مرمت امامزادگان روستای وروان شهرستان فراهان آغاز شد

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فراهان از آغاز عملیات مرمت دو امامزاده متعلق به دوره قاجار به نام‌های شاهزاده اسماعیل و شاهزاده ابراهیم روستای وروان شهرستان فراهان خبر داد.

سعید نیکنام، رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فراهان در گفتگو با فراهان خبر گفت: عملیات مرمت بیرونی گنبد دو امامزاده ارزشمند متعلق به دوره قاجار  به نام‌های شاهزاده اسماعیل و شاهزاده ابراهیم در روستای وروان شهرستان فراهان با اعتباری به مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه این  اثر تاریخی به شماره ۱۳۸۱۷ در تاریخ ۸۴/۸/۲۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است افزود: در این مرحله پشت‌بام و کل دیوارهای جانبی این بنای ارزشمند تاریخی مورد مرمت کاه‌‌گل انجام می‌شود.

نیکنام اظهار کرد: امامزادگان اسماعیل و ابراهیم دو بنای ساخته‌شده از خشت و گل با فرم محلی هستند که در اواسط دوره قاجار احداث شده‌اند.

رئیس میراث فرهنگی فراهان ادامه داد: این بنا به لحاظ فرم پلان، گنبد بستو و نحوه اجرای آن نمونه‌هایی منحصر به فرد از دوره یاد شده بحساب می‌آیند و چیزی که بنای امامزاده اسماعیل را به نسبت امامزاده ابراهیم سرآمد می‌سازد نقاشی‌های زیبای هندسی، گیاهی و جانوری است که سطوح زیر گنبد، دیواره‌های داخلی بنا را تزئین شده است.

وی خاطرنشان کرد:  بنای امامزاده اسماعیل بر اساس کتیبه موجود توسط محمد بگ  وروانی با کمک معماران آشتیانی ساخته شده‌است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 4 =