اثرگذاری مثبت طرح قطعی آب در اصلاح رفتار پرمصرف‌ها

قطعی آب در تهران برای مشترکان پرمصرف اعمال می‌شود که به نظر می‌رسد تاثیر مناسبی در اصلاح رفتار‌ پرمصرف‌ها داشته است، اما همچنان نیاز به مدیریت مصرف آب حس می‌شود.

در روز‌هایی که شکسته شدن رکورد‌های مصرف برق در صدر اخبار است، مصرف آب کشور نیز با سر و صدای کمتری رو به افزایش است. با افزایش دمای هوای، میزان مصرف آب در پایتخت به طور چشمگیری افزایش یافته است که پایداری شبکه توزیع آب را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مصارف آب در بخش‌های کشاورزی، صنایع و خانگی است و در کلانشهری مثل تهران عمده مصارف مربوط به بخش خانگی است و برای تامین آب شهروندان تلاش می‌شود.

آخرین آماری که آب و فاضلاب استان تهران از وضعیت منابع آبی منتشر کرده نشان می‌دهد که ذخایر منابع آبی این استان ۳۵ میلیون مترمکعب نسبت به سال گذشته کسری دارد. به عبارت دیگر موجودی مخزن ۵ سد استان تهران به ۵۱۳ میلیون مترمکعب رسیده که معادل ۲۷ درصد پرشدگی است. ارقامی که حاکی از کاهش ۷ درصدی موجودی این مخازن نسبت به سال قبل است.

از طرف دیگر با وجود این کسری قابل توجه، در بخش مصرف روندی صعودی را شاهد هستیم که در روز‌های اخیر شیب بیشتری گرفته است. جدیدترین اطلاعات مصرف که مربوط به ۱۴ مرداد است، مصرف آب را ۳ میلیارد و ۸۱۱ میلیون لیتر نشان می‌دهد.

بررسی روند مصرف آب از ابتدای مردادماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حاکی از افزایش مصرف شبانه‌روزی و افزایش میانگین مصرف لحظه‌ای است، به گونه‌ای که میانگین مصرف لحظه‌ای آب تهران طی این مدت به ۴۴ هزار لیتر در ثانیه رسیده است. افزون بر این، شهروندان تهرانی امسال و در این بازه زمانی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر بیشتر از سال گذشته آب مصرف کرده‌اند.

طرح قطعی آب مشترکان پرمصرف و بدمصرف آب به منظور مدیریت مصرف و اصلاح رفتار‌ها در بحث مصرف آب در دستور کار است و همزمان با افزایش گرما، با جدیت بیشتری دنبال می‌شود. برای درک بهتر محدوده‌های مصرف باید گفت که الگوی مصرف یک خانوار در تهران ۱۴ مترمکعب است و مشترکان پرمصرف، مواردی هستند که از ۱۴ تا ۲۸ مترمکعب و معادل دو برابر الگو، مصرف دارند.

محسن اردکانی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اعلام اینکه مشترکان بدمصرف تهرانی شناسایی شده و اخطار‌ها و هشدار‌های لازم برای آنان ارسال شده است، گفت: در صورت بی‌توجهی به هشدار‌ها و تغییر نیافتن میزان مصرف، این تعداد از مشترکان پرمصرف با محدودیت قطع آب مواجه خواهند شد.

کاهش ۶ درصدی مصرف آب به ازای هر خانوار

اما سوال اینجاست که اجرای طرح قطع آب مشترکان پرمصرف تاثیرگذاری قابل مشهودی داشته است؟ رسول باقری معاون درآمد و امور مشترکین آبفای استان تهران در پاسخ به این سوال می‌گوید: طرح قطعی آب پرمصرف‌ها به منظور اصلاح رفتار انجام می‌شود. این طرح باعث شده سرانه مصرف ما نسبت به ۴ ماهه سال گذشته از ۱۶.۴ متر مکعب به ازای هر خانواده طی یک ماه به ۱۵.۵ مترمکعب برسد و به عبارتی حدود ۶ درصد کاهش پیدا کرده است. قطعی آب برای مشترکان خانگی از ۸ تا ۶ بعدازظهر اعمال می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: در طبقات مصرف آب نسبت به سال گذشته خوش مصرف‌ها که تا سقف الگو مصرف دارند، ۱۱ درصد رشد داشته اند و پرمصرف‌ها که مصرفی بین ۱۴ تا ۲۸مترمکعب دارند کاهش ۷ درصدی داشته اند. تعداد مشترکان بدمصرف هم که فراتر از ۲۸ مترمکعب مصرف می‌کنند، ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده اند که ارقام جالب توجهی است. در حال حاضر ۴۶ درصد مشترکین ما خوش مصرف هستند و پرمصرف‌ها و بد مصرف‌ها به ترتیب ۵۲ و ۲ درصد مشترکان را شامل می‌شوند.

پایش مصرف ادارات و قطع آب پرمصرف های بخش اداری

باقری در خصوص تعداد مشترکان پرمصرفی که در تهران مشمول قطعی آب شده اند گفت: از ابتدای امسال تا مرداد برای نزدیک به ۳۷ هزار مشترک پرمصرف و بدمصرف محدودیت و قطعی ایجاد شده است. نزدیک به ۱۳ هزار مورد از این مشترکان موارد غیر مسکونی است و حدود ۲۴ هزار مورد هم برای مشترکان مسکونی محدودیت ایجاد شده است.

همانطور که گفته شد این قطعی آب تنها برای مشترکان خانگی نیست و طبق مصوبه شورای مدیریت بحران استانداری تهران همه دستگاه‌های اداری و اجرایی ملزم شده‌اند ۲۵ درصد از مصرف آب شرب خود را نسبت به گذشته کاهش دهند. آبفای تهران نیز برخورد با این ادارات را آغاز کرده و به گفته معاون درآمد و امور مشترکین آبفای استان تهران در صورت عدم کاهش مصرف، علاوه بر قطعی آب، به زودی لیست اداراتی که در کاهش مصرف همکاری نکرده اند، به صورت عمومی اعلام خواهد شد.

در این شرایط تنها مشارکت مسئولانه و هوشمندانه شهروندان تهرانی در مدیریت مصرف آب موجب پایداری تامین آب تهران خواهد شد. تنها با ۱۰ درصد کاهش مصرف آب و پرهیز از مصارف غیر ضروری در شهر تهران می‌توان حدود ۱۲۰ میلیون مترمکعب معادل ۷۰ درصد مخازن سد امیرکبیر آب را حفظ و ذخیره کرد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 5 =