حباب کاذب قیمت‌ها در بازار مسکن شکسته می‌شود

با رسیدن فصل پاییز، بازار مسکن به سمت ثبات قیمت‌ هدایت شده که همین امر باعث می‌شود متقاضیان خرید وارد بازار شوند.

به گزارش فراهان خبر؛ این روز‌ها بازار مسکن در رکود به سر می‌برد  و همین امر باعث شده که بسیاری از متقاضیانی که قصد خرید مسکن را دارند سری به این بازار بزنند تا شاید بتوانند واحدی با قیمت مناسب برای خود تهیه کنند.

بسیاری از مشاوران املاک هم اعلام می‌کنند بازار خرید و فروش و اجاره مسکن راکد است، املاک این روز‌ها مشتری کمتری دارند و میزان مراجعه مالکان برای عرضه واحد خود بیشتر شده است.

در همین رابطه حسینی یکی از مشاوران املاک واقع در محدوده میدان امام حسین پایتخت به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: با ورود به فصل پاییز  و تمام شدن فصل نقل و انتقالات، بازار اجاره در شرایط رکود سنگینی به سر می‌برد،  اما در حوزه خرید وفروش امسال بر خلاف سال‌های گذشته بازار دارای شرایط رکود تورمی است به طوری که بسیاری از خریداران مسکن به دلیل بالا بودن قیمت‌ها حاضر به خرید مسکن حتی در متراژ‌های پایین نیستند و همین امر باعث شده که برخی از مالکان قیمت‌های خود را بشکنند تا شاید مشتری برای آنها پیدا شود.

براساس این گزارش رشد تورم ماهانه قیمت مسکن در شهر تهران در ۸ ماه اخیر یک روند نزولی را در پیش گرفته است که می‌توان آن را به دو عامل تحولات فصلی بازار مسکن و همچنین رکود حاکم بر این بازار ناشی از رشد قابل توجه قیمت‌ها در بازه زمانی قبل، نسبت داد. ثبت رکورد‌های جدیدی در افزایش قیمت مسکن، پس از عدم انتشار اطلاعات و گزارش‌های بازار مسکن قابل مشاهده است. در عمل با عدم انتشار اطلاعات، صرفا دسترسی به واقعیت‌های بازار مسدود و راه برای استفاده از رانت دسترسی به اطلاعات توسط بازیگران مخرب محلی و قیمت سازی در بازار هموار می‌شود.

به تازگی بانک مرکزی پس از چندین ماه سکوت خود را شکسته و در جدیدترین آمار‌ اعلام کرده است که متوسط قیمت مسکن پایتخت در مهر ماه یک درصد افزایش یافته و متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران به ۷۶ میلیون تومان رسیده است.

اقدامات وزارت راه و شهرسازی برای افزایش عرضه مسکن به بازار

در خصوص بهبود وضعیت بازار مسکن و اقداماتی که در این حوزه صورت گرفته مهرداد بذرپاش وزیر راه وشهرسازی هم چندی پیش اعلام کرد: توافقاتی با بانک‌ها در راستای اعطای تسهیلات مسکن انجام شده که اگر این توافقات از سوی بانک‌ها اجرا شود شاهد رشد قابل توجهی در ساخت و تحویل واحد‌ها به مردم خواهیم بود.

 ‌وی ادامه داد: تا پایان سال ۵۰۰ هزار قطعه زمین روستایی و ۵۰۰ هزار قطعه زمین شهری را واگذار خواهیم کرد و تا سال آینده این اراضی مجموعا به ۲ میلیون قطعه خواهد رسید.  امیدواریم سال آینده هر هفته یا هرماه تحویل واحد‌های مسکونی به مردم را شاهد باشیم.

 مالکان از قیمت‌های اعلامی خود کوتاه می آیند

در همین رابطه داود بیگی نژاد نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: به طور معمول بازار مسکن در شرایط کنونی با رکود تورمی مواجه است و همین امر باعث شده که مشتری چندانی در این بازار نباشد.

وی افزود: متقاضیان هر زمانی که به  بازار مسکن مراجعه کنند بهترین زمان برای خرید به شمار می‌رود چراکه خرید مسکن هر زمانی زودتر صورت گیرد با توجه به شرایط تورم به نفع متقاضیان است.

بیگی نژاد یادآور شد: در نیمه دوم هر سال هم با توجه به آنکه فصل جابه جایی و نقل وانتقالات تمام شده،  مالکان از قیمت‌های اعلامی خود کوتاه می آیند.

قیمت‌های کاذب با نظارت بر مشاوران املاک از بازار مسکن رخت می بندد

همچنین در همین رابطه فرشید ایلاتی کارشناس مسکن به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در حال حاضر بازار مسکن با کاهش قیمت روبرو شده، اما متاسفانه سیگنال‌های اشتباه به این بازار  داده می‌شود که همین امر زمینه ساز   تشدید قیمت‌ها می‌شود.

او گفت: طبق آمار‌هایی که از رصد قیمت‌ها رسیده و همچنین به گفته بسیاری از متقاضیان  قیمت‌ها در بازار مسکن  در مقایسه با تابستان کاهشی بوده و در صورتی که اقدامات دولت از جمله بهره برداری از واحد‌های نهضت ملی مسکن در بسیاری از شهر‌ها صورت گیرد به طور قطع این روند کاهشی قیمت‌ها بیشتر شده و بازار هم به سمت رونق هدایت می‌شود.

او افزود: نظارت‌های شدیدی که بر عملکرد مشاوران املاک‌ صورت می گیرد باعث شده که قیمت‌های کاذب از بازار مسکن رخت ببندد.

باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =