نیترات آب شرب فراهان در مرز خطر و سلامتی مردم را تهدید می‌کند/بهره برداری از تصفیه خانه آب شرب فرمهین تا دوماه آینده

آب شربی که از لوله‌های آب شهر فرمهین خارج می‌شود، کیفیت پایینی دارد و شنیده‌ها حاکی از این است که میزان نیترات آب شرب این شهر هم در مرز خطر است و سلامتی مردم را تهدید می‌کند.

به گزارش فراهان خبر؛ شهرستان فراهان طی سال‌های اخیر با مشکل کیفیت پایین آب شرب مواجه‌اند. آب شربی که از لوله‌های آب شهر فرمهین خارج می‌شود، کیفیت پایینی دارد و شنیده‌ها حاکی از این است که میزان نیترات آب شرب این شهر هم در مرز خطر است و سلامتی مردم را تهدید می‌کند.

مردم این شهر آب آشامیدنی خود را از روستاهای هم‌جوار یا مراکز تصفیه‌خانه‌های محلی تهیه می‌کنند و علاوه بر پرداخت قبوض آب به شرکت آب و فاضلاب برای استفاده از آب آشامیدنی سالم، باید هزینه‌هایی نیز برای خرید آب از تصفیه‌خانه‌های محلی و آب سالم متحمل شوند درحالی‌که این شرکت آب و فاضلاب است که باید این هزینه‌ها را پرداخت کند.

با توجه به گستردگی شهر امکان استفاده از آب تصفیه برای همه شهروندان وجود ندارد و همچنین از ابتدای سال با افزایش ۷۰درصدی هر لیتر آب تصفیه، قشر کم‌درآمد این شهر از خرید آب تصفیه محروم شدند.

حجت‌الاسلام فیض کرمیان، امام‌جمعه فرمهین وقت شهر فرمهین هم در خردادماه امسال در خطبه‌های نماز جمعه هشدار داد و گفت: «مردم برای حفظ سلامت خود از آب تصفیه استفاده کنند و مسئولان هم با اهتمام جدی برای حل این مشکل اقدام کنند».

استاندار مرکزی هم در جلسه شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری باکم آبی استان مرکزی در آذرماه سال ۹۸ با اشاره به گزارش شبکه بهداشت مبنی بر نیترات بالای آب شرب شهر فرمهین گفت: «تأمین آب سالم بر عهده شرکت آب و فاضلاب است و آن چیزی که مهم است آب را با استاندارهای مناسب تهیه‌کرده و به مردم بدهیم».

در شهریورماه امسال با مطالبات مردمی و پیگیری مسئولان، ۶۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح تصفیه آب این شهر تأمین‌شده و با حضور استاندار مرکزی کلنگ این تصفیه‌خانه به زمین زده شد.

یوسف عرفانی نسب، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی در گفتگو با فراهان خبر گفت: استفاده از آب شرب با بالاترین سطح کیفیت برای مردم خوب استان مرکزی از دغدغه‌های مهم در شرکت آب و فاضلاب است و ان‌شاءالله با اجرای این پروژه، کیفیت آب شهر فرمهین مطلوب و در حد استانداردهای ملی خواهد شد.

وی اقدامات لازم برای انجام این پروژه را نصب یک دستگاه تصفیه آب به ظرفیت دو هزار مترمکعب در شبانه‌روز، ساخت مخزن دو هزار مترمکعبی ذخیره آب، احداث یک واحد ایستگاه پمپاژ با ظرفیت ۲۵ لیتر بر ثانیه، اجرای خط انتقال به طول ۳.۵ کیلومتر با قطر ۳۱۵ میلی‌متر و احداث سوله ۱۷۰ متری برشمرد.

عرفانی نسب افزود: سوله اجرایی این طرح آماده است و با نصب دستگاه تصفیه آب تا ۲ ماه آینده عملیات اجرایی ارتقای آب شهر فرمهین تکمیل و افتتاح می‌شود.

مدیرکل آب و فاضلاب استان مرکزی اظهار کرد: هم‌اکنون با استقرار یک دستگاه آب‌شیرین‌کن در شهر فرمهین روزانه آب شیرین برای مصرف ساکنان این شهر تولید می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 15 =