سامانه مؤدیان مالیاتی ۲۰ تیر ماه رونمایی می‌شود

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مسئولان سازمان امور مالیاتی اعلام کرده‌اند ۲۰ تیر ماه از سامانه مؤدیان رونمایی می‌شود.

آقای طغیانی به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در بازدید هفته گذشته نمایندگان از سازمان امور مالیاتی، پیشرفت سامانه مؤدیان و پایانه‌های فروشگاهی و برنامه‌نویسی آن امیدوار کننده بود.

خرداد ماه امسال رئیس کل سازمان امور مالیاتی از رونمایی این سامانه در تیر ماه خبر داده بود؛ بر اساس قانون، پایانه‌های فروشگاهی باید به نظام مالیاتی متصل شود اما به گفته مسئولان، اجرای آن حدود یک سال به تأخیر افتاده است.

آقای منظور در نشست چالش‌های نظام مالیاتی گفت که زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم، تنها ۱۰ درصد اتصال پایانه‌های فروشگاهی به نظام مالیاتی تکمیل شده بود.

به گفته رئیس سازمان امور مالیاتی، رونمایی از سامانه مؤدیان و پایانه‌های فروشگاهی در حالی صورت می‌گیرد که با همکاری «شرکت‌های دانش بنیان» تکمیل شده است.

داوود منظور ۴ خرداد ماه از آماده شدن ۳ سامانه مربوط به «جمع‌آوری صورت حساب‌های الکترونیکی، عضویت فعالان اقتصادی و تحلیل و پردازش صورت حساب‌های الکترونیکی» به عنوان بخش اصلی پایانه‌های فروشگاهی خبر داده بود.

سازمان امور مالیاتی اعلام کرده فعالان اقتصادی باید عضو سامانه پایانه‌های فروشگاهی شوند و پس از آن، در چارچوب استانداردهای این سازمان، صورت حساب‌های الکترونیکی ارسال کنند.

بر اساس پیش بینی که رئیس سازمان امور مالیاتی در خرداد ماه درباره‌اش گفت‌وگو کرده، با اجرایی شدن سامانه پایانه‌های فروشگاهی بیش از ۱۰ میلیون فعال اقتصادی با این سامانه ارتباط پیدا می‌کنند.


بیشتر بخوانید


دولت دوازهم قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان را آبان ماه ۹۸ به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ کرد.

در قانون، سازمان امور مالیاتی موظف شده حداکثر تا ۱۵ ماه از تاریخ اجرایی شدن، سامانه مؤدیان را راه اندازی کند و امکان ثبت نام مؤدیان در سامانه و صدور صورتحساب الکترونیکی از این سامانه فراهم شود.

بانک مرکزی هم باید با همکاری سازمان امور مالیاتی تا پاییز ۹۹ دستگاه‌های کارتخوان بانکی یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی را ساماندهی می‌کرد و به هر کدام از پایانه‌های فروش، شناسه یکتا اختصاص می‌داد.

در این قانون، پایانه‌های فروشگاهی مانند کارتخوان‌های بانکی (pos) هرگونه درگاهی شناخته می‌شوند که امکان اتصال به شبکه‌های الکترونیکی پرداخت رسمی کشور و سامانه مؤدیان را داشته باشند؛ سامانه مؤدیان هم مرجع نهایی ثبت، صدور و استعلام صورتحساب الکترونیکی است.

قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، خرده فروشی­‌ها و واحدهای صنفی را که مستقیم با مصرف کننده نهایی ارتباط دارند، موظف کرده تا هم در سامانه مؤدیان عضو شوند و هم از پایانه فروشگاهی استفاده کنند.

این قانون اطلاعات سامانه مؤدیان را «محرمانه» دانسته و سازمان امور مالیاتی اجازه افشای آنها را تنها با دستور قانون یا مرجع قضائی دارد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 17 =