اصلاح و تصویب نهایی «قانون اصلاح عدالت آموزشی در رشته‌های پزشکی» امروز در صحن مجلس

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از اصلاح و تصویب قانون نهایی عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در صحن علنی امروز خبر داد و گفت: کمیسیون آموزش در تلاش است تا تمامی پزشکان مناطق محروم اعم از مشمول سهمیه یا آزاد از معافیت‌های مالیاتی و افزایش کارانه برخوردار باشند.

مهرداد ویس کرمی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ درباره عدالت آموزشی اظهار داشت: بررسی بحث اصلاح قانون برقراری عدالت آموزشی از خرداد ماه در کمیسیون مجلس در حال اجراست، به طوری که محور اصلی این بحث تامین پزشک در مناطق محروم است. بررسی‌ها شان دهنده آن است براساس قانون سال ۸۹ و ۹۲ این قانون خیلی معقول و منطقی نیست، چرا که بر اساس قانون موظف شد ۳۰ درصد ورودی رشته‌های پزشکی عمومی، دستیاری تخصصی پزشکی و سایر رشته‌های گروه پزشکی را از طریق جذب دانشجوی بومی با اولویت مناطق محروم و متناسب با نیاز استان‌ها و در چارچوب نظام سطح بندی پذیرش کند.

وی در ادامه با بیان اینکه مدت تحصیل تعیین شده در مناطق محروم سه برابر است، گفت: از همه مهمتر این قشر در این ایام حق دایر کردن مطب و کار پزشکی را ندارند و این امر سبب شده تا پزشکان (حدود ۹۰ نفر) کلا بعد از فارغ‌التحصیلی برای گذراندن مدت تعهد مراجعه نکنند.

وی در ادامه با بیان اینکه بررسی‌های لازم درخصوص اصلاح این قانون در کمیسیون آموزش مجلس انجام شده است، گفت: در راستای اصلاح طرح قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی کار کارشناسی دقیقی در کمیسیون آموزش و کمیته آموزش و پژوهش پزشکی صورت گرفت، این طرح در هیأت رئیسه بررسیو فردا در  صحن علنی مجلس  مطرح و مصوب خواهد شد، در واقع باید گفت کمیسیون در تلاش است تا اولا این مدت تعهد را کمتر کنیم تا معقول شود و از سوی دیگر مشوق‌هایی برای پزشکانش در نظر گرفته شود تا با رغبت بیشتری در مناطق محروم کار کنند و ماندگار شوند.

 عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه کلیات طرح اصلاح قانون عدالت آموزشی در رشته‌های پزشکی تصویب شده است، گفت: مدت تعهد برای رشته‌های دکترای عمومی پزشکی همچون دانپزشکی و داروسازی به ۱.۵ برابر دوره تحصیل در نظر گرفته شده، همچنین پزشکان متخصص به ۱.۷ برابر دوره تعریف شد. یعنی اگر دوره پزشکی ۷ سال است ضربدر ۱.۷ می‌شود و پزشک این مدت را تعهد دارد که خدمت کند. همچنین بعد از سپری کردن نیمی از این مدت هم می‌تواند در آزمون تخصصی دستیاری شرکت کند و بعد از اینکه دوره تمام شد، تعهد هر دو مقطع را سپری می‌کند.

ویس کرمی در خاتمه تصریح کرد: کمیسیون آموزش در تلاش است تا تمامی پزشکان مناطق محروم اعم از مشمول سهمیه یا آزاد از معافیت‌های مالیاتی و افزایش کارانه برخوردار باشند به همین لحاظ پیش بینی می‌شود این طرح با کمترین تغییر نسبت به آنچه در کمیسیون به تصویب رسیده در صحن مجلس نیز مصوب شود.

گفتنی است؛ مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در اظهار نظر کارشناسی درباره: «طرح اصلاح قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی مصوب ۲۹فروردین ۱۳۸۹با اصلاحات و الحاقات بعدی»، مصوب کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی، نکاتی را اعلام کرده است.

طرح مذکور ابتدا در ۲۹دی ماه ۱۳۹۹ تحت عنوان «اصلاح تبصره ۴ بند ۳ ماده واحده قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیات تکمیلی و تخصصی»، مشـتمل بر یک تبصره اعلام وصول شد، ولی کمیسـیون فوق، مواد جدیدی را با آن جایگزین و مصوب کرد.

طرح حاضر در نظر دارد تا از یکسو با ارائه برخی مشوق ها و همچنین تخفیف درخصوص تعهدات موضوع قانون، ضمن ایجاد رضایتمندی برای متعهدین فعلی، موجبات افزایش انگیزه داوطلبان برای ورود به رشته محل های مربوطه را در آینده فراهم آورد و ازسوی دیگر محدودیت ها و مجازاتی نیز برای مستنکفین از تعهدات مذکور تعیین می‌کند.

اهم مشوق ها و محدودیت ها عبارتند از:

* کاهش ضریب تعهد خدمت برای کلیه مشمولین قانون

* کاهش میزان تعهد خدمت برای زوجین متعهد خدمت در ازای فرزندآوری

* افزایش کارانه، محاسبه مالیات حقوق و دستمزد به نرخ صفر و امکان استخدام متعهدین

* اجازه شرکت در آزمون های دستیاری برای متعهدین حائز شرایط استعدادهای درخشان

* ممنوعیت فعالیت پزشکی انتفاعی، تأسیس مطب و داروخانه در خارج از استان محل تعهد، تحویل مدرک تحصیلی، ریز نمرات، تأییدیه تحصیلی و گواهینامه علمی، تا قبل از اتمام تعهدات جرم انگاری عدم اجرای تعهدات یا اجرای ناقص تعهدات موضوع قانون

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =