سفر انفرادی به عتبات عالیات در عراق بلامانع است

مجید میراحمدی گفت: اخباری که زوار حسینی (ع) نمی‌توانند به صورت انفرادی به عتبات عالیات سفر کنند، از یک برداشت اشتباه، مطرح شده است.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور، روز جمعه با اشاره به موضوع مطرح شده در ارتباط با اخبار نادرست پیرامون سفر انفرادی به عتبات عالیات گفت: با تلاش‌های مشترک وزارت کشور و سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق، پس از روز پرفضیلت عرفه هم حضور عاشقان حسینی برای زیارت عتبات عالیات در عراق به صورت انفرادی بلامانع است و الزاما نیازی به ثبت نام به صورت کاروانی نیست.

مجید میر احمدی با نادرست دانستن اخباری که زوار حسینی (ع) نمی‌توانند به صورت انفرادی به عتبات عالیات سفر کنند،گفت: این اظهارات، برگرفته از یک برداشت اشتباه، مطرح شده است.

پیش‌تر معاون امنیتی و انتظامی استاندار خوزستان از شهروندان تقاضا کرده بود بصورت انفرادی به مرز‌ها مراجعه نکنند.

ولی الله حیاتی در این باره گفته بود که عبور بدون روادید فقط در قالب کارون‌های حج و زیارت برای زائران اربعین حسینی امکان پذیر است.

پیش‌ثبت‌نام سفر اربعین امسال از ۱۰ تا ۳۱ تیرماه در سامانه سماح انجام می‌شود و ستاد مرکزی اربعین برآورد کرده امسال بیش از ۴ میلیون زائر ایرانی در این ایام داشته باشیم.

بنا بر آخرین آمار اعلام شده اما معاون عتبات سازمان حج و زیارت از پیش ثبت نام حدود ۹۶ هزار زائر اربعین خبر داده است.

به گفته سید صادق حسینی رئیس سازمان حج و زیارت، انتظار می‌رود با بازگشایی مرز‌های زمینی، بخش اعظمی از زائران عتبات عالیات از مبادی مرزی شلمچه، چزابه و اروند رود به عراق سفر کنند که در این راستا باید برنامه ریزی‌های دقیق و مناسب برای تسهیل امور زائران اندیشیده شود.

ستاد مرکزی اربعین همچنین در اطلاعیه ای از هموطنانی که قصد عزیمت برای زیارت اربعین دارند خواسته تا نسبت به وجود دست کم ۶ ماه اعتبار گذرنامه های خود اطمینان داشته باشند.

این دسته از هموطنان، به منظور جلوگیری از ازدحام در ایام اربعین از هم اکنون به اداره گذرنامه ناجا مراجعه و نسبت به تجدید گذرنامه اقدام کنند.

طبق قوانین فرودگاهی، ۶ ماه اعتبار برای دارندگان گذرنامه عادی جهت خروج از کشور الزامی است.

از سویی دیگر این ستاد چند روز پیش اعلام کرد با توجه به هماهنگی سیاسی و دیپلماتیک با دولت عراق، کسانی می‌توانند عازم سفر اربعین سال جاری شوند که طی ماه‌های پیش رو تا ایام اربعین، حداقل یک دز واکسن یادآور کرونا را تزریق کرده باشند.

بر این اساس با توجه به اتصال سامانه سماح به سامانه‌های «وزارت بهداشت و ایران من و …» موضوع احراز واکسیناسیون و سایر شرایط و ملاحظات بهداشتی و … مورد بررسی و راستی آزمایی قرار خواهد گرفت و افراد غیر واجد شرایط از فهرست نهایی زائران حذف خواهند شد.

ضمن اینکه ستاد مرکزی اربعین اعلام کرده که پیش ثبت نام موصوف به هیچ وجه ثبت نام قطعی زوار اربعین تلقی نخواهد نشد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =