حجت‌الاسلام رئیسی: فشار بر ملت ایران چشم‌انداز توافق را تضعیف می‌کند

رئیس جمهور گفت: فشار‌ها یا ادعا‌های سیاسی با هدف حفظ اهرم فشار بر ملت ایران مطرح شده‌اند و چشم‌انداز حصول توافق را تضعیف می‌کنند.

به گزارش فراهان خبر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان – این گفته حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در تماس تلفنی با رئیس جمهور فرانسه است. رئیس جمهور ایران گفت: هرگونه توافقی در وین باید شامل لغو تحریم‌ها، ارائه تضمین معتبر و بسته شدن مسائل و ادعا‌های سیاسی باشد.

آقای رئیسی نهم بهمن ماه هم گفت‌وگویی تلفنی با رئیس جمهور فرانسه داشت که البته در آن، بر «لغو تحریم ها، راستی‌آزمایی و ضمانت معتبر» تأکید کرده بود.

رئیس جمهور ایران امروز در تماس با امانوئل مکرون گفت جمهوری اسلامی پیشنهادهای سازنده‌ای را در مذاکرات وین ارائه داده و هیئت ایرانی، بارهای اعلام کرده «از ابتکارهایی که حقوق ملت ایران را حفظ و تأمین می‌کند، استقبال می‌کند.»

در این گفت‌وگو آقای رئیسی گفت که ایران برای اثبات حسن نیت خود همواره بر همکاری حرفه‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید داشته؛ رئیس جمهور اضافه کرده سابقه تعامل جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و گزارش‌های متعدد این آژانس در تأیید صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، گواه بر دروغین بودن ادعا‌های برخی کشورهاست.

رئیس جمهور فرانسه هم گفته «پیشرفت‌های خوبی در مذاکرات وین حاصل شده»؛ آقای مکرون از به نتیجه رسیدن هر چه زودتر مذاکرات وین ابراز امیدواری کرده.

آقای رئیسی ۱۸ بهمن ماه در گفت‌وگو با وزیر امور خارجه فنلاند گفت در صورت لغو تحریم‌ها، زمینه توافق آماده است اما ایران اقتصادش را منتظر برجام نمی‌گذارد.

او گفت که آمریکا ناقض برجام بوده و اروپایی‌ها به تعهداتشان عمل نکرده‌اند.

برخی رسانه ها از نزدیک شدن مذاکرات وین به مراحل نهایی خبر داده اند؛ البته وزیر امور خارجه ایران رعایت خطوط قرمز جمهوری اسلامی را دارای اهمیت اساسی دانسته و گفته «روند رو به جلوست اما هنوز برخی موضوعات مهم، پیش روی ماست.»

آقای امیرعبداللهیان افزوده ابتکارات ایران در مذاکرات توافق را در دسترس قرار داده اما دستیابی به آن، به «رفتار مسئولانه غربی‌ها بستگی دارد.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در بدو ورود به محل برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ از دستیابی به «یک توافق خوب» میان  ایران و کشور‌های ۱+۴ ابراز امیدواری کرده. آقای امیرعبداللهیان گفته «برای مرحله پس از توافق خوب ما نیازمندیم گفتگو‌هایی را با کشور‌های مختلف انجام دهیم تا آماده بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان و اجرای توافقات ذیل برجام در سال ۲۰۱۵ میلادی باشیم.»

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + دو =