کانال‌های مجازی با اخبار غیرواقعی بر انتظارات تورمی سوار شده‌اند/ هیچ اتفاق واقعی و اقتصادی که موجب افزایش قیمت ارز شود نیفتاده است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه هیچ اتفاق واقعی و اقتصادی که موجب افزایش قیمت ارز شود نیفتاده، از نتایج مثبت جلسات مجلس و بانک مرکزی در راستای کنترل بازار ارز خبر داد و گفت: این روزها کانال‌های مجازی با اخبار غیرواقعی بر انتظارات تورمی سوار شده و موجب افزایش قیمت ارز شده‌اند که به‌زودی این روند از سوی بانک مرکزی اصلاح خواهد شد.

به گزارش فراهان خبر؛ مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ درباره نتایج آخرین جلسات کمیسیون اقتصادی مجلس و مسئولین بانک مرکزی در راستای کنترل بازار ارز اظهار کرد: فشارهایی که در بیش از یک ماه اخیر بر مردم ایران تحمیل شده روی انتظارات تورمی فعالین بازار در جهت افزایش قیمت داشته که در نهایت همین انتظارات تورمی در هفته اخیر با یک سری از تحرکات و قیمت سازی‌های غیرواقعی در کانال‌های شبکه‌های مجازی اتفاق افتاد موجب التهاباتی در بازار ارز شد.
 

هیچ اتفاق واقعی و اقتصادی که موجب افزایش قیمت ارز شود نیفتاده

وی ادامه داد: از جهت مؤلفه‌های واقعی موجود در بازار در ماه‌های اخیر نه مشکلی وجود داشته و نه اکنون وجود دارد و در واقع امروز میزان عرضه ارز از سال‌های گذشته پیشی گرفته و صادرات کشور نیز نسبت به سال قبل افزایشی بوده که به‌تبع همین موضوع عرضه ارز در بازار را نیز افزایش می‌دهد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس توضیح داد: وقتی انتظارات تورمی و به نحوی انتظار برای افزایش قیمت به وجود می‌آید معمولاً بخشی از فعالان بازار آنهایی که خریدهایشان خریدهای عمده و واقعی دارند (کسانی مثل واردکنندگان) خریدهایی که مربوط به آینده است تبدیل به قیمت حال می‌کنند؛ یعنی قیمت خرید خود را قیمت افزایش‌یافته در نظر می‌گیرند و از سوی دیگر صادرکنندگان هم در زمینه عرضه ارز خود به بازار دست نگه می‌دارند.

بیشتر بخوانید:
برنامه‌های جدید بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز و سکه

وی افزود: این مسائل در کنار هم موجب می‌شود تا ترس و انتظار افزایش موجب التهاب کوتاه‌مدت در بازار ارز شود.

این نماینده مجلس گفت: تدابیری در بانک مرکزی در حال بررسی و اجراست و ما هم در کمیسیون اقتصادی جلساتی را با بانک مرکزی داشتیم که اگر نیاز باشد از سوی مجلس اقدامی انجام شود و قانونی مصوب گردد این کار پیش برده شود و جلسه هفته گذشته هم نتایج خوبی دررابطه‌با گشایش بیشتر برای ورود ارز وارداتی به بازار کلید خورد و مدیران و رئیس‌کل بانک مرکزی و رئیس سازمان توسعه تجارت هم در این جلسه حضور داشتند.

وی دررابطه‌با اتفاقات جاری در این جلسه گفت: معمول است که در چنین جلساتی گلایه‌هایی از روند تسهیل شود؛ ولی در نهایت این نتیجه گرفته شد که با تسهیل این روند صادرکنندگان راحت‌تر بتوانند ارزهای خود را به بازار بیاورند و ما در مجلس پیگیر این گره‌گشایی‌ها هستیم تا بازار به آرامش برسد.
 

کانال‌های مجازی با اخبار غیرواقعی بر انتظارات تورمی سوار شده‌اند

طغیانی تصریح کرد: در چند روز گذشته رصد جدی‌تر بر بازار ارز را در اولویت گذاشتیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که  فعالیت کانال‌هایی که در فضای مجازی اخباری را منتشر می‌کنند و نرخ‌هایی که هیچ ربطی به حقایق اقتصادی بازار سرمایه ندارد را در ساعت ۱۸ و ۱۹ که هیچ بازاری در حال فعالیت نیست منتشر می‌کنند درحالی‌که بسیاری از آنها حتی در کشور حضور ندارند این روزها موجب افزایش التهابات بازار شده است.

وی با اشاره به اثرگذار بودن این اخبار منفی بر بازار توضیح داد: در کشور ما یک بازار رسمی نقدی و حواله‌ای وجود دارد که بالای ۹۶ درصد معاملات رسمی و قانونی توسط فعالان حقیقی و حقوقی تولید و واردات و صادرات از این بازار نیازهای خود را تأمین می‌کنند و در کنار آن یک بازار غیررسمی وجود دارد که امروز شاهد این هستیم که این کانال‌ها با تأثیر بر آن بازار کوچک غیررسمی به مردم القا می‌کنند که قیمت در حال افزایش است.

این دکتری علوم اقتصادی گفت: من با اطلاع خدمت شما عرض می‌کنم وضعیت بازار ارزی کشور امروز هم در بحث اسکناس و هم در خصوص حواله از چند سال قبلی بسیار بهتر است و افزایش قیمت این روزها متناسب با شرایط اقتصادی و مؤلفه‌های واقعی نیست و جهش قیمت آن هم با این شرایط هیجانی و التهابی در روزهای آینده توسط بانک مرکزی کنترل خواهد شد.
 

کنترل ارز موجب کنترل تورم انتظاری خواهد شد

وی در پاسخ به اینکه تزریق ارز موجب تورم خواهد شد یا نه گفت: افزایش قیمت ارز و آثار آن بر مواد اولیه تولید و یا واردات با ارز گران‌تر است که موجب تورم می‌شود و کنترل قیمت موجب کنترل تورم انتظاری خواهد شد.

مهدی طغیانی گفت: در اقتصاد غیر از عوامل اقتصادی تنها همین انتظارات تورمی هستند که موجب افزایش قیمت‌ها می‌شوند و مردم باید آگاه باشند که نباید در جو این اخبار قرار گرفت و با صداقت کامل می‌گویم: هیچ اتفاق واقعی و اقتصادی که موجب افزایش قیمت ارز شود در ماه‌های اخیر نیفتاده و به‌شرط عدم ورود فضای انتظار تورم به بازار که ممکن است بر فعالین بازار اثرگذار باشد قیمت ارز تغییر چشمگیری نخواهد کرد.

وی در پایان گفت: هر کاری که برای حفظ بازار مقدور باشد از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس و مسئولین بانک مرکزی اجرایی خواهد شد و تمام تلاش خود را برای کنترل این شرایط به کار خواهیم بست.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 12 =