ریشه و خاستگاه جنگ ترکیبی امروز در فتنه ۱۳۸۸ است/ برگزاری مراسم یوم‌الله ۹ دی، فردا در میدان امام حسین(ع)

رئیس ستاد یوم الله نهم دی امروز چهارشنبه (۷ دی) در نشستی خبری تشریح برنامه‌های مراسم‌های بزرگداشت یوم‌الله ۹ دی، گفت: ریشه و خاستگاه جنگ ترکیبی امروز در فتنه ۱۳۸۸ است. آن فتنه و کاری که جریان فتنه انجام داد دشمن را برای فروپاشی از درون به طمع انداخت.‌

به گزارش فراهان خبر به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی محمد نائینی رئیس ستاد یوم الله نهم دی امروز چهارشنبه (۷ دی) در نشستی خبری تشریح برنامه‌های مراسم‌های بزرگداشت یوم‌الله ۹ دی، گفت: ریشه و خاستگاه جنگ ترکیبی امروز در فتنه ۱۳۸۸ است. آن فتنه و کاری که جریان فتنه انجام داد دشمن را برای فروپاشی از درون به طمع انداخت.‌

وی افزود: فردا و پس‌فردا مراسم گرامیداشت ۹ دی در سراسر کشور برگزار می‌شود.

رئیس ستاد یوم الله نهم دی، تاکید کرد: در تهران روز پنجشنبه هشتم دی ماه و ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه در میدان آئینی امام حسین (ع) مراسم گرامیداشت ۹ دی با حضور مردم برگزار خواهد شد.

رئیس ستاد یوم الله نهم دی گفت: حماسه نهم دی در سال ۸۸ یک نمونه برجسته و یک پرچم به اهتزاز در آمده در تاریخ انقلاب اسلامی است. همچنان الهام بخش و یک چراغ پرفروغ است. حماسه نهم دی در زمان خودش بی بدیل و منحصر بفرد بود. با هیچ تظاهرات ما قبل خود قابل مقایسه نبود، همه ویژگی‌ها و معارفی که در نهم دی ۸۸ متولد شد، متعلق به همان شرایط بود، یک اقدام فوق العاده کارساز و در شرایط خود کاملاً به لحظه و برای امروز، آینده و تاریخ درس آموز و الهام بخش شد.

وی افزود: در شرایطی که دشمن همه داشته‌ها و ظرفیت‌های خود را برای براندازی نرم به صحنه آورد. واکنش فراگیر، خودجوش و عاشورایی مردم ایران همه محاسبات دشمن را درهم ریخت و کشور را از یک خطر جدی عبور داد. حماسه نهم دی‌ماه کارآمدی نظام دینی را در عبور از بحران‌ها نشان داد و ثابت کرد که اگر همه قدرت‌های سیاسی جهان در مقابل نظام اسلامی بایستند، این نظام قادر است با پشتوانه مردمی در مقابل آنها بایستد و اهداف خود را به‌پیش ببرد.

نائینی تصریح کرد: صحنه امروز جنگ، جنگ ترکیبی است. ‏پدیده جنگ نوظهور ترکیبی یک جنگ جهانی است. عرصه‌ها، ویژگی‌ها، ابعاد و ابزارهای متنوعی دارد. پر دامنه، پیچیده و خطرناک است. اقدامات دشمن به صورت ترکیبی طراحی و اعمال می‌شود. امروز آمریکایی‌ها و با کمک صهیونیست‌ها، برخی از کشورهای منطقه، تمام جبهه شرک، کفر و نفاق، جنگ ترکیبی را در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، روانی، امنیتی و فرهنگی، توأم با نفوذ و شبکه سازی در داخل و خارج، فرماندهی و هدایت می‌کنند.

نائینی با تاکید بر اینکه پیام فتنه ۸۸ به آمریکا، مؤثر بودن فشارها بود، عنوان کرد: در همان تاریخ، مجلس نمایندگان آمریکا، شرکت‌هایی که با ایران معاملات تجاری دارند را تحریم کرد. دو سال بعد از فتنه، اتحادیه اروپا بانک مرکزی ایران را تحریم کرد و کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در بستن قرارداد نفتی با ایران منع کردند. دشمن در این نبرد سیاسی و اقتصادی از مردم ایران شکست خورد. نبرد ترکیبی جدیدی را آغاز کرد. جلوگیری از شکل‌گیری ایران مقتدر رمز اصلی عملیات جنگ ترکیبی دشمنان علیه مردم ایران در شرارت‌های اخیر است. دشمنان اگرچه تاکنون در رسیدن به اهدافشان ناکام مانده‌اند و شرارت‌های دشمنان و عوامل داخلی آنها، هزینه‌های مادی و انسانی زیادی را بر مردم ایران تحمیل و به اعتبار جهانی نظام اسلامی لطمه وارد کرده‌اند.

