کاوش برای لایه‌نگاری حریم «تپه قزل قلعه» فراهان آغاز شد

نیکنام، رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فراهان گفت: کاوش و گمانه‌زنی به منظور لایه نگاری تپه قزل قلعه یا قزل تپه حسین آباد شهرستان فراهان آغاز شد.

سعید نیکنام، رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فراهان در گفتگو با فراهان خبر با بیان اینکه کاوش و گمانه‌زنی به منظور لایه نگاری تپه قزل قلعه یا قزل تپه حسین آباد شهرستان فراهان آغاز شد، گفت: وسعت گمانه زنی در این محوطه بیش از ۱۰۰۰ متر مربع است که برای نخستین بار مورد بررسی و گمانه زنی قرار می‌گیرد.

وی افزود: تپه قزل قلعه در ۲ کیلومتری شمال روستای حسین آباد در دشت فراهان قرار گرفته و یک استقرار مربوط به دوره ساسانی است این محوطه ارزشمند در سال ۸۰ با شماره ۴۶۲۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نیکنام اظهار کرد: با صدور مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به سرپرستی اسماعیل شراهی کارشناس ارشد باستان شناسی، عملیات کاوش آغاز شده است و نتیجه نهایی پس از انجام مطالعات اعلام خواهد شد.

رئیس میراث فرهنگی فراهان گفت: تپه قزل قلعه فراهان بر بالای یک پشته طبیعی شکل گرفته و بر اساس شرایط و نشانه‌های موجود می‌تواند یک بنای دوره ساسانی باشد که مدفون شده است.

وی با بیان اینکه کاوش این محوطه تا پایان تابستان ۹۹ ادامه خواهد داشت، افزود: این محوطه بر بالای یک پشته طبیعی شکل گرفته و بر اساس شرایط و نشانه‌های موجود می‌تواند یک بنای دوره ساسانی باشد که مدفون شده است.

نیکنام گفت: تشخیص کاربری این بنا و ارتباط آن با تاریخ فراهان و آثاری چون آتشکده فردقان هدف این برنامه است.

رئیس میراث فرهنگی فراهان افزود: تپه قزل قلعه در ۲ کیلومتری شمال روستای حسین آباد در دشت فراهان قرار گرفته و یک استقرار مربوط به دوره ساسانی است.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 18 =