فاجعه‌ زیست محیطی با نشت چاه نفت به مخزن سدچشم شیر / متولیان پاسخگو باشند

نماینده مردم آبادان گفت: آبگیری سد چم‌شیر فاجعه زیست محیطی را در برخواهد داشت و این امر سبب ناراحتی مردم و حامیان محیط زیست شده است، چرا که آبگیری سد چم‌شیر و نشتی چاه‌های نفت این منطقه به پیکره محیط‌ زیست و تنوع زیستی جانوری منطقه لطمه وارد خواهد کرد و به نظر می‌رسد مسئولان باید تمرکز بیشتری در این باره داشته باشند.

مدتهاست زمزمه آبگیری سد چم شیر به گوش می‌رسد که با انتقاد فعالان محیط زیست روبه‌رو بود، چرا که با اجرای آبگیری علاوه بر انحلال نمک در آب، شاهد اختلاط آب با هیدروکربن‌های نفتی چاه‌های منطقه را خواهیم بود و رودخانه زهره دیگر جریان طبیعی‌اش را از دست خواهد داد و با توسعه کانون‌های ریزگرد در خوزستان مواجه خواهیم شد. متاسفانه آبی که از مخزن سد خارج می‌شود نه به درد کشاورزی می‌خورد نه آب شرب و این نشان دهده یک فاجعه زیست محیطی است. سید مجتبی محفوظی نماینده مردم آبادان در مجلس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به آبگیری سد چم‌شیر و نشتی چاه‌های نفت این منطقه هشدار داد و گفت: انتقال آب از سر شاخه‌های کارون با هر عنوانی خلاف قوانین طبیعت و محیط زیست محسوب می‌شود و تبعات جبران ناپذیر را به دنبال دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه در گذشته خوزستان رتبه نخست کشاورزی کشور را به دلیل داشت، اما اکنون در معرض خشکی مطلق قرار گرفته است.

به گفته محفوظی، بسیاری از سدهایی که در خوزستان احداث می‌شوند موافقت محیط زیست را به همراه ندارند و اگر جایی هم محیط زیست با این مسئله موافقت کرده بی‌تردید نتایج خسارت‌باری را به دنبال داشته است، در واقع باید گفت اگر پروژه‌ای زیست محیطی بدون اجازه محیط زیست راه‌اندازی شود تخلف آشکار است و باید متولیان نسبت به راه‌اندازی آن پاسخگو باشند.

وی با اشاره اینکه وزارت نیرو و سازمان محیط زیست نهادهای متولی منابع آبی کشور محسوب می‌شوند،گفت: در وزارت نیرو و سازمان محیط زیست ترک فعل‌های صورت گرفته و بانی وضع موجود شده‌اند و خسارات جبران ناپذیری را از خود به جای گذاشته است.

نماینده مردم آبادان تصریح کرد: متاسفانه احداث سد به شکل غیر کارشناسی شده تبعات گرانی را برای نسل امروز و فردا به دنبال خواهد داشت، چرا که سد سازی‌های بی‌مورد تنوع زیستی جانوری را به خطر می‌اندازد.

محفوظی با بیان اینکه آبگیری سد چم‌شیر تبعات جبران ناپذیری را در پی دارد، گفت: با آبگیری این سد چا‌ه‌های نفت موجود فعال شده و نشتی این چاه‌ها به داخل آب، خسارات جبران ناپذیری به جای خواهد گذاشت و ای کاش به جای سد سازی‌‌های بی‌مورد مسئولان و متولیان امر به فکر راهکاری سازنده بودند.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی به ورود نمک به مخزن سد چم‌شیر اشاره کرد و گفت: سالانه حجم بسیاری از نمک وارد مخزن سد چم‌شیر می‌شود ورود این نمک‌ها فاجعه‌ای بزرگ در شرق خوزستان را رقم خواهد زد.
محفوظی در خاتمه تصریح کرد: سازمان محیط زیست به طور علنی اعلام کرده است آبگیری سد چم‌شیر تخلف است.

جالب است بدانید فعالان زیست محیطی کشورمان معتقدند، آبگیری سد چشم شیر با توجه به این واقعیت که در بستر این رودخانه، چاه‌های پر حجم نفتی، شیمیایی و همچنین تپه‌های نمک قرار دارند، مناطق پایین‌دستی در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و حتی خوزستان را با فاجعه‌ای بیشتر از فاجعه سد گتوند مواجه می‌سازند.

گفتنی است؛ آبگیری سد چم‌شیر یک تهدید جدی برای محیط زیست خوزستان به ویژه جنوب شرق خوزستان و کاملا غلط است. در حال حاضر و پیش از آبگیری این سد در رودخانه زهره چشمه‌های آب شور وجود دارد که وضعیت این رودخانه را با توجه به دبی آن، خاص کرده است و آبگیری چم‌شیر برای منطقه بسیار مشکل‌ساز خواهد شد. با توجه به وضعیت مخزن سد چم‌شیر، آبگیری این سد منجر به انحلال نمک و آهک در آب شده و وضعیت کیفی آب به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و از این رو سد اصلا نباید آبگیری شود و آبگیری آن کاملا نادرست و آسیب زننده است.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 19 =