داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

استان مرکزی در چهل سالی که گذشت

نمایش خبر : 64 | تاریخ انتشار : 18 بهمن 1397

به گزارش فراهان خبر؛به نقل از دیار آفتاب؛ سید علی آقازاده استاندار مرکزی گفت: امروز در چهل‌سالگی انقلاب پیامی به همه‌ کسانی که تمام تلاش خود را در جهت جلوگیری از پیشرفت و توسعه این جریان به کار گرفتند داده می‌شود که به کوری چشم آن‌ها می‌بینیم که نه‌تنها در استان مرکزی بلکه در کل کشور حرکت روبه‌جلو، جاری و ساری است که البته این توسعه و پیشرفت به برکت تلاش مردم و کارآفرینان و جوانانی بوده است که در هرجایی که نیاز به حضورشان بوده حاضرشده‌اند.

آقازاده افزود: مردم ایران در شرایطی کاملاً مظلومانه به جرم استقلال، به جرم اینکه می‌خواهند زیر بار ظلم کسی نروند، به جرم اینکه جمهوری اسلامی و استقلالش را فریاد می‌زنند تحت‌فشارهای اقتصادی‌اند و برای این جرم این‌همه فشار و تحریم و جنگ اقتصادی و نظامی را تحمل می‌کنند و این‌ها همه و همه برای مردم دنیا معنی دارد که ایران امروز روی پای خودش ایستاده است و نه دولت و نظام بلکه مردم هستند که این کشور را حمایت می‌کنند.

وی ضمن بیان اینکه نظام در یک شرایط کاملاً تثبیت‌شده به‌سوی آینده‌ای روشن حرکت می‌کند گفت: باید از مردم بابت چهار دهه حمایت و تحمل سختی‌ها و مشکلات تشکر کنیم.

استاندار مرکزی بیان کرد: علی‌رغم استمرار دشمنی‌ها انقلاب اسلامی در شرایطی مقتدرانه اهداف خودش را دنبال می‌کند که البته خیلی از راه مانده و باید مردم و مسئولین وظایف خود را انجام دهند تا بتوانیم مسیر مانده را طی کنیم.

از ۱۴ واحد به بیش از ۳۰۰۰ واحد صنعتی رسیدیم

وی به دستاوردهای استان مرکزی در چهل سال گذشته پرداخت و عنوان کرد: تا سال ۱۳۵۷ تنها ۱۴ واحد صنعتی فعال در استان مرکزی فعال بودند. اما امروز و در چهل‌سالگی انقلاب استان مرکزی بیش از ۳۰۰۰ واحد صنعتی فعال دارد و ۱۲۷ هزار نفر در این واحدها مشغول به کارند.

آقازاده ادامه داد: تنها در سال ۱۳۹۷ بیش از ۹۰۰۰ مورد مجوز سرمایه‌گذاری در استان به ارزش ۲۹۱ هزار میلیارد ریال، اخذشده که در صورت تحقق این میزان سرمایه‌گذاری برای ۱۷۷ هزار نفر موقعیت شغلی ایجاد می‌شود.

وی گفت: صاحب‌نظران و مسئولان حوزه اقتصادی استان بر این باورند که شتاب توسعه کمی صنعت استان، روندی به نسبت مطلوب داشته و با برنامه‌ریزی بیشتر به توسعه صادرات و رقابتی شدن صنایع دست می‌یابد.

استاندار مرکزی، ۴۲۱ معدن با ۱۳۷ میلیارد و ۶ میلیون تن ذخیره قطعی و ظرفیت استخراج ۲۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن در سال را از دیگر دستاوردهای استان دانست و تصریح کرد:  ۴۶ شهرک صنعتی دولتی ، خصوصی ۱۰ قطب و ۱۶ ناحیه صنعتی در استان فعالیت دارد که تکمیل‌کننده توسعه صنعتی استان بوده و یک‌پنجم اشتغال استان را به خود اختصاص داده است.

وی مطرح کرد: سالانه ۱۲۰ هزار دانشجو در استان مرکزی دانش‌آموخته می‌شوند که در صورت ارتباط آنان با حوزه صنعت و افزایش سهم پژوهش از تولید ناخالص کشور روند توسعه صنعتی استان شتاب بیشتری خواهد یافت.

۹۹ درصد استان مرکزی تحت پوشش نعمت گاز

آقازاده به دستاوردهای استان در حوزه گاز رسانی اشاره کرد و افزود: اگر بخواهیم از رسیدن این نعمت بزرگ به استان مرکزی بگوییم باید گفت بنا بر آمار شرکت گاز استان مرکزی از ۱۰۶۸ روستای دارای سکنه و قابل گاز رسانی در استان مرکزی ۹۷۰ روستا گاز رسانی شده است که این عدد شامل ۱۰۵۱۶۹ خانوار روستایی که بیش از ۹۷ درصد روستاهای استان را شامل می شود.

