کدام مددجویان از معافیت پرداخت قبوض بهره‌مند شدند؟

یکی از معافیت‌های دیده شده در لایحه بودجه ۱۴۰۲ برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، معافیت در پرداخت قبوض آب و برق و گاز در صورت رعایت الگوی مصرف است.

براساس ماده یک آیین‌نامه اجرایی بند «ی» تبصره ۸ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ که در قانون بودجه ۱۴۰۱ هم تکرار شد،مقرر شد که با اعمال شرایطی، مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از معافیت پرداخت هزینه آب، برق و گاز بهره‌مند شوند.

طبق این قانون بهای برق مشترکان در سقف مصرف ۵۰ درصد الگوی مصرف، بهای آب تا سقف ۳۰ درصد الگوی مصرف و گاز بنابر الگوی مصرف به طور کامل رایگان و برابر با صفر محاسبه شد.

طبق آمار تعداد خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد به ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار خانوار می‌رسد که البته تمامی مددجو‌ها نمی‌توانند از این معافیت بهره‌مند شوند؛ زیرا هنوز برخی مناطق در کشور گازرسانی و یا آب رسانی نشده و به همین دلیل امکان برخورداری مددجویان این مناطق از این معافیت وجود ندارد. از طرفی برخی مددجویان در خانه سالمندان هستند و به طور مستقیم مشترک آب، برق و گاز نیستند.

علی بحیرایی، مدیر کل حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد می‌گوید: حدود ۱ میلیون ۵۰۰ خانوار می‌توانند از معافیت پرداخت قبوض استفاده کنند.

باتوجه به مواردی که گفته شد بر اساس اخرین آمار در حدود ۹۷۵ هزار خانوار در بخش گاز، ۸۴۳ هزار خانوار در حوزه برق و ۱۲۳ هزار خانوار هم در بخش آب از این معافیت برخوردار شده اند که البته با پوشش کامل مدجویان در قانون فاصله دارد و به گفته بحیرایی قانون معافیت هنوز برای نیمی از مددجویان اجرایی نشده است.

۲۰ میلیارد تومان قبوض برق رایگان شده مددجویان تا بهمن ۱۴۰۱

عبدالامیر یاقوتی، مدیر کل دفتر مدیریت انرژی و برنامه‌ریزی امور مشترکان صنعت برق در این خصوص به باشگاه خبرنگاران اعلام کرد: قریب به ۱.۵ میلیون مشترک کمیته امداد و سازمان بهزیستی در سیستم شناسایی شده است که تا پایان بهمن ما سال ۱۴۰۱ صورت حساب‌های این مشترکان مشمول بخشودگی صد درصدی شده که تقریبا معادل ۲۰ میلیارد تومان است.

شرط مصرف ۵۰ درصدی الگوی مصرف برای مشترکان برق و مصرف ۳۰ درصدی الگو در بخش آب موردی بود که بهره مندی مددجو‌ها از این معافیت دیده شده در قانون بودجه را تحت تاثیر قرار داد. مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در خصوص این موضوع و میزان الگوی مصرف به رسانه‌ها گفته بود: الگوی مصرف در دوره زمستان برای تمامی مشترکان خانگی ۲۰۰ کیلووات ساعت در ماه است و بازنگری در خصوص مصرف ۵۰ درصدی الگو برای بهره مندی از معافیت قبوض برق برای مشترکان مددجو قابل رسیدگی است و وزارت نیرو از این موضوع استقبال می‌کند.

گفتنی است میزان الگوی مصرف برق در اوقات گرم سال و متناسب با اقلیم‌های مختلف در کشور اعمال خواهد شد و به عنوان مثال در مناطق جنوبی به ۱۵۰۰ کیلووات ساعت نیز میرسد.

معافیت قبوض مددجویان در لایحه بودجه ۱۴۰۲

در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ و موافقت مجلس با بند‌های الحاقی (۱)، (۲) و (۳) تبصره ۱۵ ماده واحده این قانون به نظر می‌رسد محدودیت‌ها برای معافیت از پرداخت قبوض آب و برق مددجویان برداشته شده و تعرفه آب، برق و گاز مشترکین تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی تا سقف الگوی مصرف در سال آینده به صورت رایگان محاسبه می‌شود. در بند الحاقی (۳) تبصره ۱۵ ماده واحده لایحه بودجه آمده است: در سال ۱۴۰۲ وزارتخانه‌های نفت و نیرو موظفند، تعرفه آب، برق و گاز مشترکین خانوار‌های کشور را به گونه‌ای اصلاح نمایند که با رعایت مناطق جغرافیایی کشور، تعرفه مشترکین تا سقف الگوی مصرف خانوار‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور برابر صفر، مشترکین تا الگوی مصرف به صورت یارانه‌ای، مشترکین پرمصرف بالاتر از الگوی مصرف به صورت غیریارانه‌ای و براساس الگوی افزایش پلکانی تعیین شود.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 17 =