تمهیدات لازم برای پروازهای اربعین امسال اعلام شد

فروش بلیت پروازهای اربعین امسال از ۲۰ شهریور آغاز خواهد شد و دو شرکت هواپیمایی آمادگی خود را برای خدمات دهی به مسافران در این ایام اعلام کرده اند.

با توجه به نزدیک شدن به ایام اربعین،  برنامه ریزی ها برای پروازها توسط وزارت راه وشهرسازی در حال انجام است اما در این بین هنوز بحث بر سر قیمت این پروازها داغ است.

به گفته رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، نرخ این پروازها به دلیل یک طرفه بودن در ابهام است چرا که تمامی این پروازها با یک سر خالی مواجه هستند که این امر برای برخی از شرکت های هواپیمایی ممکن است زیان ده باشد.

تاکنون حرف و حدیث های بسیاری برای پیش فروش بلیت های اربعین مطرح شده به طور مثال اخیرا اعلام شده بود که ممکن است پیش فروش بلیت های تمامی شقوق حمل ونقلی از ۱۶ شهریور آغاز شود اما به گفته مسئولان بخش هوایی این پیش فروش ها از ۲۰ شهریور آغاز خواهد شد و اجازه فروش چارتری و یا خارج از نرخ مصوب در این بازه زمانی داده نمی شود، به طوری که وزیر راه وشهرسازی اعلام کرده بود که حاضر هستم در فرودگاه بنشینم اما اجازه فروش بلیت اربعین به چارترکنندگان را ندهم.

فروش بلیت پروازهای اربعین از ۲۰ شهریور آغاز می شود

آقای محمدی بخش رئیس سازمان هواپیمایی کشوری  گفت: پیش بینی می‌شود امسال حداقل ۴۰ هزار و حداکثر ۶۰ هزار نفر از طریق بخش هوایی در ایام اربعین جابه جا شوند و با توجه به آنکه اربعین امسال با اتمام سفرهای تابستانی همزمان است بنابراین باید سفرهای داخلی و خارجی در این بازه زمانی مدیریت شود .

به گفته رئیس سازمان هواپیمایی کشور، طبق برنامه ریزی های صورت گرفته برای اربعین امسال، سفرهای نجف از تهران و برخی از شهرهای اطراف تهران از طریق ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی انجام می شود.

او می گوید: پیش فروش بلیت پروازهای نجف برای اربعین با توجه به آنکه در مقایسه با شقوق دیگر متفاوت است، در بازه زمانی ۲۰ شهریور آغاز شده و تا ۳۰ شهریور انجام می شود.

همچنین  رضوی سخنگوی  سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرده بود که فروش بلیت پروازهای اربعین امسال تنها از طریق سایت شرکت های هواپیمایی انجام خواهد شد و فروش بلیت در دفاتر خدمات مسافرتی و اپلیکیشن ها ممنوع است.

بررسی ها و گزارشات میدانی حاکی از آن است که نرخ های بلیت در بازه های زمانی پیش از اربعین و پس از اربعین بیش از ۶ میلیون تومان است و  فروش به نرخ  مصوب هم تنها از طریق سایت های خود شرکت های هواپیمایی انجام می شود.

فروش بلیت اربعین به نرخ مصوب تنها برای ۱۰ روز

در همین رابطه آقای حسام قربانعلی گفت: به توجه به دستور وزیر راه و شهرسازی، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری و مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، فروش بلیت اربعین از تاریخ ۲۰ شهریور به مدت ۱۰ روز تنها به صورت سیستمی انجام می شود و به ازای هر کد ملی یک بلیت برای نجف صادر خواهد شد.

به گفته مدیرکل روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران قیمت این بلیت ۶ میلیون تومان است و یک ریال هم اجازه فروش بلیت با قیمت بالاتر داده نمی شود.

تاریخ های پیش از اربعین از جمله ۱۹، ۱۸، ۱۰ و حتی بعد از اربعین، خارج از فروش اختصاصی بلیت اربعین است به طوری که در بازه زمانی ۵ روز قبل از اربعین و ۵ روز بعد از اربعین فروش بلیت عتبات به زوار یا قیمت مصوب است بنابراین خارج از این تاریخ نرخ بلیت هواپیما با قیمت ۶ میلیون تومان نیست.

به کار گرفتن  ۳ فروند هواپیما  برای اربعین تنها توسط یک ایرلاین 

همچنین آقای شیرودی مدیرعامل یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی اعلام کرده است که دو تا سه پرواز برای ایام اربعین در دستور کار قرار گرفته است و تمامی این پروازها با نرخ مصوب ۶ میلیون تومان از طریق فروش در سایت شرکت های هواپیمایی امکان پذیر خواهد بود.

او می گوید : با فعال بودن ۷ فروند هواپیما امکان مشارکت شرکت آسمان در پروازهای اربعین وجود دارد به طوری که ۲ تا ۳ هواپیما به صورت مستقیم پروازهای اربعین را پوشش خواهند داد و با افرایش پروازها به استان‌های غربی از جمله ایلام و کرمانشاه، به طور غیرمستقیم پروازهای اربعین را پشتیبانی خواهیم کرد.

باتوجه به آنکه در هفته های گذشته شاهد تاخیر های بسیار زیاد و همچنین متوقف شدن تعدادی از پروازها بوده ایم باید دید در اربعین امسال با توجه به حجم گسترده فرودگاه‌های داخلی برای پذیرش زائران که اعلام شده ۲۲ فرودگاه است، چگونه شرکت ها اقدام به انجام پروازها با کم ترین تاخیر و بدون مشکل  خواهند کرد.

 تاکنون حضور دو شرکت هواپیمایی از جمله شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و آسمان برای انجام پروازهای اربعین قطعی شده که بخش عمده ای از ۶۰ هزار مسافر هوایی اربعین از طریق بخش هوایی جابه جا خواهند شد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − چهار =