جدیدترین تحولات عراق؛ ناآرامی ها در بغداد و چند شهر دیگر

با کناره گیری رهبر جریان صدر از سیاست، حامیان وی به مناطق مختلف بغداد و شهرهای دیگر عراق یورش بردند.

مقتدی صدر، رهبر جنبش صدر عراق در بیانیه‌ای توییتری در حساب کاربری رسمی خود، از کناره گیری از همه سمت‌ها و تعطیلی همه موسسات به جز حرم مطهر، موزه شریف و کمیسیون صدر خبر داد.

به گزارش الجزیره، در بیانیه صدر آمده است: «دیگر در امور سیاسی دخالت نخواهم کرد و همه دفاتر وابسته به خود جز مرقد و موزه و مؤسسه میراث خاندان صدر را تعطیل می‌کنم. بهترین راه گفتگوی سازنده است. باید برای حفظ توانمندی‌های کشور به همه اختلافات فعلی پایان دهیم.»

به دنبال این بیانیه هواداران جریان صدر به منطقه سبز بغداد یورش بردند. گروهی به ساختمان پارلمان آسیب زده و گروهی دیگر وارد کاخ ریاست جمهوری شده و با نیرو‌های امنیتی درگیر شدند.

اتاق عملیات مشترک عراق ابتدا معترضان را به خروج از منطقه دعوت کرد سپس ضمن اعلام حکومت نظامی از بعدالظهر در پایتخت، منع آمد و شد سراسری از ساعت ۱۹ به وقت محلی تا اطلاع ثانوی را در کل عراق برقرار کرد، اما حامیان صدر و برخی معترضان به آن توجهی نکرده و بغداد به میدان شلیط موشک و کاتیوشا به سمت منطقه سبز تبدیل شد.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر پس از مسلحانه شدن درگیری‌ها و کشته و زخمی شدن شماری از عراقی‌ها، با هدف پایان دادن با این اوضاع، اعتصاب غذا کرد. مقامات داخلی و خارجی نیز مردم عراق با خویشتنداری و حفظ منافع ملی دعوت کردند.

آخرین تحولات پایتخت و سایر شهرهای عراق را در ادامه می‌خوانیم:

بیشتر بخوانید:

حمله یکی از طرفداران صدر به منطقه الخضراء در بغداد با سلاح آر. پی. جی

کانال تلگرامی خبری صابرین نیوز عراق با انتشار ویدئویی اعلام کرد: فردی منتسب به سرایا السلام (شاخه نظامی جریان صدر) با سلاح آر. پی. جی به طور بی هدف به سمت منطقه الخضراء بغداد شلیک کرد.

۱۸ دقیقه پیش

بیش از ۷ ساعت درگیری همراه با شلیک موشک‌های کاتیوشا، خمپاره‌ها و گلوله‌های آرپی‌جی

درگیری‌ها به مدت ۷ ساعت در یک منطقه سبز عراق ادامه دارد و هیچ پیشرفتی در سطح نظامی حاصل نشده است. بیش از ۳۰۰ آرپی‌جی شلیک شد و تعداد اصابت خمپاره‌ها از ۷۰ مورد گذشت.

منابع خبری عراقی اعلام کردند موشک‌های کاتیوشا روی منطقه سبز فرود می‌آیند. این منابع از ۳ انفجار بر اثر شلیک موشک کاتیوشا که شبه‌نظامیان «سرایا السلام» به سمت منطقه سبز از ناحیه شهرداری سازمان ملل خبر داده‌اند.

یکی از این موشک‌ها به ساختمان شرکت ترکیه‌ای مجری ساختمان بانک مرکزی اصابت کرده است. اصابت موشک دوم به مقر شرکت ترکی مجری ساختمان بانک مرکزی در جادریه، وحشت کارگران را درپی داشت.

۳۸ دقیقه پیش

۲۰ کشته و بیش از ۳۰۰ زخمی در درگیری‌های بغداد

تلویزیون عراق اعلام کرد آمار تلفات درگیری‌ها در بغداد به ۲۰ کشته و بیش از ۳۰۰ زخمی رسیده است.

خبر‌ها از بلند شدن دود در داخل منطقه سبز آتش‌سوزی در نزدیکی وزارت امور خارجه عراق حاکی است. یک گلوله خمپاره ۸۲ میلی‌متری به تجمع ارتش عراق در داخل منطقه سبز بغداد سقوط کرده است.

منابع امنیتی اعلام کردند «سرایا السلام» به استقرار پرتاب کننده‌های راکتی و خمپاره انداز‌ها در مجاورت «کراده مریم»، مناطق پلیس چهارم و پنجم، «محله جهاد» و شهرداری‌ها و مناطق «حبیبیه» ادامه می‌دهد.

به خانواده‌هایی که در «صالحیه»، «جادریه» و «قادسیه» زندگی می‌کنند توصیه می‌کنیم پنجره‌ها را باز کرده و به شیشه‌ها نزدیک نشوند.

این در حالی است که «سرایا السلام» در ساعات آینده برای استفاده از موشک‌های کاتیوشا به سمت منطقه سبز آماده می‌شود.

صابرین نیوز نوشت شهر الشعله شاهد مواردی از غارت مغازه‌ها است.

۴۸ دقیقه پیش

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 1 =