اصلاح نرخ سوخت و تعرفه‌گذاری، دو راهکارهای اصلاح مصرف گاز

عضو کمیسیون عمران با اشاره به تعرفه‌گذاری پلکانی پرمصرف‌ها در بخش خانگی و مسئله اصلاح قیمت خوراک سوخت صنایع را به عنوان دو راهکار کاهش مصرف گاز بیان کرد.

به گزارش فراهان خبر به نقل از خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ یکی از موضوعات بسیار مهم در اقتصاد ایران، مسئله مصرف بسیار بالای انرژی در کشور است که این مصرف غیر بهینه در گاز بیشتر از سایر حامل های انرژی دیده می‌شود که دو تصمیم تعرفه‌گذاری پلکانی و اصلاح نرخ خوراک سوخت صنایع برای اصلاح این روند مد نظر دولت است.

تعرفه‌گذاری پلکانی و اصلاح نرخ خوراک سوخت صنایع

یکی از دلایل عمده نحوه مصرف غیر بیهنه در کشور ما موضوع قیمت پایین حامل‌های انرژی است؛ بنابراین در شرایط فعلی اقتصاد ایران که در فصول سرد سال دچار ناترازی می‌شود، بهینه‌سازی مصرف گاز در بخش گرمایش خانگی، دولتی، تجاری و کنارگذاشتن اشتباهات گذشته در تداوم رانت خوراک گازی به صنایع غیراقتصادی، مهم‌ترین اقدام در دست دولت‌ سیزدهم برای اصلاح ناترازی و کمبود گاز و همچنین ایجاد منابع پایدار برای توسعه زنجیره ارزش گاز است.

در این میان اجرای تعرفه‌گذاری پلکانی پرمصرف‌ها در صنعت کشور به این شکل که استاندارد مصرف انرژی در صنایع مختلف با صرفه اقتصادی محاسبه شود و تا میزان رعایت استاندارد، یارانه انرژی مشروط به توسعه زنجیره ارزش، به صنایع پرداخت می‌شود؛ ولی مازاد آن معادل قیمت گاز وارداتی محاسبه و اخذ می‌شود تا مازاد استاندارد مصرف انرژی با یارانه دریافت نشود و بدین ترتیب با سیگنال‌دهی مناسب قیمتی برای صنایع انرژی‌بر، شدت مصرف انرژی را کاهش دهیم.

علی‌اصغر خانی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی دربراه این موضوع به راه دانا، اظهار کرد:  در بهینه‌سازی گاز باید اولویت‌بندی کنیم، در ابتدا باید گاز خانگی در اولویت باشد و تحت هیچ شرایطی نباید قطع نشود. اولویت بعدی صنایع هستند، صنایعی که تولیدات آن‌ها نیازمندی روزانه مردم است باید در اولویت قرار گیرند.

وی ادامه داد: کارخانه‌هایی که منافع آن‌ها به عده خاصی می‌رسد و ارتباطی با نیازهای روزمره مردم ندارد باید در اولویت‌های بعدی قرار گیرد. اگر بتوانیم مصرف گاز را مدیریت کنیم و شرایطی را ایجاد کنیم تا مردم به‌راحتی بتوانند از گاز مصرف کنند در فصل سرما کمبودی نخواهیم داشت.

خانی بیان کرد: باید از زیاده‌روی و زیاده‌خواهی در بخش گاز و توزیع نادرست گاز جلوگیری کنیم تا علاوه بر اینکه بخش خانگی از گاز بهره‌مند شوند صنایع نیز دچار مشکل نخواهند شد.

دو رویکرد مهم برای اصلاح مصرف غیربهینه گاز

این نماینده مجلس گفت: قانون‌گذار در بخش انرژی قوانین خوبی را وضع کرده؛ اما وقتی وارد اجرا می‌شویم به‌درستی عمل نمی‌کنیم. مانند توزیع نامتوازن و استفاده بد انرژی است. تعرفه‌گذاری پلکانی پرمصرف‌ها در بخش خانگی در زمینه اصلاح مصرف اثرگذار خواهد بود و مسئله اصلاح قیمت خوراک و سوخت صنایع نیز در زمینه اصلاح و بهینه‌سازی مصرف انرژی در صنایع اثرگذار است و هرچقدر این میزان رانت بالاتر باشد، مصرف غیربهینه در صنایع بیشتر خواهد بود و همین موضوع اهمیت حذف رانت انرژی در صنایع به‌صورت تدریجی را بیان می‌کند.

خانی خاطرنشان کرد: در تمام دنیا این شرایط اتفاق می‌افتد و هر مشترک چه خانگی و چه صنعتی متناسب با مصرفی که دارد هزینه پرداخت می‌کند، انرژی در تمام دنیا گران است. در حال حاضر نیز باتوجه‌به شرایط جنگ اوکراین و روسیه، اروپا از انرژی دچار مشکل خواهد شد و ارزان در اختیار مردم نیست و ما متأسفانه به‌صورت بسیار غیربهینه مصرف می‌کنیم که باید این روند با اصلاحات ذکر شده، به سمت اصلاح برود.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هشت =