وی افزود: با تمام آسیب‌هایی که این فتنه به کشور زد اما این جنگ واجد درس‌ها و فرصت‌هایی برای مسئولین و مردم ایران است که توجه به آن می‌تواند زمینه‌ساز تقویت اقتدار نظام در مواجهه با این تهدیدات نوین باشد. از جمله اینکه عدم همراهی مردم ایران با این اغتشاشات به‌رغم وجود نارضایتی‌ها و مشکلات اقتصادی و معیشتی، مهم‌ترین فرصت برای مسئولین کشور است تا با برنامه‌ریزی و اقدام جهادی و انقلابی در رفع مشکلات و آسیب‌های موجود در مدیریت اقتصادی و اجتماعی کشور اقدام عاجل بعمل آورند. به همین دلیل اگر حضور میدانی مردم در نهم دی‌ماه ۱۳۸۸ یک حماسه بود، عدم همراهی آنان با دشمنان و اغتشاشگران و واکنش تاریخی مردم ایران در ۱۳ آبان امسال قابل تقدیر و پاسداشت است.

رئیس ستاد برگزاری بزرگداشت نهم دی بیان کرد: ‏اغتشاشات اخیر و اقدامات مخرب و تروریستی برخی از جوانان فریب خورده و شعارهای ساختارشکنانه واقعیت تلخی را در حوزه مسائل جوانان و واگرایی برخی از آنان نسبت به اصول و ارزش‌های انقلابی آشکار کرد که عمدتاً می‌تواند ناشی از ضعف‌ها، کاهش امید آنها به آینده و تأثیر نفوذ شبکه‌های مخرب ماهواره‌ای و فضای مجازی باشد، که باید برای آن برنامه‌ریزی و اقدام اساسی صورت گیرد. ‏تبیین و آشکارسازی ماهیت دشمنان نظام اسلامی برای جوانان امروز و چرایی ایستادگی نظام اسلامی در برابر سلطه قدرت‌های استکباری واجب ضروری و قطعی امروز است. ‏

برنامه‌های ۹ دی امسال

نائینی در ادامه در تشریح برنامه‌های نهم دی امسال گفت: مراسم امسال با شعار «نهم دی، میثاق مردم با رهبری، مقابله با جنگ ترکیبی دشمن ” در تمامی استان‌های کشور و بیش از ۱۰۰۰ شهر، و همزمان با برگزاری نماز با شکوه جمعه، برگزار خواهد شد.

وی افزود: امسال نیز، محورها و عناوین بصیرت بخش در اجرای برنامه‌ها دیده شده است، بر اساس رهنمود مقام معظم رهبری رویکرد ستادهای بزرگداشت حماسه نهم دی، جهاد تبیین و روشنگری متناظر بر مسائل روز است که محورهای مورد تأکید در جهاد تبیین عبارت است:

۱- تبیین ابعاد مدیریت الهی رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای مد ظله العالی بویژه در جنگ ترکیبی اخیر دشمنان که باعث شد، فتنه چهره واقعی خود را بیش از بیش آشکار ساخته و زمینه‌های خروش انقلابی ملت ایران را فراهم نماید

۲- تبیین نقش فرهنگ عاشورا و عشق به ابی عبدالله الحسین علیه السلام در تعمیق و تحکیم روحیه ولایت مداری مردم ایران و ایجاد شور انقلابی در آنان برای حضور بهنگام و با بصیرت در صحنه دفاع از دین و حریم ولایت.

۳- توجه به راهبرد دشمن برای القای وجود شکاف درونی در نظام و دو قطبی کردن فضای کشور و تاکید بر اصل وحدت و انسجام داخلی روشنگری و تبیین نقش دولت‌های مداخله گر غربی در فتنه ۱۳۸۸ و حمایت آشکار آنان از سران و جریان فتنه به عنوان سردمداران جریان فتنه.

۴- تبیین و آشکار سازی نقش رسانه‌های خارجی، کانون‌های تفکر غربی و سفارت خانه‌های غربی درفتنه ۸۸.

