیانه مأموران رژیم شاه در ساعت ۴ بعدازظهر ۲۶ آبان ۵۷ مورد اصابت گلوله قرار گرفت توسط مردم به بیمارستان منتقل شد. هرچند تا شب زنده بود اما درنهایت در میان اشک‌های مادر و فریادهای انقلابی مردم که بیرون از بیمارستان مرگ بر شاه سر داده بودند به‌سوی حق شتافت و روز بعد با فریادهای الله‌اکبر و در میان جمعیت زیاد انقلابی که به بهشت‌زهرا رفته بودند مردم به خاک سپرده شد.

 هرچند تلاش مأموران شاه در خاموش کردن آتش انقلاب به ثمر ننشست و جز چند روز آرام شدن مردم از ترس نیروهای ساواک اثری نداشت و قدرتشان هم به‌قدری ناچیز بود که مجسمه‌اش که هیچ، خودش هم در فاصله کوتاهی از این اتفاق سرنگون شد.

مادر این شهید نوجوان که پیش از شهادت پسرش در راهپیمایی‌های انقلابی شرکت می‌کرد و در پای سخنرانی‌های انقلابی می‌نشست آرزوی سرنگونی شاه و بازگشت امام(ره) به ایران را در دل می‌پروراند و شاید همین ایمان قلبی و شعور انقلابی بود که این سعادت را نصیب این مادر بزرگوار کرد که اولین شهید این دیار، پسر کوچک او باشد.

در گفتگوهای متعددی از این مادر بزرگوار نقل‌شده است که وقتی خبر شنیدن ورود امام خمینی(ره) را شنیدیم بسیار خوشحال شدیم و از خوشحالی گریستم و خدا را شکر کردیم که دعاهایمان مستجاب شد و انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

مادر شهید ادبجو شهادت پسرش را سعادتی از طرف خداوند دانست و افزود: هرگز از اینکه پسرمان در راه انقلاب اسلام و خدا و قرآن شهید شد ناراحت نشده‌ام زیرا این را سعادتی می‌دانیم که امیدواریم سبب توفیق ما در درگاه خداوند شود.

وی با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی گفت: امام خمینی(ره) برای خدا و قرآن کارکرد و چون کارش خدایی بود خدا پشتیبان ایشان شد و توانست شاهی را که بزرگ‌ترین قدرت‌های دنیا پشتیبانش بود شکست دهد و جهان را مات و مبهوت کند.

قابل‌تأمل است که مردم نیز به گرامیداشت خون این شهید عزیز هرساله در خیابانی که به نام شهید ادبجو نام‌گذاری شده، با شور انقلابی راهپیمایی می‌کنند و یاد و خاطره او را گرامی می‌دارند.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
omranejtemaei.ir
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir