داوری با گمان بر افراد مورد اطمینان، دور از عدالت است. حضرت علی(ع)

راز ماندگاری امیرکبیر/بازخوانی زمانه و روزگار امیر

نمایش خبر : 493 | تاریخ انتشار : 20 دی 1395
به گزارش فراهان خبر؛ بیستم دی ماه سالروزشهادت میرزا تقی خان امیرکبیر (فراهانی) است، سیاستمدار بي نظير تاريخ ايران زمین که با عشق به استقلال و آزادي و اقتدار ملت مسلمان ايران، در تاریخ دراز دامن این سرزمین نامش جاویدان شد.
 
 
امیر کبیر یکی از این استثناهای تاریخ ایران است که به رغم دوران کوتاه صدارت که سه سال و ۲۴ روز طول کشید، منشا خدمات بسیار شد. چندان که  می توان او را معمار توسعه ایران لقب داد.
 
 
راز ماندگاری امیرکبیر چه بود که بازخوانی زمانه و روزگار او برای امروز ما ضروری است؟

 امیرکبیر قهرمان مبارزه با استبداد داخلی (ناصرالدین شاه) و درباریان بود. او در خط مقدم مقابله با نفوذ و سلطه قدرتهای بیگانه به خصوص انگلیس و روسیه که ابرقدرت های آن زمان بودند بود.

امیرکبیر قهرمان مبارزه با تحجر و خرافه گرایی بود لغو بست نشینی از اقدامات بزرگ او بود.

 امیرکبیر موسس مدرسه دارالفنون به عنوان اولین مدرسه جدید در ایران بود و روزنامه وقایع -اتفاقیه را منتشر کرد که سرآغازی برای انتشار نشریات آزادی خواه و قانونگرا محسوب می شود.

امیرکبیر مبارزه قاطع با مفاسد اقتصادی و رشوه خواری را آغاز کرد؛ که سرآغاز آن با کاهش حقوق پادشاه بود و ماهانه حقوق وی را به دو هزار تومان رساند.

 حذف القاب و عناوین که دکانی برای انسان های کم مایه و بی دانش شده بود و از آن راه «القاب و عناوین» برای خود وجاهت اجتماعی جلب می کردند.

 مبارزه با اشرار، سرکوب شورش ها و فرمان اعدام سید علی محمد باب که بابیت را به عنوان دین جعلی در میان مردم رواج می داد. و به جنگ با خدا برخاسته بود.

 سیاست خارجی امیرکبیر «سیاست موازنه منفی» بود نه به روس و نه به انگلیس امتیاز ندادن مبنای این سیاست بود.

آنچه که امیرکبیر را «محبوب تاریخ ایران زمین» کرده است کارنامه مملو از خدمات صادقانه بود او اعتلای ایران زمین را هدف خود قرار داده بود و با موانع مهم بر سر راه تحقق آن مردانه ایستادگی و مبارزه کرد. امیرکبیر حمایت از کالای ایرانی و تولیدات ایرانی را سرلوحه برنامه اقتصادی خود قرار داد.

امیرکبیر یک انسان معتقد و مذهبی بود در عین حال فردی نواندیش و مصلح. او از آنکه ایران از قافله پیشرفت جهانی عقب مانده است و پادشاه سرگرم حرمسرا و خوشگذرانی و سفر به اروپا است و غمی از مردم فقیر ایران را بر دل و اندیشه ندارد به شدت شکوه داشت. امیرکبیر مداخله آشکار سفارتخانه های روس و انگلیس در امور داخلی ایران را بر نمی تابید و با آن مقابله می کرد. با زیاده خواهی ها درباریان و اطرافیان پادشاه به ویژه مهد علیاء مادر شاه مردانه ایستاد.

بالاخره جان خود را در راه ایستادگی و مبارزه با استبداد_داخلی و سلطه بیگانه از دست داد. اگر از امیرکبیر تجلیل می کنیم و نام نیک او را می ستاییم باید بدانیم که از چه کسی و با چه آرمان و مرامی تقدیر می کنیم و آن را در زندگی و زمانه امروزمان بکار ببندیم.
 
انتهای پیام/
دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
شرکت اسید میهن فراهان
ارتباط مردمی
مطالبات مردمی
salamup.ir