خرید زعفران توسط سازمان تعاون روستایی با هدف حمایت از کشاورزان

سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت که این سازمان به عنوان پشتیبان همواره تلاش کرده تا با خرید هدفمند زعفران، قیمت‌های مصوب را بر معاملات حاکم کند.

به گزارش فراهان خبر؛ آقای غلامرضا هادربادی، سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران درباره محصول زعفران گفت: زعفران کالای ارزشمند صادراتی ایران است که به لحاظ اشتغالزایی و ارزآوری اهمیت بسزایی دارد.

او افزود: طی سال‌های اخیر در نتیجه همکاری وزارت جهاد کشاورزی، سازمان مرکزی تعاون روستایی و  نمایندگان استان‌های زعفران‌خیز در مجلس شورای اسلامی قیمت داخلی زعفران ایران از رشد مناسبی برخوردار شده، اما هنوز با قیمت واقعی و ارزشمند خود در بازارهای جهانی فاصله زیادی دارد.

هادربادی گفت: کشاورزان تولیدکننده زعفران خوب می‌دانند که سازمان تعاون روستایی به عنوان پشتیبان آنان همواره تلاش کرده تا در مواقع لزوم با خرید هدفمند زعفران، قیمت‌های مصوب وزارت جهاد کشاورزی را بر معاملات زعفران در بازار حاکم کند و با رعایت صرفه و صلاح کشاورزان تعیین‌کننده اصلی قیمت این محصول باشد.کشاورزان توجه داشته باشند که امسال  سازمان همانند سال‌های گذشته در آستانه فصل برداشت از عرضه زعفران در بازار داخلی خودداری و طی مصاحبه ۱۵ شهریورماه این موضوع مهم از طریق رسانه‌های عمومی به استحضار همگان رسانده شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: پس از انجام کارشناسی و بررسی‌های لازم قیمت حداقل ۵۰ میلیون تومان را برای فروش هر کیلوگرم سبد زعفران سال گذشته از سوی این سازمان تعیین و قیمت مذکور ر به طور رسمی طی نامه به بورس کالای ایران اعلام و علی رغم برخی مخالفت‌ها برای کاهش آن، این قیمت نهایی شد. این سازمان برای آخرین بار قبل از فصل برداشت در روز سه شنبه  صرفا برای صادرات در رینگ صادراتی (امکان خرید حداقل ۱۰کیلوگرم و نیز امکان خرید نقدی و اعتباری با هدف افزایش  فضای رقابت واجدین شرایط ) بر پایه قیمت هر کیلوگرم سبد زعفران ۵۰ میلیون تومان عرضه کرد تا صادرکنندگان بتوانند محصول مورد نیاز خود را تهیه کنند و در بازار داخلی عرضه نشود.

هادربادی افزود: عرضه بعدی این محصول با فاصله مناسب از فصل برداشت و با در نظر گرفتن صرفه و صلاح کشاورزان انجام خواهد شد و چنانچه بر اساس اصول کارشناسی مشخص شود که در آن زمان هم عرضه زعفران ممکن است باعث افت قیمت شود از عرضه خودداری می‌شود تا هیچ آسیبی به درآمد کشاورزان وارد نشود. با بررسی مولفه‌های تولید و تجارت، امسال سال خوبی برای زعفران‌کاران پیش‌ بینی می‌شود که می‌توانند محصول خود را با قیمت مناسب به فروش برسانند.

هادربادی از کشاورزان درخواست کرد: امسال هم با اطمینان خاطر و بدون توجه به شایعات نسبت به برداشت زعفران اقدام و تا حد امکان از عرضه سریع و یکجای آن در بازار خودداری و به صورت تدریجی عرضه کنند تا قیمت این محصول ارزشمند در بازار دچار افت نشود.

باشگاه خبرنگاران جوان 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =