رئیس جمهور ترکیه وارد تهران شد

رئیس جمهور ترکیه به دعوت رسمی رئیس جمهور کشورمان در صدرهیاتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی برای انجام سفری دو روزه وارد تهران شد.

اردوغان و هیات عالی رتبه دوشنبه شب در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال قرار گرفتند.

مراسم استقبال رسمی از رئیس جمهور ترکیه هم فردا سه‌شنبه در مجموعه تاریخی-فرهنگی سعدآباد برگزار می‌شود.

اردوغان فردا در هفتمین نشست شورای عالی همکاری ایران و ترکیه با حضور رئیس جمهور کشورمان شرکت می‌کند، در این نشست، روابط ایران-ترکیه به طور گسترده ارزیابی و اقدامات دوجانبه برای ارتقای بیشتر روابط دو کشور هم بررسی می‌شود.

در این نشست سه جانبه حجت الاسلام رئیسی، اردوغان و ولادیمیر پوتین درباره تحولات اخیر در سوریه و مبارزه با تروریسم گفت‌گو می‌کنند.

اردوغان قرار است در حاشیه این نشست، دیداری دوجانبه با همتای روسی خود داشته باشد. رییس جمهور روسیه هم فردا به تهران سفر می‌کند.

پیشتر ششمین نشست شورای عالی همکاری راهبردی ‎ایران و ‎ترکیه سال ۹۹ به میزبانی تهران و به صورت ویدئوکنفرانس با حضور رئیسان جمهور و وزیران کابینه دولت‌های دو کشور برگزار شده بود.

همچنین ششمین اجلاس سران کشور‌های ضامن روند آستانه هم به دلیل شیوع کرونا در جهان در تیرماه ۹۹ به صورت مجازی برگزار شده بود، اما حجت الاسلام رئیسی برای نخستین بار میزبان این اجلاس در دوران تصدی ریاست خود در دولت سیزدهم است.

روسیه، ترکیه و ایران در سال‌های اخیر برای گفت‌وگو بر سر موضوع سوریه، از روندی به عنوان «فرایند صلح آستانه» به منظور پایان بیش از ۱۱ سال درگیری در این کشور عربی استفاده می‌کنند.

اولین اجلاس «سران کشور‌های ضامن روند آستانه»، به دنبال برگزاری نشست‌های مقدماتی که با حضور طرف‌های درگیر و نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه، به منظور برقراری آتش‌بس و یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه در آستانه قزاقستان برگزار شده بود، اول آذر سال ۱۳۹۶ با حضور رئیسان جمهور این سه کشور در سوچی روسیه تشکیل شد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =