اجرای طرح جهش تولید در ۲۰ درصد اراضی دیم فراهان

رئیس جهادکشاورزی فراهان گفت: با اجرای طرح امنیت غذای از سال ۱۳۹۸ و همکاری با ستاد فرمان اجرایی حضرت امام خمینی(ره) در طرح جهش تولید در دیم زار ها از مهرماه سال ۱۴۰۰ حدود ۲۰ درصد از اراضی دیم زار شهرستان زیر پوشش این طرح قرار گرفتند

یارمحمدی، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان فراهان در گفتگو با فراهان خبر با اشاره به اقدامات جهادکشاورزی گفت: خدمات رسانی جهادکشاورزی در غالب ۳ شهر و ۶۸ روستا به مساحت حدود ۱۰۴ هزار هکتار به ۶۲۰۰ بهره بردار ارائه می باشد.
وی افزود: منبع تامین آب کشاورزی در شهرستان فراهان ۴۵۰ حلقه چاه ، ۲۳۰ رشته قنات و ۱۰ چشمه می باشد.
یارمحمدی اظهارکرد: هدف گذاری و برنامه ریزی های جهادکشاورزی با تکیه بر ارتقای سطح دانش و آگاهی کشاورزان به منظور افزایش کیفیت و کمیت تولید محصولات زراعی، باغی، دام و طیور و آبزی پروری بوده است که همواره با ارائه و ترویج الگوی مناسب کشت با توجه به شرایط آب و هوایی شهرستان بوده است.
رئیس جهادکشاورزی فراهان گفت: در بخش زراعت گندم دیم با معرفی ارقام جدید مثل اوحدی، باران و آذر۲ و در گندم آبی با معرفی رقم های اروم ، میهن ، حیدری واوبالا در جو آبی ؛رقم جلگه و در جو دیم رقم آبیدر و سرارود به کشاورزان معرفی شده است.
وی گفت: با اجرای طرح امنیت غذای از سال ۱۳۹۸ و همکاری با ستاد فرمان اجرایی حضرت امام خمینی(ره) در طرح جهش تولید در دیم زار ها از مهرماه سال ۱۴۰۰ حدود ۲۰ درصد از اراضی دیم زار شهرستان زیر پوشش این طرح قرار گرفتند و کشاورزان از مزایای این طرح بهره مند شدند که در سال زراعی آینده کلیه کشاورزن تحت پوشش قرار خواهند گرفت.
یارمحمدی اظهارکرد: حمایت از کشاورزان در زمینه تامین بذر و کود مورد نیاز آنها و همچنین حمایت بیمه ای از محصولات کاشته شده در دیمزار موجب می شود تا علاوه بر زیرکشت رفتن  زمین های دیم، اشتغالزایی نیز صورت بگیرد.
وی گفت: همچنین در بخش اموردام نیز دام نژاد سیمینتال که در شرایط یکسان و تعذیه مساوی با نژاد هلشتیان وزن گیری بیشتری دارد و برای دامدار اقتصادی تر می باشد، معرفی شده است.
رئیس جهادکشاورزی فراهان گفت: لازم بذکر است شهرستان فراهان مقام اول استان در تولید گندم دیم باسطح حدود ۴۰هزار هکتار و مقام اول استان در تولید حبوبات دیم با سطح حدود ۴ هزار هکتار مقام اول استان در تولید گلرنگ دیم را از آن خود کرده است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین بزرگترین مجتمع دامداری گوساله پرواری استان به ظرفیت ۱۲۳ واحد ۵۰ راسی در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار و بزرگترین واحد پرورش بوقلمون غرب کشور با ظرفیت ۲۲۰۰۰ قطعه و باز بزرگترین واحد پرورش شترمرغ با ظرفیت ۵۰۰ قطعه در شهرستان فراهان واقع شده است.
انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 8 =