۵- نقش دشمنان انقلاب اسلامی و مردم ایران در جنگ ترکیبی و تبدیل اعتراضات اولیه در نقاطی از کشور به اغتشاشات گسترده و دامنه فشارهای سیاسی، روانی و تحریم‌های اقتصادی ظالمانه علیه ملت ایران ‏ ‏شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با تشکیل ستادهای مردمی بزرگداشت یوم الله نهم دی در سراسر کشور و با نگاه جهاد تبیین برنامه‌های متنوعی را در طول یک هفته پیش بینی کرده است.

رئیس ستاد برگزاری مراسم بزرگداشت نهم دی خاطرنشان کرد: این ستادها در سطح تمامی مراکز استان و ۱۰۰۰ شهر و حتی با گسترش فعالیت‌ها در سطح محلات با لایه‌های حضور مردمی بویژه جوانان عزیز و آینده سازان و در بسیاری از مساجد کشور به عنوان اولین پایگاه‌های انقلاب اسلامی تشکیل داده و در برنامه ریزی ها و اجرای مراسم نهم دی و هفته بصیرت و بزرگداشت سالروز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و دهه مقاومت، سهمی جدی داشته و دراین روزها شاهد مراسم مختلف و متنوع بوده ایم. ‏ستاد مرکزی بزرگداشت نهم دی، همچنین با همیاری نمایندگان معزز ولی فقیه و ائمه محترم جمعه در سراسر کشور، دستگاه‌ها، نهادها و سازمان‌های مردم نهاد بویژه تشکل‌های دانشجویی، دانش آموزی، تمامی اقشار مردمی و مساجد محوری در استان‌ها و شهرها، برنامه‌های متنوعی پیش بینی کرده و هفته جاری تا روز نهم دی این برنامه‌ها را برگزار می‌کنند.

در ادامه محور برنامه‌های پیش‌بینی شده برای بزرگداشت سالروز نهم دی آمده است:

