مسیر زندگی جوامع اسلامی باید مزین به اخلاق محمدی باشد

امام جمعه فرمهین با اشاره به اینکه مسیر زندگی جوامع اسلامی باید مزین به اخلاق محمدی باشد گفت: پیامبراکرم (ص) به عنوان بخشنده‌ترین مردم و گشاده‌دست‌ترین افراد بشر، الگویی بی‌بدیل، در انفاق مال در راه خدا بود.

حجت الاسلام رضا یعقوبی؛ امام جمعه فرمهین در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر با اشاره به ویژگی های شخصیتی پیامبر(ص) گفت: یکی از ویژگی های برجسته پیامبر اعظم(ص) شهامت و شجاعت و ظلم ستیزی او بود. 

وی افزود: حضرت محمد(ص) در جوانی جهت دفاع از مظلومان و فقرا و غربا و بیماران در گروهی با قریشیان به نام «حلف الفضول» هم پیمان شد و پس از بعثت هم پیامبر(ص)در مورد این پیمان فرمود؛ «اگر حالاهم پس از بعثت مرا به آن پیمان دعوت کنند، قبول می کنم» و سرتاسر زندگی پیامبر اکرم(ص) از اوایل جوانی تا آخر عمرشان با ستمگران و ظالمان مبارزه کردند.

یعقوبی اظهار کرد: یکی از اوصافی که از جمله ممتازترین اوصاف پیامبر اسلام در بین آیات قرآن بیان شده، خلق عظیم می باشد.

امام جمعه فرمهین ادامه داد: در سوره مبارکه قلم خداوند پیغمبرش را این گونه می ستاید؛« وَ إِنَّک لَعَلی خُلُقٍ عَظِیمٍ» توای پیامبر دارای اخلاق بزرگی هستی.

وی با بیان اینکه پیامبر(ص) منادی رحمت و مهربانی بود، گفت: رسول اکرم (ص) با زور و قدرت‌نمایی جهان را فتح نکرد بلکه با مهر و عطوفت فاتح قلب‌ها شد، در فتح مکه که به دست رسول خدا و مسلمانان انجام شد، بعد از تمام آن ستم‌ ها، ناروایی ‌ها و ظلم ‌هایی که در حق پیامبر(ص) و مسلمانان توسط مشرکان رخ داد، هیچ حالت انتقام‌گیری در پیامبر(ص) دیده نشد و فرمود؛«شما بروید و همه شما در پناه و یاری خدا آزاد هستید»، این درسی از جانب پیامبر رحمت، عزت و عظمت بود.

یعقوبی بیان کرد: پیامبر(ص) اسوه پایداری در راه دین بود و برای هدایت مردم خود را به سختی و مشقت می انداخت و از این که مردم در گرویدن به توحید سستی کرده و ایمان نمی‌آوردند، محزون می شد.

امام جمعه فرمهین با بیان اینکه همواره مسیر زندگی جوامع اسلامی باید مزین به اخلاق محمدی باشد، گفت: پیامبراکرم (ص) به عنوان بخشنده‌ترین مردم و گشاده‌دست‌ترین افراد بشر، الگویی بی‌بدیل، در انفاق مال در راه خدا بود.

وی افزود: امروز که کشور در وضعیت اقتصادی نامساعد و در جنگ اقتصادی هستیم، امت اسلامی باید با الگوگیری از پیامبر(ص) از مال خود به نیازمندان انفاق کنیم.

یعقوبی با اشاره به امانتداری پیامبر(ص) اظهار کرد: پیامبر(ص) در حفظ امانت به قدری جدی و کوشا بود که به «امین» لقب گرفت، در ماجرای هجرت پیامبر(ص) از مکه به مدینه آن حضرت در سخت ترین و خطرناک ترین شرایط، حضرت علی (ع) را به جای خود نصب کرد و به او سفارش کرد که امانت هایی که حتی بعضی از مشرکان در نزد پیامبر (ص) داشتند، به آنها بازگرداند.

امام جمعه فرمهین گفت: مسئولان باید الگوگیری از پیامبر(ص) با حفظ امانت‌داری در مسئولیت خود زمینه خدمت صادقانه به مردم را فراهم کنند.

یعقوبی خاطرنشان کرد: همانطور که وقتی از ام سلمه همسر وفادار رسول الله سوال کردند که خلق و خوی پیامبر را در یک جمله برای ما تعریف کن و در یک جمله ترسیم کن که سلوک فردی و اجتماعی رسول الله چگونه بود پاسخ داد اخلاق، رفتار و گویش پیامبر تبلور عینی قرآن کریم بود و ما امروز نیاز به یک چنین پیروی از پیامبر در جامعه داریم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − هفت =