نکات سلامتی و تغذیه ای برای حضور در پیاده روی اربعین

مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: اضافه کردن مقدار کمی آب لیمو یا سرکه به آب می‌تواند به رفع تشنگی افراد کمک کند.

نفیسه حسینی یکتا گفت: اگر زائران مبتلا به بیماری خاصی هستند، حتما دارو‌های خود را در سفر اربعین همراه داشته باشند. افراد مبتلا به بیماری‌های  دیابت، قلبی – عروقی و اعصاب در طول سفر از ماسک خوب و استاندارد استفاده کنند و حتما به طور مرتب دست‌های خود را با آب و صابون شست و شو دهند. روزانه غرغره حلق و شست و شوی بینی با آب گرم یا محلول آب و نمک را فراموش نکنند. 

به گفته وی بزرگترین دغدغه گرمازدگی زائران است.

او گفت: برای جلوگیری از گرمازدگی به هیچ عنوان بین ساعت ۱۱ تا ۳ بعد از ظهر که گرما به اوج خود می‌رسد، پیاده روی نکنند و سعی کنند در این ساعات بیشتر استراحت کرده و از غروب تا پاسی از شب به پیاده روی ادامه دهند و لباس‌های خنک و نخی بپوشند.

او گفت: خوردن نوشیدنی‌هایی مانند شربت سکنجبین و خاکشیر، شربت آب لیمو، شربت آلبالو، شربت بید مشک، گلاب، تخم شربتی و  تخم خرفه می‌تواند از گرمازدگی جلوگیری کند. اضافه کردن مقدار کمی آب لیمو یا سرکه به آب می‌تواند به رفع تشنگی افراد کمک کند. اسپری کردن گلاب به سر و صورت و شست و شوی سر و گردن و سینه با آب خنک یا گلاب نیز در پیشگیری از بروز گرمازدگی موثر است.

او ادامه داد: در پیاده روی اربعین فعالیت بدنی عملاً زیاد می‌شود. افرادی که به این مقدار فعالیت عادت ندارند، قبل از سفر فعالیت بدنی خود را زیاد کنند. بعد از بازگشت از سفر نیز حتماً به ورزش ادامه دهند.

او افزود: از پرخوری و در هم خوری و خوردن غذا‌های سنگین، چرب و پر ادویه خودداری و در صورت امکان بیشتر غذا‌های آبکی مثل سوپ و آش مصرف کنند.

او گفت: از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار مانند چای پررنگ و قهوه پرهیز کنند. همراه داشتن مقداری انجیر، بادام خام، پسته و مویز یا برگه میوه ها‌ی خشک مثل هلو و زرد آلو و یا آلوبخارا نیز توصیه می‌شود.

او افزود: برای رفع مشکل احتمالی پادرد که موضوعی شایع در پیاده روی اربعین است؛ شب‌ها پا‌ها را با آب و نمک به اضافه روغن بادام یا زیتون ماساژ بدهند. ماساژ باید از نوک و لا به لای انگشتان پا شروع شده و به سمت زانو و کمی بالاتر باشد تا درد و ورم را رفع کند و نیز وقتی نشسته و خوابیده اند، پا‌ها را کمی بالاتر از سطح بدن بگذارند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − هشت =