رسانه اجتماعی و شبکه اجتماعی چه تفاوتی با هم دارند؟

۳۰ ژوئن برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ به عنوان روز جهانی شبکه‌های اجتماعی نام گرفت.

با گسترش فناوری ارتباطی و دسترسی آسان به اینترنت، شبکه‌های اجتماعی به یکی از ابزارهای ارتباطی اصلی جامعه تبدیل شده‌اند. هر سال ۳۰ ژوئن، به عنوان روز جهانی شبکه‌های اجتماعی شناخته می‌شود تا اهمیت و تاثیرات مثبت و منفی این شبکه‌ها بر جامعه به نمایش گذاشته شود.

روز جهانی شبکه های اجتماعی و رسانه های اجتماعی یک فرصت مناسب است تا افراد و سازمان‌ها به تاثیرات مثبت و منفی این شبکه‌ها بر جامعه توجه کنند و اقدام به بهبود وضعیت آن‌ها نمایند. همچنین، این روز می‌تواند فرصتی برای آموزش بهتر کاربران در مورد مسائل حریم خصوصی و رفتار مطمئن در فضای دیجیتال باشد.

برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ روز سی‌ام ژوئن توسط شرکت Mashable به‌عنوان روز جهانی شبکه‌های اجتماعی معرفی شد. این شرکت با هدف معرفی کاربرد و توجه به تاثیر این شبکه‌ها اقدام به نام‌گذاری این روز کرد. در تقویم ایران هم روز دهم تیرماه برابر با روز جهانی شبکه‌های اجتماعی (Social media day) است.

به برنامه های اینترنتی که قابلیت و توانایی ارتباط با دیگران را داشته باشند، شبکه اجتماعی می گویند، اولین بار شبکه اجتماعی که تاسیس شد SixDegrees نام داشت که در سال ۱۹۹۷ راه‌اندازی شد.

رسانه ‌ اجتماعی چه هستند؟

رسانه ‌های اجتماعی عنوانی است که در سال‌های اخیر خیلی تکرار شده است و کاربردهای فراوانی دارد.

این رسانه ها به مجموعه سایت‌ها و ابزارهایی اطلاق می‌شود که در فضای ایجاد شده به وسیله رسانه‌های نوین از قبیل شبکه‌های ارتباطی، اینترنت و تلفن‌های همراه، متولد شده‌اند و رشد پیدا کرده‌اند.

شبکه اجتماعی چیست؟

به هر اجتماعی که برای هدف خاصی تشکیل شود، یک شبکه اجتماعی می‌گویند. قدمت شبکه‌های اجتماعی، به طول تاریخ بشریت است. به نوعی، اولین شبکه اجتماعی را می توان جمع خانواده در نظر گرفت و یا اینکه تیم ورزشی، محیط مدرسه و…. هر کدام از آن‌ها، یک شبکه اجتماعی محسوب می‌شوند. حال اینکه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از این اجتماعات به شکل مجازی و اینترنتی تشکیل یک شبکه اجتماعی مجازی داده‌اند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =