قدردانی رئیس‌جمهور از دولت و ملت عراق

رئیس‌جمهور از دولت و ملت عراق برای برگزاری شکوهمند راهپیمایی اربعین حسینی قدردانی کرد.

سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان در جمع نخبگان استان خراسان جنوبی گفت: از دولت و ملت عراق برای میزبانی از زائران اربعین تشکر می‌کنم.

رئیسی افزود: از دولتمردان عراقی که در تسهیل ورود زائران به سرزمین عراق بسیار همکاری کردند و از مردم عراق هم بابت پذیرایی سخاوتمندانه از زائران اربعین تشکر و قدردانی می‌کنم.

حجت الاسلام رئیسی در خصوص مباحث مطرح شده از سوی نخبگان استان گفت: در خصوص جهاد تبیین وظیفه این است که صاحبان قلم و اندیشه، خود را مسلح به اطلاعات روز کنند و در برابر جنگ شناختی و ادراکی اقدامات مقابله‌ای داشته باشند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه تداوم انقلاب در گرو تقویت ایمان است، اظهار کرد: دشمن به دنبال یأس مردم است، اما باید امیدآفرینی کرد و ابزار امیدآفرینی، عملکرد مثبت در حوزه‌های مختلف است.

او به نقش موثر حوزه و دانشگاه در امیدآفرینی اشاره کرد و ادامه داد: در جهاد تبیین باید درگیری‌های ذهنی و گره‌های ذهنی را حل کنیم، زیرا اگر گره‌های فکری حل نشود، ناامیدی ایجاد می‌شود.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به نقش شرکت‌های دانش بنیان بیان کرد: طبق فرمایش رهبری باید دانش بنیان‌ها به صورت کمی و کیفی ارتقاء پیدا کنند و یکی از مصادیق این پیشرفت، ارتباط وزارت نفت با شرکت های دانش بنیان است که تعداد شرکت‌های همکار با این وزارتخانه افزایش چشمگیری داشته است.

رئیس جمهور به دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و گفت: باید در مرکز و استان‌ها به این دانشگاه توجه ویژه شود و در خصوص دانشگاه پیام نور نیز باید به این موضوع توجه شود که اساتید دانشگاه پیام نور، نه تنها بیکار نخواهند شد بلکه در سایر مراکز علمی می‌توانند مشغول به کار شوند.

او در خصوص احداث خوابگاه‌های متأهلی برای دانشجویان متأهل گفت: طبق قانون می‌توان اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام داد و برای مسکن اساتید نیز پیگیری صورت می‌گیرد.

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه اظهار مالیات از سوی اصناف کاملا قابل اعتماد است، تصریح کرد: برای اعطای تسهیلات به افراد نیز باید مهار تورم و رشد تولید را حتما مدنظر قرار دهیم و رشد تولید را با مهار تورم باید دنبال کنیم.

اقتصاد سنگ و معدن را دریابیم

رئیس جمهور با اشاره به اینکه هر جایی اقتصاد خاصی دارد که باید به آن توجه کرد، اظهار کرد: اقتصاد مهمی که در خراسان جنوبی باید به آن توجه کرد اقتصاد سنگ و معدن است و نباید خام فروشی صورت گیرد.

او با بیان اینکه باید از این ظرفیت برای ایجاد شغل و ایجاد درآمد استفاده کرد، عنوان کرد: استاندار خراسان جنوبی جلساتی را در خصوص فعالیت تجاری با افغانستان برگزار کنند تا بتوان از این فرصت بهترین بهره را گرفت.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به پرواز‌های فرودگاه‌های استان گفت: می‌توان با راه اندازی ایرلاین بومی در استان، به طور کامل و اساسی مشکل را در خراسان جنوبی حل کرد و نیازمند هماهنگی بین وزارت راه و شهرسازی و بخش خصوصی است.

رئیس جمهور در خصوص توجه به خانواده و بنیان آن در جامعه اظهار کرد: در جوامعی مثل خراسان جنوبی که استانی فرهنگی است، آسیب‌های اجتماعی آمار پایینی دارد و رمز پایین بودن این آسیب‌ها دینداری و فرهنگی بودن منطقه است.

او با بیان اینکه پارسال پیشنهادی در خصوص راه اندازی صندوق توسعه و پیشرفت در قانون بودجه مطرح شد تا از خود استان درآمد به این صندوق بیاید، گفت: در این پیشنهاد چنین مطرح شد که اضافه برداشت از مالیات، حق مالکانه معادن و درآمد‌های مولدسازی به این صندوق بیاید و مبلغی نیز از مرکز به استان داده شود تا بتوان بسیاری از طرح‌های نیمه تمام استان‌ها را به نتیجه رساند.

حجت الاسلام رئیسی گفت: پارسال این موضوع تصویب نشد، اما برای بودجه سال آینده و برنامه هفتم توسعه مطرح شده و در صورت تصویب، دست استان‌ها برای اتمام طرح‌ها باز خواهد بود.

حقوق کارگر نباید عقب بماند/ رتبه بندی معلمان، مقدمه ارتقای تعلیم و تربیت

رئیس جمهور اظهار کرد: اگر هر شرکت و موسسه‌ای کمبود اعتبار دارد، نباید این مشکل را سر کارگر خالی کند و باید حقوق کارگر را به موقع بدهد تا او هم بتواند زندگی خود را بچرخاند.

او با بیان اینکه ۱۱ سال رتبه بندی معلمان عقب ماند، تصریح کرد: در این دولت و در اولین سال با همکاری مجلس شورای اسلامی این کار به اجرا رسید و در این زمینه اعتراضاتی شد که باید به همه آن‌ها توجه کرد و حق را به صاحب آن داد.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به شأن و جایگاه معلم بیان کرد: رتبه بندی و افزایش حقوق معلمان، ما را به سر خط می‌رساند تا بتوانیم تعلیم و تربیت را رشد دهیم، زیرا همه مفاخر و بزرگان، ثمره تعلیم و تربیت هستند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه کار دولت حمایت و هدایت و نظارت است و تصدی گری ندارد، گفت: هر جا مردم بوده اند، پیشرفت حاصل شده است و اگر مردم فراموش شوند، عقب ماندگی رخ می‌دهد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 9 =