رئیس‌جمهور: برای دستگاه‌ها در بهره‌گیری شایسته از توان و دانش نخبگان امتیاز تعیین شود

حجت‌الاسلام رئیسی نخبگان را سرمایه‌های ارزشمند کشور و حمایت عملی از آنان را سرمایه‌گذاری برای آینده کشور خواندو گفت که دولت در این راستا برنامه‌هایی تدوین کرده است.

رئیس جمهور در سیزدهمین جلسه هیأت امنای بنیاد ملی نخبگان که پس از ۱۱ سال تشکیل شد، افزود: تشکیل بنیاد ملی نخبگان با هدف شناسایی و حمایت از جوانان مستعد و فرهیخته، نتیجه نگاه حکمت‌آمیز رهبر معظم انقلاب بود. امروز موضوع نخبگان و حمایت از آنان دغدغه دولت مردمی است و این نگاه باید در همه ارکان دولت هم حاکم باشد.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به ضرورت فراهم کردن زمینه فعالیت نخبگان در بخش‌های مختلف کشور، ادامه داد: فعالیت مراکز علمی معتبر و حضور اساتید و شخصیت‌های علمی فرهیخته در این مراکز می‌تواند بستر مناسبی برای فعالیت استعدادهای جوان باشد. یک دانشجوی نخبه وقتی می‌بیند زمینه تداوم رشد علمی و حرفه‌ای او در کشور فراهم است، ماندن در کشور خود را به رفتن ترجیح می دهد.

حمایت از نخبگان تکلیف دولت و نظام حکمرانی و عین عدالت است

رئیس جمهور توجه به معیشت و رفاه نخبگان را عامل دیگری در راستای حفظ آنان در داخل کشور دانست و تصریح کرد: حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر، به نوعی تکلیف دولت و نظام حکمرانی کشور و عین عدالت است. نباید اجازه دهیم نخبگان کشور بخاطر مشکلات مالی و معیشتی از مسیر علم‌پژوهی و فعالیت‌های دانش‌بنیان خارج شوند.

حجت‌الاسلام رئیسی همچنین برلزوم فراگیرتر شدن دایره شناسایی نخبگان تأکید و خاطر نشان کرد: شناسایی نخبگان از مسیر المپیادهای علمی و کنکور یکی از راه‌های جذب نخبگان است. بنیاد ملی نخبگان باید سازوکارهای دیگری هم طراحی کند تا نخبگان در دانشگاه‌ها، اندیشکده‌ها، حوزه‌ها، مجامع علمی، سازمان‌ها و دیگر عرصه‌ها نیز شناسایی شوند و مورد حمایت حمایت قرار گیرند.

رئیس جمهور ادامه داد: باید ساز و کاری طراحی شود تا دستگاه‌های مختلف و بویژه سازمان‌های مردم‌نهاد امکان معرفی استعدادهای برتر و افراد نخبه را به بنیاد ملی نخبگان داشته باشند.

ترغیب نخبگان به تحصیل در رشته‌های علوم‌انسانی و پایه از برنامه‌های خوب بنیاد ملی نخبگان است

حجت‌الاسلام رئیسی در بخش دیگری از سخنانش، طراحی روندهایی برای ارتقای شرایط بکارگیری نخبگان در دستگاه‌ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: در کنار تلاش برای جذب استعدادهای برتر از سوی خود بنیاد ملی نخبگان، به فکر افزایش بهره‌وری دستگاه‌ها از محل بکارگیری نخبگان نیز باشید و برای دستگاه‌ها در جذب و بهره‌گیری شایسته از توان و دانش نخبگان امتیاز تعیین کنید، تا خود آنها نیز انگیزه بیشتری برای ایفای نقش در این زمینه پیدا کنند.

رئیس جمهور بهره‌گیری از نخبگان در ساختار اداره کشور و نیز توجه ویژه برای ترغیب تحصیل نخبگان در رشته‌های علوم انسانی و علوم پایه را نیز از برنامه‌ها و اقدامات مفید بنیاد ملی نخبگان برشمرد و افزود: تلاش کنید نخبگان برای ورود به بازار کار در حوزه تخصصی خودشان توانمند شوند.

جریان استکباری که روزگاری به منابع ملت‌ها دست‌اندازی می‌کرد، امروز روی جذب نخبگان آنها تمرکز کرده است

حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه سخنانش با اشاره به سیاست استعماری غارت ثروت کشورها توسط دولتهای مستکبر تاکید کرد: حفظ نخبگان در کشور نیاز به ساز و کارهای عملیاتی دارد. همان جریان استکباری که روزگاری به منابع و ثروت‌های ملت‌های دیگر دست‌اندازی می‌کرد، امروز روی جذب نخبگان و استعدادهای برتر دیگر کشورها تمرکز کرده است.

رئیس جمهوردر بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه نخبگان صرفا در تهران ساکن نیستند و نباید امکانات و زمینه‌های فعالیت نخبگان صرفا در تهران متمرکز شود، اظهار داشت: در سفرهایی که به استان‌ها داشته‌ام به وفور با نخبگان و استعدادهای نابی مواجه شدم که کارهای بزرگی هم کرده‌اند و ضرورت دارد به شکل شایسته مورد حمایت قرار گیرند.

حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: با توجه به نامگذاری امسال باید تلاش بیشتری برای ورود نخبگان به بازار فعالیت‌های دانش‌بنیان صورت گیرد و در این راستا از آنان حمایت شود.

از ظرفیت‌های خیرین و موقوفات برای حمایت از نخبگان بهره گرفته شود

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه در تمدن ایرانی – اسلامی و همچنین در دنیا حمایت خیرین از فعالیت‌های علمی و نخبگان امری رایج و مرسوم بوده و هست، تصریح کرد: تلاش کنید از ظرفیت خیرین و موقوفات بهتر و بیشتر برای حمایت از نخبگان بهره بگیرید.

در ابتدای این جلسه دکتر ناصری‌مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گزارشی مفصل از عملکرد این بنیاد ارائه کرد و دکتر سورنا ستاری رئیس بنیاد ملی نخبگان نیز در سخنانی ضمن تشریح تلاش‌ها و اقدامات این بنیاد به برشمردن بخشی از دستاوردهای آن پرداخت.

وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در سخنانی تأکید کردند که بنیاد ملی نخبگان با شناسایی و حمایت مؤثر از افراد با استعداد یک جریان نخبگی در کشور ایجاد کرده است.

همچنین در این جلسه اعضا با اشاره به عدم برگزاری جلسه هیأت امنای بنیاد ملی نخبگان در یازده سال گذشته با حضور رئیس جمهور، از اهتمام حجت‌الاسلام رئیسی به برگزاری این جلسه و شوراهای عالی دیگر بویژه شوراهای عالی علمی و تخصصی کشور قدردانی کردند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 14 =