وی ضمن بیان اینکه در استان مرکزی در حوزه صنعتی ۱۸ مورد از شهرک های صنعتی و ۱۱ مورد از نواحی صنعتی استان از گاز طبیعی بهره مند هستند اظهار کرد: در حال حاضر ۴۶۵۴ واحد صنعتی استان گاز رسانی شده که از این تعداد ۶۵ مورد مربوط به جایگاه های CNG است.

آقازاده عنوان کرد: همچنین ۹۹ درصد سطح استان مرکزی تحت پوشش نعمت گاز است که شامل ۵۴۰۰۰۰ مشترک در استان می شود.

۱۱۷۳ روستای استان از برق بهره مند هستند

وی به حوزه برق رسانی پرداخت و افزود: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در محدوده استان مرکزی، تنها ۵۷۰۰۰ مشترک از نعمت برق بهره‌مند بودند. اما امروز تعداد مشترکین استان به بیش از ۷۰۱ هزار مشترک رسیده است.

استاندار مرکزی ضمن اشاره به اینکه تا سال ۱۳۵۷ در محدوده استان مرکزی، تنها به ۴۱ روستا برق‌رسانی شده بود عنوان کرد: امروز ۱۱۷۳ روستای بالای ۱۰ خانوار این استان دارای برق هستند و در حال حاضر تعداد ۵۰۷۵۰۰ مشترک در تعرفه خانگی، ۸۲۹۸ مشترک در تعرفه کشاورزی، ۵۲۲۴ مشترک در تعرفه صنعتی از نعمت برق بهره‌مند هستند.

وی ادامه داد: این تنها دستاوردها داخلی استان در حوزه توزیع نیروی برق است، در حالیکه استان مرکزی در تأمین و توزیع برق در کشور نقش به سزایی دارد. زیرا استان مرکزی به‌عنوان واسطه توزیع برق در کشور بوده که همین امر رسالت شرکت توزیع برق استان را سنگین‌ می‌کند.

آقازاده حوزه تحت پوشش شركت منطقه ای برق باختر را بر اساس آخرين آمار داراي جمعيتي بالغ‌بر ۴.۵ ميليون نفر دانست و بیان کرد: احداث پست ٤٠٠ کیلوولت مهر، افزایش ظرفیت پست ٤٠٠ کیلوولت انجیرک، احداث پست ٦٣کیلوولت اراک اهم پروژه‌های انجام‌شده در سال ٩٤ تا ٩٧ است.

اولین بیمارستان داری ۳ استاندارد بین المللی کشور

وی به حوزه سلامت پرداخت و گفت: تا سال ۱۳۵۷ در کل استان مرکزی ۶ بیمارستان وجود داشت که این تعداد پاسخگوی نیاز های تمام مردم استان نبود، در حالی که در چهل سالگی انقلاب تعداد ۸ بیمارستان در شهر اراک و جمعا ۲۱ بیمارستان در سطح استان وجود دارد که تمام استان را تحت پوشش خود قرار داده است و خدمات مختلفی را به بیماران ارائه می دهد.

استاندار مرکزی بیمارستان امیرالمومنین(ع) را اولین بیمارستان در کشور دانست که توانسته ۳ استاندارد بین‌المللی در حوزه‌های مدیریت کیفی، مدیریت ایمنی و مدیریت آموزشی از طرف شرکت لیسرت آلمان را کسب کند و ادامه داد: بیمارستان آیت الله خوانساری نیز یکی از ۲۱ بیمارستان‌ شهر اراک و تنها مرکز رادیوتراپی و درمان بیماران سرطانی در استان مرکزی و قطب درمان سرطان غرب کشور است.

صادرات ۴۰۰ میلیون دلاری پتروشیمی شازند در سال ۹۷

وی ساخت و طراحی پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه شازند را از دیگر دستاوردهای استان عنوان کرد و افزود: در این بین شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند با تولید ۱۶.۵ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ یکی از مهمترین پالایشگاه های نفت کشور است.

آقازاده بیان کرد: مجتمع پتروشیمی شازند یكی از طرح های زیربنایی و مهم كشور است كه در راستای سیاست های كلی توسعه صنایع پتروشیمی و با اهداف تامین نیاز داخلی كشور و صادرات ایجاد و به بهره برداری رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: این شرکت هم اکنون با تولید محصولات شیمیایی، بسیاری از نیاز داخل را تامین کرده و مازاد آن را به کشورهای مختلف صادر می کند. برای نمونه در سال ۹۶ این شرکت بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن انواع پروپیلن تولید کرده است که نیمی از آن به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار به بازارهای منطقه ای و جهانی صادر شده است. همچنین در ۹ ماهه ابتدای سال ۹۷ ارزش تولیدات این شرکت ۲۸۰ میلیون دلار بوده که پیش بینی می شود تا پایان سال با ۱۰۰ میلیون دلار افزایش نسبت به سال گذشته به ۴۰۰ میلیون دلار افزایش یابد.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
منشور اخبار
ارتباط مردمی
salamup.ir