برای اولین بار در تاریخ، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برکنار شد

کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۱۶ رای موافق در برابر ۲۱۰ رای مخالف، از سمت خود برکنار شد.

‌به گزارش فراهان خبر؛ اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در یک رأی‌گیری نزدیک، «کوین مک‌کارتی» را با ۲۱۶ رأی موافق در برابر ۲۱۰ رأی مخالف از ریاست این مجلس برکنار کردند.

این برای اولین‌بار در تاریخ آمریکاست که رئیس مجلس نمایندگان (یکی از دو مجلس کنگره) از سمت خود برکنار می‌شود. 

مک‌کارتی -۵۸ ساله- علاوه بر آنکه نخستین رئیس مجلسی است که برکنار می‌شود، رکورد کوتاه‌ترین مدت حضور در این مسئولیت از سال ۱۸۷۶ را نیز با تنها ۲۶۹ روز حضور از آن خود کرد.

نکته جالب‌تر اینکه مک‌کارتی توسط هم‌حزبی‌های جمهوری‌خواه خودش برکنار شد. «مت گاتز» عضو مجلس نمایندگان آمریکا که حزبش اکثریت مجلس را در دست دارد، طرح برکناری او را به رأی گذاشت و مک‌کارتی را که هم‌حزبی خودش است برکنار کرد.

مت گاتز این کار را پس از آن‌ انجام داد که مک‌کارتی همسو با دموکرات‌ها طرح بودجه موقت دولت را تصویب کرد و دولت بایدن را از خطر تعطیلی نجات داد.

برخی کارشناسان، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا و از منتقدین اصلی جو بایدن را نیز در این برکناری بی‌تاثیر نمی‌دانند چراکه گفته می‌شود مت گاتز روابط نزدیکی با ترامپ دارد. پس از برکناری مک کارتی، ترامپ در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی «تروث سوشال» نوشت: «چرا جمهوری‌خواهان همواره در حال جنگ با خودشان هستند، چرا با دموکرات‌های چپ افراطی که کشور ما را ویران می‌کنند، مبارزه نمی‌کنند؟»

مت گاتز، نماینده جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: مبارزه تمام شد. حالا باید یک رئیس انتخاب کنیم. واشنگتن باید تغییر کند. ما باید مجلس نمایندگان را در مسیر بهتری قرار دهیم. مک‌کارتی نتوانست در جایی که مهم است، موضعگیری کند. اگر او نتواند، من این کار را می‌کنم. مک‌کارتی یک موجود باتلاقی است. او با جمع‌آوری پول‌های خاص و توزیع آنها برای جلب حمایت به قدرت رسید. ما این تب را از بین می‌بریم.

پارمیلا جایاپال، نماینده دموکرات ایالت واشنگتن در مجلس نمایندگان در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: در حال حاضر، اخلال در عملکرد جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان چیزی نیست که از آن لذت ببرم. مردم آمریکا استحقاق دارند دولتی داشته باشند که عملکرد خوب و آرامی داشته باشد. اکثریت جمهوری‌خواه قادر به انجام این کار نیست.

جری کالنی، نماینده دموکرات ایالت ویرجینیا اظهار کرد: جمهوری‌خواهان در وضع دشواری هستند و در پی یافتن نامزدی هستند که بتواند اکثریت آرا را کسب کند.

کلی آرمسترانگ، نماینده جمهوری‌خواه ایالت داکوتای شمالی در حمایت از مک‌کارتی گفت که وی همچنان حمایت اکثریت اعضای مجلس را دارد و هیچ کسی بهتر از او نیست. اندی بار، نماینده جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی نیز اظهار کرد  روز غم‌انگیزی برای جنبش محافظه‌کاری و حزب جمهوری‌خواه بود. تام کول، نماینده جمهوری‌خواه اوکلاهما و از حامیان مک‌کارتی هشدار داد که این برکناری رئیس مجلس نمایندگان ما را به سمت آشوب می‌برد.

باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =