افکار ⁧نژادپرستانه⁩ در گفتار مدعیان ⁧حقوق بشر⁩ موج می‌زند

کنعانی با اشاره به اظهارات نژادپرستانه رئیس جمهور آمریکا گفت: افکار ⁧نژادپرستانه⁩ در گفتار مدعیان ⁧حقوق بشر⁩ موج می‌زند.

 به گزارش فراهان خبر به نقل از شبکه اطلاع‌رسانی دانا؛ ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب در توئیتی با اشاره به اظهارات نژادپرستانه رئیس جمهور آمریکا و همچنین جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت: جو ⁧بایدن⁩ همه کشورها را «وصله شلوار جین آمریکایی» می‌خواند‌! جوزپ ⁧ بورل⁩ نیز اروپا را «باغ» و بقیه دنیا را «جنگل» می‌داند!

‏وی با بیان اینکه افکار ⁧نژادپرستانه⁩ در گفتار مدعیان ⁧حقوق بشر⁩ موج می‌زند، افزود: رفتار مستکبرانه آنها نسبت به‌ دیگر کشورها و ملت‌های جهان، ترجمه عملی همین افکار و گفتار است.

گفتنی است جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی چهارم ژانویه خود در کنتاکی. با بیان اینکه «به بیش از ۱۴۰ کشور در سراسر جهان سفر کرده‌ام»، عنوان کرد: «بقیه کشورهای جهان وصله روی شلوار جین ما نیستند، اگر ما کاری که می‌خواهیم و باید را انجام دهیم».

 سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ۲۶ مهر ماه نیز خطاب به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود: استعاره باغ/جنگل برآمده از ذهنیت به غایت غیرقابل قبول استعماری است که به غرب حق تجاوز و اشغال می‌دهد.‏آن دوران به سر آمده و جهان چندقطبی پشت در است.

ناصر کنعانی همچنین روز دوشنبه ۲۵ مهر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران و در پاسخ به پرسشی در باره اظهارات جوزپ بورل عنوان کرده بود: واکنش‌های زیادی داشته و به اندازه کافی عکس العمل شنیده شده است و در اروپا اظهاراتش تعجب بسیاری را برانگیخته است. به نظرم قضاوت را به آنهایی واگذار کنیم که صحبت‌های ایشان را شنیده‌اند.

بورل پیش از این در مراسم افتتاحیه مرکز دانشگاهی دیپلماسی اروپا در شهر بروژ بلژیک طی سخنانی گفته بود: اروپا یک باغ است، همه ما این باغ را ساخته‌ایم… این باغ بهترین ترکیب از آزادی سیاسی، چشم‌اندازهای اقتصادی و انسجام اجتماعی را دارد. بقیه دنیا واقعاً باغ نیست. بیشتر نقاط جهان جنگل است و جنگل‌ها ممکن است به باغ حمله کنند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 4 =