الف- بخش تبیینی

برپایی مراسم‌های ویژه تبیینی و تحلیلی در مساجد محوری سراسر کشور و در تهران، در ۱۰۰ مسجد محوری استان در ایام هفته بصیرت با عنوان” جهاد تبیین” با همکاری شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران و مرکز رسیدگی به امور مساجد برگزار می‌شود.
برگزاری جلسات روشنگری برای جامعه فرهنگیان بویژه دانش آموزان سراسر کشور در هفته منتهی به نهم دی و از جمله این جلسات روزانه برای حدود ۱۵۰۰۰ دانش آموز تهرانی در مناطق مختلف و برگزاری اجتماع ۱۰۰۰۰ نفری رهروان ولایت در حرم امام رحمت الله علیه (۱۵ دی ماه) و همین تجمعات فرهنگیان و دانش آموزی به همراه آئین سرود و پیاده روی ۱۰۰۰ نفری در مراکز هر استان در سراسر کشور هم برگزار می‌شود.
برگزاری مسابقات ادبی میان دانش آموزان و برقراری نمایشگاه عکس و فیلم در ادارات آموزش و پرورش و در سطح مدارس متوسطه کشور.
برپایی بیش از ۳۰۰ همایش در سطح دانشگاه‌های سراسر کشور با حضور اساتید و دانشجویان فرهیخته و ارائه مقالات و سخنرانی‌های روشنگرانه و برپایی کرسی‌های آزاد اندیشی در اکثر دانشگاه‌های کشور در هفته منتهی به نهم دی و دهه مقاومت و بزرگداشت سردار حاج قاسم سلیمانی. سهم بسیج اساتید و دیگر تشکل‌های دانشجویی (در تهران و ۳۰ همایش در استان‌های کشور) با فراخوان مقالات و انتشار بیش از ۲۵۰ مقاله در همایش‌ها که در فضای مجازی در دسترس عموم خواهد بود.
حمایت‌های مادی و معنوی از ناشران در تولیدآثار متنوع و انتشار کتاب‌های بصیرتی که تاکنون، انتشار حدود ۸۵۰ عنوان کتاب در موضوع جنگ ترکیبی دشمنان، جهاد تبیین و فتنه ۸۸ و حماسه نهم دی، از جمله انتشار دایره المعارف ۹ جلدی با موضوعات (فتنه شناسی، روایت رخدادها، کالبد شکافی، رفتارشناسی خواص، رفتارشناسی گروه‌های سیاسی، مدیریت رهبر معظم انقلاب در گذر از فتنه، آثار ماندگار، اسناد و آلبوم تصاویر) و برپایی نشست تخصصی با عنوان جنک ترکیبی برای آگاهی بخشی با ناشران و پدیدآورندگان.
امسال با توجه به جنگ ترکیبی بیش از ۱۰۰ روز گذشته دشمنان بویژه رژیم دیکتاتور آمریکا و همپیمانان غربی و همراهی بعضی ایرانیان نانجیب و ضد انقلاب در خارج از کشور و همراهی ناآگاهانه بخشی از جوانان فریب خورده در داخل، شاهد اغتشاشات و ناآرامی‌هایی در کشور بودیم و در ایام پیش رو و به جهت روشنگری و تبیین بیشتر و تنوع و نواوری در مراسم امسال و استفاده از ابزار هنر برای طراوت و تازگی بخشیدن به مراسم در تهران و استان‌های کشور مهم بوده و تلاش شده تا از ابزارهای هنری از جمله حضور ادبا و شاعران و برقراری شب شعر روشنگری بهره گرفته شود و لذا شب‌های شعر نهم دی در تمامی استان‌های کشور با حضور شاعران آئینی و انقلابی همراه با برپایی نمایشگاه‌های مختلف برگزار خواهد شد.
امسال شاهد برقراری حلقه‌های معرفتی و روشنگری در موضوع فتنه ۸۸ و حماسه نهم دی و توسط طلاب جوان، دانشجو و فرماندهان بسیجی در بیش از ۴۰۰۰۰ پایگاه بسیج و خیل نوجوانان و جوانان بسیجی بوده و هستیم.
سیزدهمین ج شنواره فیلم عمار، امسال با شکوهتر از گذشته و یادکردی از شهیدان امنیت برگزار می‌شود.
تنها به تعدادی از همایش‌های اصلی و مهم در سطح مراکز استان‌های کشور اشاره می‌شود:
برگزاری همایش تقریب مذاهب با حضور علمای اهل تسنن و تشیع در عشیره‌ها و نخبگان سطح استان آذربایجان غربی و بویژه در شهرهای اهل سنت استان.
همایش اصحاب فرهنگ و هنر استان اردبیل در روز ۹ دی در سالن فدک اردبیل ساعت ۱۰ صبح با موضوع جهاد تبیین و روشنگری و بصیرت افزایی.
همایش بصیرتی نهم دی و جهاد تبیین ویژه بانوان نخبه استان در حوزه علمیه فاطمه زهرا سلام الله علیها اردبیل.
برپایی همایش تبیینی ویژه معاونین پرورشی آموزش و پرورش استان بوشهر در محل سالن کانون امام خمینی رحمت الله علیه در روز هفتم دی.
برپایی همایش بصیرتی ویژه آحاد مردم بسیجیان و کارکنان ادارات و دستگاه‌ها در سالن دانشکده فنی اسفراین خراسان شمالی.
همایش رسانه و وحدت ویژه فعالان رسانه‌ای‌، همزمان در شهرستان‌های زابل، خاش، نیمروز، سراوان، زهک، هیرمند و هامون استان سیستان و بلوچستان.
برگزاری اولین کنفرانس علمی آموزشی با عنوان “آموزش و پرورش و بصیرت” با هماهنگی شرکت پژوهش محورسولیکا و با برنامه‌های محوری و تبیینی مکتب سردار سلیمانی و آموزش و پرورش و شهید سلیمانی معلم ترازانقلاب در استان قزوین.
همایش بزرگ مردمی و طلاب در حرم مطهر حضرت معصومه (س) در روز نهم دی و بعد از نماز مغرب و عشا در شهر مقدس قم.
برپایی نشست بصیرتی علما وفضلا وائمه جمعه اهل سنت و شیعه ویژه ایام دهه بصیرت در روز ۱۱ دی در مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در سنندج استان کردستان.
همایش تبیینی بزرگداشت هفته بصیرت و میثاق امت با ولایت با حضور اساتید دانشگاه، فرهنگیان و معاونین پرورشی آموزش و پرورش در روز ۷ دی در سالن اجتماعات دانشگاه رازی استان کرمانشاه.
برپایی همایش یک روزه با موضوع بصیرتی و جهاد تبیین، همزمان در ۲۲ دانشگاه استان گیلان.
همایش یک روزه با عنوان شناخت جنگ ترکیبی و روشنگری در موضوع فتنه همزمان در ۱۵ دانشگاه استان لرستان.
همایش تبیینی “میثاق با ولایت” ویژه طلاب و روحانیون و دانشگاهیان استان مرکزی در اراک.
برگزاری همایش بصیرتی طلاب با حضور علما و فضلای حوزه علمیه در صبح روز پنج‌شنبه ۸/۱۰/۱۴۰۱ در مدرسه عالی نواب شهر مقدس مشهد در استان خراسان رضوی.
برگزاری همایش بصیرتی با نگاه ویژه به شهدای مدافع حرم در شب نهم دی در مجتمع فرهنگی آیه‌ها شهر مقدس مشهد در استان خراسان رضوی.
برپایی همایش ویژه بزرگداشت حماسه ماندگار ۹ دی با حضور استادان و دانشجویان روز شنبه دهم دی ماه در دانشگاه پیام نور کرمان
ب- نهضت سخنرانی

تهیه و تولید محتوای روایتگری و تبیین بویژه جنگ ترکیبی دشمنان علیه مردم و انقلاب اسلامی، برای سخنوران اعزامی و عموم سخنوران مراسم در استان‌ها و شهرستان‌ها و مراکز عمومی.
اعزام سخنران ملی به تمامی استان‌های کشور و اعزام سخنرانان استانی به بسیاری از شهرها.
ج- نمایشگاه‌ها

در شرایط ویژه ایام نهم دی سال ۱۴۰۱ و همزمانی بزرگداشت هفته بصیرت و دهه مقاومت و بزرگداشت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، تولید بیش از ده نمایشگاه عکس، گرافیک، کاریکاتور و متن نوشته از موضوع فتنه ۸۸، حماسه نهم دی و حماسه حضور سردار با عناوین (ستیز با عاشورا – راه و بیراه – فتنه از منظر قرآن و…) در فضای حقیقی و مجازی و همچنین در شبکه‌های اجتماعی مختلف.

د- رسانه ملی

شبکه‌های مختلف صدا و سیما در روزهای ۷-۸ و ۹ دی و بویژه در شبکه افق، ۳ و ۵ برنامه‌های مختلف گفت و گو محور داشته و موضوع مقایسه فتنه ۸۸ با فتنه اغتشاشات ۱۴۰۱ و جنگ ترکیبی بحث خواهد شد.

البته با همت شبکه‌های مختلف رسانه ملی، بیش از ده‌ها مستند شاخص، بیش از بیست سرود و موسیقی ویژه نهم دی و ایام ویژه از شبکه‌های مختلف سراسری و استانی پخش شده و در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی موجود بوده و امسال نیز شبکه‌های مختلف سراسری و استانی، ضمن بازپخش آن برنامه‌های تولیدی، با برگزاری جلسات گفتگو محور، موضوع جهاد روایت و تبیین از فتنه ۸۸، حماسه حضور مردم در نهم دی و شناخت جنگ ترکیبی دشمنان علیه ایران یکپارچه و مردم را پر رنگ تر از گذشته، مطرح خواهند کرد.

ه – تبلیغات محیطی و فضای مجازی

تولید و انتشار پوستر، تراکت و اقلام تبلیغاتی و بیش از ۵۰۰۰ بیلبردهای شهری و عرشه پل‌ها، تبلیغات و روشنگری لازم در موضوع نهم دی را اکران خواهند کرد.

در فضای مجازی نیز مطالب محتوایی، عکس، طرح‌های گرافیکی و فیلم در موضوع روشنگری و آگاهی بخشی بارگذاری خواهد شد. گروه‌های دانش آموزی، جوانان و فعالان عرصه مجازی، پیشتازان این فعالیت خواهند بود.

و- برگزاری مراسم محوری نهم دی

امسال، نهم دی در روز جمعه قرار گرفته و لذا بیش از ۱۰۰۰ شهر کشور که نماز جمعه اقامه خواهد شد، ایران اسلامی شاهد حضور مردم قدردان و فهیم با برگزاری مراسم مختلف خواهد بود.

در گرامیداشت نهم دی، همواره مراسم و برنامه‌های متنوعی شکل می‌گیرد اما در هر استان، مراسم محوری در روز هشتم یا نهم دی برگزار خواهد شد و در تهران روز پنجشنبه هشتم دی ماه و ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه در میدان آئینی امام حسین (ع) این مراسم با حضور مردم فهیم و لحظه‌شناس تهرانی برگزار خواهد شد.

در تمامی استان‌های کشور، این مراسم محوری، فراخور شرایط آب و هوایی در مراکز استان‌ها و در سطوحی کوچک‌تر در تمامی شهرها، در سالن‌های مختلف و محل برگزاری نماز جمعه برگزار می‌شود.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 2 =