۲۰۰ هزار هکتار زراعت در استان مرکزی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد/ پرداخت ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت کشاورزان استان تا پایان هفته

حیدری گفت: خسارت بیمه‌ ای بخش کشاورزی استان مرکزی امسال حدود ۹۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان است و امیدواریم تا پایان هفته و یا اوایل هفته آینده بتوانیم اعتبار لازم را برای پرداخت خسارات دریافت کنیم.

به گزارش فراهان خبر؛ شاپور حیدری مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ اظهار داشت: با توجه به پیگیری‌های متعدد متأسفانه هنوز اعتباری که باید برای پرداخت خسارات به صندوق بیمه کشاورزی اختصاص یابد پرداخت‌نشده اما بناست مبالغ به‌حساب بنشیند تا کشاورزان و دامداران بتوانند به‌صورت تهاتر از این مبلغ خسارت استفاده کنند.

وی افزود: اخیراً اعضای هیئت‌مدیره و مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزی تغییر کردند لذا امیدواریم تا پایان هفته و یا اوایل هفته آینده بتوانیم اعتبار لازم را برای پرداخت خسارات دریافت کنیم اما تلاش داریم در همین هفته مبالغ خسارت به‌حساب افراد بنشیند.

حیدری همچنین اذعان داشت: با تلاش‌هایی صورت گرفته در سال زراعی ۹۹-۱۴۰۰ حدود ۲۰ هزار هکتار از مزارع دیم گندم و جو استان تحت پوشش بیمه قرار گرفت و خوشبختانه در سال زراعی اخیر این عدد با افزایش ۴ برابری به‌ویژه در بخش دیم همراه بود و به ۸۰ هزار هکتار رسید که موفق شدیم در بین استان‌های کشور حائز رتبه نخست باشیم.

مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزی استان مرکزی تصریح کرد: امسال در نظر داریم سطح زیر کشت بیمه‌شده گندم و جو در استان را به ۲۰۰ تا ۲۲۰ هزار هکتار برسانیم که ۱۳۰ هزار هکتار آن در قالب طرح جهش تولید و با محوریت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است و در همین راستا بخشی از حق بیمه از سوی این ستاد پرداخت می‌شود و تعهد پرداخت خسارات در این طرح نیز تا سقف ۵ میلیون تومان در هکتار خواهد بود.

وی افزود: همچنین ۳۰ هزار هکتار مربوط به کشاورزی قراردادی است که تلاش داریم آن را به ۶۰ هزار هکتار برسانیم لذا امیدواریم بتوانیم تمام سطح زیر کشت دیم را در استان تحت پوشش قرار دهیم.

حیدری با بیان اینکه طی دو سال گذشته با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان ارزیابی و سنجش خسارات از راه دور و به‌صورت ماهواره‌ای انجام می‌گیرد افزود: این ارزیابی‌ها بسیار دقیق و نقطه‌به‌نقطه صورت می‌گیرد و خسارت هر قطعه دقیقاً برآورد می‌شود.

مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: در سال زراعی اخیر میانگین خسارات در استان ۵۰ تا ۶۰ درصد بوده هرچند در برخی مناطق تا ۱۰۰ درصد و برخی مناطق ۳۰ درصد را هم شاهد بودیم.

وی ادامه داد: خسارت بیمه‌ای استان مرکزی امسال حدود ۹۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان است که در سال گذشته این رقم ۳۰ میلیارد تومان بود.

حیدری همچنین با تأکید بر لزوم فراگیر شدن بیمه در بخش کشاورزی اظهار داشت: بیمه بسیاری از چالش‌ها را از بین می‌برد و کشاورزان با یک امید می‌توانند کار خود را پیش ببرند لذا امسال امیدواریم تا بتوانیم در سال زراعی جدید ۲۰۰ هزار هکتار زراعت گندم و جو را تحت پوشش بیمه داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در بخش باغات با توجه به اینکه در استان مرکزی در مجموع ۵۰ هزار هکتار اراضی باغی داریم امیدواریم بتوانیم ۳۰ هزار هکتار از این سطح را نیز بیمه کنیم که عمدتاً باغات پسته و انار در ساوه و زرندیه و باغات انگور در خنداب و اناج به‌عنوان سه محصول استراتژیک استان مرکزی هستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =