عملیات ناوگروه ۸۶ یک افتخار بزرگ بود/ ثابت کردید آب‌های آزاد متعلق به همه است

رهبر انقلاب خطاب به ناوگروه ۸۶ فرمودند: شما نشان دادید که دریای آزاد متعلق به همه است و اینکه میگویند ما اجازه نمیدهیم فلان کشتی‌ها از فلان تنگه‌ها عبور کنند غلط زیادی است.

فرمانده، کارکنان و خانواده‌های ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (یکشنبه) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

یک مجموعه ۳۵۰ نفری با یک فرمانده مجرب و کاردان بتوانند ۶۵ هزار کیلومتر را طی کنند؛ یک دور دنیا مسیر آبی را بگذرانند؛ نزدیک ۸ ماه روی آب بمانند دقیقا ۲۳۲ روز؛ این‌ها کار‌های بزرگی است. نیرو‌های دریایی معروف دنیا معدودند کسانی که این کار را انجام می‌دهند و می‌توانند انجام دهند؛ شما انجام دادید. سه اقیانوس را در نوردیدید و سرافراز به میهن برگشتید.

همین جا لازم می‌دانم یاد کنم و تعظیم کنم در مقابل خانواده‌های شهیدان عزیز؛ شما خانواده ها، عزیزانتان برگشتند، آن‌ها را دیدید و در آغوش گرفتید؛ خانواده‌های شهدا جای خالی عزیزانشان پر نشد؛ هرچه داریم از این گذشت‌ها داریم؛ هرچه داریم از این بزرگ منشی‌ها داریم؛ من بار‌ها در ملاقات خانواده شهدا می‌گویم خدا سایه شما را از سر ملت ایران کم نکند.

مأموریت بزرگ ناوگروه ۸۶ در گردش دور کره زمین در تاریخ دریانوردی کشورمان اتفاق نیفتاده بود

هدف از این جلسه تشکر و تقدیر است، هم از مجموعه‌ی ناوگروه ۸۶ که مأموریت بزرگی را انجام دادند، پیرامون کره‌ی زمین را با موفقیت گردش کردند، کاری که در طول تاریخ دریانوردی کشورمان اتفاق نیفتاده بود. صمیمانه از یکایک شما تشکر میکنم. همچنین تشکر می‌کنم از خانواده‌های شما. عزیزان من! اقدام گذشتگان شما در دوران حوادث مهم انقلاب تا امروز، اقدام‌های آن‌ها زمینه‌ی موفقیت امروز شماست. قدردان آن‌ها باید باشیم. در دریا ارتش و سپاه فداکاری‌های زیادی کردند. این فداکاری‌ها به ثمر نشست. شما گل دمیده‌ی از گیاه سرسبزی هستید که آن‌ها به وجود آوردند، میوه شیرینی هستید از درختی که آن‌ها نشاندند.

امسال به برکت توجهات حضرت بقیه‌الله ارواحنا فداه محرم پرشوری بود. دشمنان تلاش کردند و سعی کردند محرم را بی‌رونق کنند؛ درست نقطه‌ی مقابل خواست آن‌ها اتفاق افتاد. دهه‌ی عاشورای امسال از دهه‌های عاشورای سال‌های قبل، پرشورتر، پرحرکت‌تر، پررونق‌تر و پرفایده‌تر بود. کار خدا اینجور است. کاری که برای خدا انجام بگیرد و در خط اهداف الهی باشد، خدای متعال به آن کمک می‌کند.

شما نشان دادید که دریای آزاد متعلق به همه است و اینکه می‌گویند ما اجازه نمی‌دهیم فلان کشتی‌ها از فلان تنگه‌ها عبور کنند غلط زیادی است

 این حرکت شما، امنیت ساز بود. این حضور شما در مناطق دوردست، در اقصی نقاط اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس و … کمک به امنیت کشور بود. شما نشان دادید که دریا مال همه است. دریا‌های آزاد مخصوص کسی نیست این ابر قدرت‌ها اگر بتوانند اقیانوس‌ها را هم به اسم خودشان سند می‌زنند تا دست دیگران کوتاه بشود، ویژه‌خواری درمسائل عمومی مربوط به بشریت جزو خصوصیات ابرقدرتهاست، جزو خصوصیات آمریکاست شما این را نقض کردید. این یکی از نتایج روشن کار شماست. نشان دادید که دریای آزاد متعلق به همه است، و اینکه میگویند ما اجازه نمی‌دهیم فلان کشتی‌ها از فلان تنگه‌ها عبور کنند غلط زیادی است؛ چرا؟ چون مال همه است، و همه باید بتوانند بروند و بیایند.

دریای آزاد مال همه است. دریا و هوا باید برای همه‌ی ملت‌ها آزاد باشد، امنیت کشتیرانی و حمل و نقل دریایی باید برای همه‌ی کشور‌ها تأمین بشود، امروز آمریکایی‌ها به نفتکش‌ها تعرض میکنند، به باند‌های قاچاق دریایی کمک میکنند این تخلف بزرگ آنهاست در منطقه‌ی ما این کار انجام میگیرد در جا‌های دیگر کم و بیش اطلاع داریم که انجام میدهند این‌ها نقض یک قانون بشری بین‌المللی غیر قابل اغماض است. شما عملا این قانون امنیت همگانی دریا برای همه را اجرا کردید.

انقلاب اسلامی دریا و دریانوردی در ایران را از تعطیلی در آورد و اعتماد به نفس این دریانوردی را به شما داد

این اقدام شما توانست وجهه‌ی بین‌المللی ایران را بالا ببرد و ارتقا ببخشد. ارزش سیاسی کار شما از ارزش نظامی‌اش کمتر نبود، اگر نگوییم بیشتر هم بود. نفس اینکه شما توانستید یک حرکت بزرگ اینچنینی را روی دریا انجام بدهید، این قدر نیرو ایران داشت، این قدر جوان، این قدر توانایی علمی، این قدر مهارت که توانست این کار بزرگ را انجام بدهد، این برای کشور وجهه‌ی بین‌المللی ایجاد کرد. 

این دریانوردی ارزش و اهمیت انقلاب اسلامی ایران را برای خود ما، برای شما، برای هر کسی از ماجرای شما مطلع بشود روشن کرد. چرا؟ چون این دانایی، این توانایی، این اعتماد به نفس را انقلاب به ما داد. این همت را، این جسارت اقدام به یک چنین کار بزرگ را انقلاب به ما داد. قبل از انقلاب این خبر‌ها نبود. در دوره‌ی ننگین پهلوی‌ها و قاجاری‌ها ما با این همه ساحل دریایی، با این همه امکانات دریایی دریا را نمی‌شناختیم، بلد نبودیم. نیروی دریایی ما هم سرش به کار‌های دیگری گرم بود. انقلاب دریا را از تعطیلی در آورد، دریانوردی را از فراموشی خارج کرد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − شش =