واکنش آمریکا به توقیف نفتکش‌های یونانی به دست سپاه

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد در حال بررسی گزارش‌هایی درباره توقیف ۲ نفتکش متعلق به یونان در خلیج فارس به دست سپاه پاسداران است.

به گزارش فراهان خبر، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در خاورمیانه روز جمعه مدعی شد که در حال بررسی گزارش‌هایی است مبنی بر این‌که ایران ۲ نفتکش یونانی را پس از تهدید تهران به انجام «اقدامات تنبیهی» علیه آتن به دلیل توقیف یکی از نفتکش‌هایش توقیف کرده است.

«تیموتی هاوکینز» از ناوگان پنجم به آسوشیتدپرس گفت که نیروی دریایی به تحقیقات خود ادامه می‌دهد. او توضیح بیشتری نداد.

آسوشیتدپرس گزارش داد به نظر می‌رسد این اقدام انتقام‌جویی از کمک آتن در توقیف یک نفتکش با پرچم ایران در این هفته در دریای مدیترانه باشد.

توقیف نفتکش‌های یونانی به دست سپاه 01

این خبرگزاری نوشت توقیف نفتکش‌های یونانی اولین حادثه بزرگ در دریا در چند ماه اخیر است، زیرا تنش‌ها بین ایران و غرب بر سر توافق هسته‌ای همچنان بالاست. ایران با صدور بیانیه‌ای با اعلام این توقیف، نفتکش‌ها را به تخلفات نامشخص متهم کرده است.

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز (جمعه) از توقیف ۲ فروند نفتکش یونانی به دلیل ارتکاب تخلف توسط نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس خبر داد.

وزارت امور خارجه یونان اعلام کرد: «به سفیر ایران در آتن به دلیل «تسخیر خشونت‌آمیز ۲ کشتی با پرچم یونان» در خلیج فارس اعتراض شدیدی کردیم.» در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «این اقدامات عملاً دزدی دریایی است.»

توقیف نفتکش‌های یونانی به دست سپاه 02

این وزارتخانه خواستار آزادی فوری کشتی‌ها و خدمه آن‌ها شد و گفت که این اقدامات «پیامد‌های منفی خاصی» در روابط دوجانبه و روابط ایران با اتحادیه اروپا، که یونان نیز عضوی از آن است، خواهد داشت.

خبرگزاری الجزیره نیز نوشت وزارت امور خارجه یونان اعلام کرد: «به دلیل توقیف ۲ نفتکش با پرچم یونان در آب‌های خلیج فارس به ایران اعتراض کردیم.»

این در حالی است که خبرگزاری رویترز روز گذشته در گزارشی به نقل از ۳ منبع آگاه نوشت که آمریکا یک محموله نفتی ایران را که در یک نفتکش تحت پرچم روسیه در نزدیکی یونان توقیف شده بود، در جزیره اویا یونان مصادره کرد و با یک نفتکش دیگر به آمریکا ارسال شد.

توقیف نفتکش‌های یونانی به دست سپاه 03
توقیف نفتکش‌های یونانی به دست سپاه 04

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هفت =