مقاومت منطقه چشم خود را بر جنایت صهیونیستی نخواهد بست

کنعانی گفت: ملت فلسطین حق دفاع از خود را دارد و مقاومت منطقه چشم خود را بر جنایت صهیونیستی نخواهد بست.

به گزارش فراهان خبر؛ ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران با اشاره به تحولات اخیر در سرزمین‌های اشغالی، اظهارداشت: شرایط دردناکی را در باریکه غزه شاهد هستیم و حملات وحشیانه صهیونیست‌ها به شهروندان و غیرنظامیان فلسطینی را می‌بینیم. همزمان شجاعت تاریخی ملتی غیور را داریم که قدمتی هزارساله در سرزمین فلسطین دارند.

وی گفت: صهیونیست‌ها با واکنش طبیعی ملت فلسطین در برابر این همه ظلم و ستم مواجه هستند و امروز فلسطینیان مظلوم‌ترین ملت در جهان هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: امروز فریاد شجاعت و مظلومیت فلسطینان را می‌شود از چهره غرق به خون کودکان فلسطینی دید و چهره نفاق مدعیان دروغین مدافع حقوق بشر را آشکارتر از همیشه شاهدیم. 

ارتش صهیونیستی تمام توان خود را علیه یک ملت مظلوم و منطقه محاصره شده به کار گرفته است

کنعانی بیان کرد: در روز جهانی غذا هستیم و میبینیم که صهیونیست‌ها کودکان مظلوم فلسطینی را از دسترسی به نیاز‌های اولیه خودشان محروم کردند. ارتش صهیونیستی تمام توان خود را علیه یک ملت مظلوم و منطقه محاصره شده به کار گرفته است.

وی بیان داشت: جای بسی تاسف است که کسانی که مدعی دفاع از حقوق بشرند و با این شعار پیگیر اهداف سیاسی خود هستند، امروز چشمان خود را بر تصاویر منتشر شده از غزه بستند. آیا می‌بینید که در این منطقه چه می‌گذرد؟ آیا این کودکان در قاموس غرب و رژیم‌هایی که حمایت از صهیونیست‌ها را در اصول ثابت سیاست خارجی خود قرار دادند، حقوقی ندارند؟ آیا حقوق بشر شامل حال فلسطینیان هم می‌شود؟ 

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آیا برخورداری از حقوق اولیه و طبیعی انسانی، شامل حال این ملت مظلوم هم می‌شود؟ حامیان رژیم صهیونیستی باید به افکار عمومی جهان پاسخ دهند. امروز از چهره منافق این افراد پرده برداشته شده است.

کنعانی افزود: آیا غربی‌ها کمیته حقیقت‌یاب در این خصوص تشکیل می‌دهند؟ آیا رژیم صهیونیستی را در محاکم بین المللی محاکمه خواهند کرد؟ امروز مسئولیت حامیان صهیونیست‌ها به‌اندازه خود نیرو‌های این رژیم در جنایات صورت گرفته یکسان است.

وی افزود: این مسئولیت دولت‌ها و مجامع بین‌المللی است که از فلسطین حمایت کنند و ایران هم به عنوان کشوری مسئول و متعهد به پیگیری مظلومین در جهان، حمایت از فلسطینیان را در دوران مختلف و سالیان متمادی مورد پیگیری قرارداده است. در موضوعات اخیر هم ایران تلاش‌های منطقه‌ای و بین المللی خودش را افزایش داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: اولویت اول پایان دادن به جنایات صهیونیست‌ها علیه غزه است و قطع بمباران مناطق مسکونی و زیرساخت‌های حیاتی و گسیل اینکه کمک‌های انسانی به سمت غزه است. متأسفانه امروز آمار تکان دهنده‌ای را از شهدای فلسطینی که اکثرا زنان و کودکان هستند را شاهدیم. 

کنعانی با بیان اینکه این موضوعات نیازمند توجه جهانی است، گفت: ایران هم تلاش‌های دیپلماتیک خودش را از ابتدا آغاز کرد و تماس‌های تلفنی وزیر امور خارجه با کشور‌های اسلامی و منطقه‌ای، کشور‌هایی که در شورای امنیت صاحب نقش هستند از جمله روسیه و چین، تماس و مکاتبه با دبیرکل سازمان ملل و تاکید بر مسئولیت آن سازمان و شورای امنیت، نامه ابتکار عمل ایران مبنی بر ضرورت برگزاری نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی و اعلام آمادگی برای میزبانی از این نشست را در این مدت داشتیم. 

وی بیان کرد: همچنین وزیر امور خارجه کشورمان با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد دیداری داشتند که در حاشیه سفر منطقه‌ای وزیر صورت گرفت. 

سفر منطقه‌ای وزیر امور خارجه در راستای حمایت ایران از مردم فلسطین بود

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه سفر منطقه‌ای وزیر امور خارجه در راستای حمایت ایران از مردم فلسطین بود، اظهارداشت: دیدار با مقامات کشور‌های همسایه و رهبران گروه‌های مقاومت را در این سفر داشتیم که به منظور پایان دادن به جنایات جنگی رژیم صهیونیستی صورت گرفت.

اجلاس سازمان همکاری اسلامی روز چهارشنبه در سطح وزاری امور خارجه در جده برگزار می‌شود

کنعانی افزود: آقای رئیسی رئیس جمهور کشورمان هم از ظرفیت دیپلماسی عالی استفاده کردند و تماس‌های خوبی را با مقامات عالی برخی کشور‌ها انجام دادند و در نتیجه گفتگو‌های انجام شده قرار شد اجلاس سازمان همکاری اسلامی در روز چهارشنبه در سطح وزاری امور خارجه در جده برگزار شود. 

وی بیان کرد: تعداد قابل توجهی از وزرای امور خارجه برای حضور در این نشست اعلام آمادگی کردند و فرصت مناسبی است که توجه کشور‌های اسلامی به صورت ویژه به سمت تحولات در فلسطین معطوف شود و تلاش‌های دیپلماتیک ایران در این ارتباط همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: مستند سازی این جنایات یک ضرورت است که سازمان‌های بین المللی و سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند نقش خویی را ایفا کنند. در بازه زمانی آینده نزدیک می‌تواند این مستند سازی‌ها به صورت جدی پیگیری شود تا جنایتکاران صهیونیستی در محاکم بین المللی مورد محاکمه قرار بگیرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص روند عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی با برخی کشور‌های منطقه، بیان کرد: اگر برخی گمان می‌کردند در پرتوی عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی امنیتی خود را تامین کنند، در حال حاضر می‌بینند که این رژیم از تامین امنیت خودش هم ناتوان است. اما اینکه برخی خواهان عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی بودند یا هستند تاثیری بر تصمیم ملت فلسطین در مقابله با رژیم صهیونیستی و آزادسازی سرزمین خود و احقاق حقوق تضییع شده خودشان نخواهد داشت. 

طوفان الاقصی خط بطلانی بر روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است

وی افزود: امروز مقاومت فلسطین نشان‌داد که از توانایی لازم برای مقابله با نیرو‌های رژیم صهیونیستی برخوردار است و این مسأله و تحولات اخیر می‌تواند خط بطلانی بر موضوع روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی باشد.

کنعانی ادامه داد: ما به دنبال جلب حمایت حداکثری برای موضوع فلسطین هستیم و تلاش‌های دیپلماتیک خود را افزایش داده‌ایم. شورای امنیت سازمان ملل متحد هم نقش کلیدی در این حوزه دارد و آن‌ها باید نقش خود را به خوبی ایفا کنند و مذاکرات ما با روسیه و چین به عنوان اعضای دائمی این شورا هم در این راستا است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: همه نگران گسترده شدن بحران هستیم و ما هم در این چارجوب مشورت‌های خود را با کشور‌های مختلف انجام می‌دهیم و امیدواریم که جامعه جهانی به مسؤولیت خود در این بازه زمانی عمل کند.

وی گفت: ما معتقدیم دلیل اصلی بحران و تنش در منطقه، اشغالگری است و تا زمانی‌که اصل اشغال وجود دارد و عده‌ای از آن حمایت می‌کنند، تنش و ناامنی در منطقه هم وجود دارد.

کنعانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران حقوق ملت فلسطین را به رسمیت می‌شناسد و از آن حمایت می‌کند، اظهارداشت: اینکه عده‌ای چشم خود را بر ظلم ببندند، شیوه درستی نیست، اگر خواستار صلح و امنیت در منطقه هستید، باید ابتدا ریشه بحران در منطقه را بشناسید.

