پذیرش چک‌های قدیمی فقط در بانک صادر کننده از نیمه مهر ماه

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: برای چک‌های قدیمی این محدودیت را اعمال کردیم که از اول مهر فقط بانکی که چک‌ را صادر کرده می‌تواند آن را نقد کند.

به گزارش فراهان خبر؛ مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: به هر چک نوع جدید که به بازار می‌آید یک دوره زمانی مثل سابق سرویس می‌دهیم و طبیعتا بعد از یک مدت محدودیت‌هایی برای چک‌های قدیمی صورت می‌گیرد، ولی این محدودیت‌ها به میزانی نیست که بازار را دچار مشکل کند و کسانی که دست‌اندرکار کار‌های تجاری هستند نتوانند این چک‌ها را نقد کنند.

او بیان کرد: در این شرایط برای چک‌های قدیمی این محدودیت را اعمال کردیم که از اول مهر ماه فقط در بانکی که چک‌ها را صادر کرده است می‌توان آن را نقد کرد، که این محدودیت را تا ۱۵ مهر ماه تمدید کردیم.

گفتنی است که در حال حاضر و با گذشت دو سال و نیم از اجرای قانون جدید چک، حدود ۹۰ درصد چک‌های در گردش از چک‌های جدید است. به بیان دیگر براساس آخرین آمار سهم چک‌های جدید از کل چک‌های وصول شده در سامانه چکاوک حدود ۹۰ درصد بوده است. بر همین اساس، طبق بخشنامه‌ بانک مرکزی به شبکه بانکی، پذیرش و تبادل چک‌های قدیمی از مهر ماه سال جاری صرفا در بانک صادرکننده چک قابل انجام است.

باشگاه خبرنگاران جوان 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 19 =