ایران آماده توافق است/ بحث هسته ای از تمام بحث های ایران و غرب جدا است

مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با تاکید بر اینکه ایران آماده توافق است، گفت: متن توافق تقریبا آماده است و مسئله میان ایران و آژانس از نظر فنی به راحتی قابل حل است، ولی نیاز به تصمیم گیری سیاسی آمریکا دارد و بایستی دید که آیا واشنگتن اراده سیاسی برای این کار را دارد.

به گزارش فراهان خبر؛ سید محمد مرندی استاد دانشگاه تهران و مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در وین در گفتگو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به مذاکراتی که برای احیای برجام در وین صورت گرفت، اظهار داشت: این مذاکرات به شکلی صورت گرفت که غربی ها نتوانند همانند گذشته بدون عواقب آن را نقض کنند یا زیر پا بگذارند.

وی افزود: طرفین مذاکره کننده به توافق بسیار نزدیک شده بودند و در روز آخر مذاکرات وین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جوزپ بورل متنی را به عنوان متن پیشنهادی به مذاکره کنندگان تنظیم کرد که جمهوری اسلامی ایران بعد از مطالعه آن در چند جای مختلف متن، اصلاحاتی را اعمال کرد که در این باره جوزپ بورل اعلام کرد که خواسته های ایران منطقی است.

این استاد دانشگاه تهران بیان کرد: در این زمان بنظر می رسید که توافق قریب الوقوع است. ولی آمریکایی ها با پاسخی غیرسازنده روند مذاکرات را در آن زمان متوقف کردند و دلیل آن هم انتخابات میان دوره ای آمریکا بود. دغدغه بایدن این بود که در صورت توافق، ترامپ و حزب رقیب از این موضوع بر علیه حزب دموکرات استفاده کند.

مرندی تصریح کرد: بعد از انتخابات میان دوره ای آمریکا، آشوب ها در ایران باعث تعلل و طمع ورزی آمریکایی ها در رسیدن به توافق شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر روی کاغذ به توافق بسیار نزدیک هستیم، گفت: اگر آمریکایی ها همان متنی را که آقای بورل ارائه داده، با اصلاحاتی را که ایران اعمال کرده که مورد تایید بورل نیز بود، را بپذیرند، عملا توافق صورت خواهد گرفت.

مسئله میان ایران و آژانس از نظر فنی به راحتی قابل حل است

مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با تاکید بر اینکه ایران آماده توافق است، اظهار داشت: متن توافق تقریبا آماده است و مسئله میان ایران و آژانس از نظر فنی به راحتی قابل حل است، ولی نیاز به تصمیم گیری سیاسی آمریکا دارد و بایستی دید که آیا واشنگتن اراده سیاسی برای این کار را دارد.

منافع آمریکایی ها با منافع اروپایی ها یکسان نیست

وی با بیان اینکه اروپایی ها به شدت به دنبال توافق هستند، تصریح کرد: آنها در بحران بی سابقه ای از زمان جنگ جهانی دوم قرار گرفته اند و نیاز مبرمی به انرژی بیشتر و ارزان تر دارند و به همین دلیل است که غربی ها تحریم ها علیه ونزوئلا را به شدت کاهش دادند. ولی منافع آمریکایی ها با منافع اروپایی ها یکسان نیست کما اینکه در ماجرای جنگ اوکراین هم مشاهده شده است. بنابراین باید دید آیا اروپاییان می توانند آمریکا را به امضای توافق ترغیب کنند.

توافق هسته ای با هیچ موضوع دیگری ارتباط ندارد

مرندی در پایان با تاکید بر اینکه توافق هسته ای با هیچ موضوع دیگری ارتباط ندارد، گفت: رابطه تسلیحاتی ایران و روسیه از زمان فروپاشی شوروی همیشه گسترده بوده و کشورهای غربی که ایران را تحریم کردند، اگر می خواهند رابطه متفاوتی با ایران داشته باشند، طبیعتا باید تحریم ها را بردارند. ولی بحث هسته ای از تمام بحث های ایران و غرب جدا است.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 5 =