قرار دادن یک گروه مقاومتی به عنوان زمینه ساز شرایط موجود، تلاشی برای تغییر جای ظالم با مظلوم است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان توجه دادن انگشت اتهام به سمت یک گروه مقاومتی در فلسطین را یک اتهام زنی باطل خواند و تصریح کرد: مقاومت فلسطین به نمایندگی از ملت فلسطین در جبهه مقاومت علیه رژیم صهیونیستی حضور دارد و قرار دادن یک گروه مقاومتی به عنوان زمینه ساز شرایط موجود، تلاشی برای تغییر جای ظالم با مظلوم است.

وی افزود: مقاومت حق ملت فلسطین است و امروز رژیم صهیونیستی در میدان، بازی را واگذار کرده و آنچه رخ داد شکست واضح رژیم در میدان مقابله با جریان‌های مقاومت فلسطینی بود و برای جبران شکست، همه توان خود را علیه ملت فلسطین استفاده کرده است.

کنعانی اتفاقات اخیر در غزه را جنایت جنگی خواند و گفت: شاهدیم که بکارگیری سلاح ممنوعه به طور مکرر گزارش شده است و همچنان قطع آب و ممانعت از ورود آب و غذا و دارو در جریان است. امروز دیگر افکار عمومی دنیا بیدار شده است. ما شاهد حضور چشمگیر ملت‌های مختلف در حمایت از ملت فلسطین هستیم.

مقاومت در منطقه چشم خود را بر جنایات صهیونیست‌ها نخواهد بست

وی با تاکید بر اینکه ایران بار‌ها تاکید کرده که تداوم این رویکرد می‌تواند فضای منطقه را ملتهب کند، ادامه داد: در صورت استمرار چنین سیاست غیرانسانی از سوی رژیم صهیونیستی همه معادلات محتمل است، مقاومت در منطقه چشم خود را بر جنایات صهیونیست‌ها نخواهد بست. تداوم این شرایط می‌تواند صلح منطقه را با مخاطره رو به رو کند. این مسئولیت همه در جهان است که با اقدامات صهیونیست‌ها مقابله کنند.

کنعانی در خصوص احتمال ورود مستقیم ایران به جنگ با رژیم صهیونیستی، گفت: ما خیلی به اظهاراتی از این دست وقعی نمی‌نهیم، آنچه انجام شد اقدام گروه‌های مقاومت فلسطین علیه صهیونیست‌ها بود. طرح این ادعا‌ها تلاشی برای انحراف افکار عمومی در خصوص حمایت بی، چون و چرای آمریکا از رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین است.

دولت آمریکا باید پاسخگوی جنایات رژیم صهیونیستی باشد

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهارداشت: دولت آمریکا باید پاسخگوی جنایات رژیم صهیونیستی باشد و گسیل ناوگان نظامی به آب‌های منطقه چیزی جز حمایت از ظالم نیست. به نظر ما هرطرفی که از رژیم صهیونیستی حمایت کند به همان میزان مسئولیت بین المللی دارد و باید پاسخگوی ملت فلسطین باشد.

آمریکا به صورت نظامی درگیر جنگ غزه است

وی در خصوص احتمال درگیر شدن نظامی آمریکا در تحولات اخیر منطقه، اظهارداشت: ما اعتقاد داریم که همین الان هم آمریکا به صورت نظامی درگیر در این جنگ هست چرا که گفتند ناو هواپیمابر را به منطقه گسیل می‌کنیم و دومین ناو هواپیما بر را هم اعزام کردند، همچنین مبلغی حدود ۸ میلیاردر دلار را در اختیار رژیم صهیونیستی قرار دادند و کمک‌هایی هم برای ذخایر راکتی گنبد آهنین داشتند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: بنابراین امروز آمریکا به صورت مستقیم در جنگ علیه مردم غزه و جنایات جنگی علیه مردم مظلوم فلسطین در گیر است و در نقض فاحش حقوق بشر از سوی صهیونیست‌ها شریک است.

وی ادامه داد: تداوم این قبیل رفتار‌های رژیم صهیونیستی و جنایات جنگی علیه مردم غزه و کرانه باختری می‌تواند منجر به ملتهب شدن بیشتر شرایط شود. 

کنعانی افزود: امروز مردم در خیابان‌های کشور‌های مختلف دنیا در حمایت از مردم فلسطین حضور دارند، آن‌ها آرام و ساکت نخواهند شد. رژیم صهیونیستی باید ببینید که آیا می‌خواهد در مقابل افکار عمومی جهانی بایستد؟ استمرار ارتکاب این جنایات علیه مردم مظلوم فلسطین منجر به باز شدن جبهه جنگ علیه رژیم صهیونیستی می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ارتکاب جنایات جنگی و تداوم آن بی ثباتی و ناامنی و گسترش جنگ را منجر می‌شود و به نفع هیچ کس نخواهد بود، گفت: گذرگاه رفح تنها گذرگاهی است که امکان ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه را دارد و صهیونیست‌ها فشار زیادی می‌آورند که از این گذرگاه کمکی صورت نگیرد و دولت مصر هم تحت فشار است، ولی این انتظار به حق ملت مظلوم فلسطین این است که جامعه جهانی در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند.

وی افزود: ما با دولت مصر صحبت کردیم و آن‌ها گفتند نیازمند کمک صلیب سرخ جهانی هستند، بنابراین ایران هم با این سازمان جهانی وارد ارتباط شدیم و امیدواریم دولت مصر هم بتواند خارج از فشار‌های سنگینی که به آن وارد میشود به تلاش‌های خودش جهت باز شدن کریدور انسانی ادامه دهد تا مصدومین از این طریق جهت درمان به کشور‌های مختلف اعزام شوند.

مقاومت فلسطین از توان نظامی برای استمرار حضور در میدان برخوردار است

وی ادامه داد: ما از مقاومت شنیدیم که برای مقاومت و ایستادگی هیچ مشکلی ندارد و از توان نظامی برای استمرار مقاومت در میدان برخوردار است. این رژیم صهیونیستی است که جنگ را به صحنه مناطق عمومی کشانده است. 

ایران از حمایت از فلسطین شانه خالی نمی‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص حمایت‌های ایران از مردم فلسطین هم اظهارداشت: ایران نشان داده که در حمایت از فلسطین هیچگاه شانه خالی نمی‌کند. ما بار‌ها اعلام کردیم که از مقاومت حمایت می‌کنیم و این امر پوشیده‌ای نیست، حمایت از غزه یک مسئولیت انسانی است. ما هم به سازمان ملل و هم در گفتگو با مصر اعلام کردیم که ایران کمک‌های انسان دوستانه خود را به غزه ارسال می‌کند.

کنعانی با اشاره با دیداری که وزیر امور خارجه کشورمان که با اسماعیل هنیه داشت گفت: در همان لحظه که این دیدار انجام شد خبر آوردند در اقدام صهیونیست‌ها در شلیک موشک به ۳ مجتمع مسکونی تعداد قابل توجهی کشته و مجروح شدند و اغلب اینان از یک خانواده بودند. در همان جلسه یکی از مقامات حماس اعلام کرد که بیش از ۱۰ نفر از خانواده‌ام در یک حمله شهید شدند. موضوع اساسی اقدام صهیونیست‌ها در انتقال جبهه جنگ به سمت رویایی با شهروندان است.

وی در خصوص برگزاری اجلاس «یک کمربند یک راه در پکن» هم بیان داشت: ما از ابتکار کمربند راه استقبال کردیم و در این مسیر تلاش‌های خود را انجام دادیم و معتقدیم اینگونه ابتکار‌ها با نگاه به منافع مشترک است. طبیعتاً چنین ابتکار‌هایی مورد حمایت ایران است و ما با چین در این زمینه گفتگو‌های خوبی داریم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره اتهام آمریکایی‌ها علیه ایران در خصوص مسئله فلسطین گفت: این اتهامات باطل است و موضع ما روشن است و مقاومت اعلام کرده که در این زمینه در چارچوب حق طبیعی خود عمل کرده. موضع روشن است. اظهاراتی از این دست با انگیزه‌های سیاسی است و نوعی فرار رو به جلو است و هدف منحرف کردن افکار عمومی در جهان است.

باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − سیزده =