خزعلی: خانواده‌های متمکن، فرزندان کسانی که قصد سقط جنین را دارند بزرگ کنند

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: خانواده‌های متمکن، کسانی که می‌خواهند فرزندشان را سقط کنند، بزرگ کنند، چون آمار سقط جنین زیاد است.

به گزارش فراهان خبر؛ انسیه خزعلی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با حضور در برنامه صف اول گفت: یکی از کار‌های عمده معاونت رصد است و چه مقدار قوانین درباره زنان انجام شده و چقدر محقق شده و این مربوط به گزارش‌گیری از دستگاه‌هاست.

وی ادامه داد: در بخش‌هایی مثل جوانی جمعیت پیشرفت حاصل شده و در چند ماه گذشته با اهدای زمین و تسهیلات اوضاع بهتر شده، اما خیلی بانک‌ها برای اعطای تسهیلات همکاری ندارند.

خزعلی بیان کرد: در روز خانواده ۹ کارگروه تشکیل دادیم و با همکاری شورای فرهنگ عمومی تلاش خود را آغاز کردیم و بحث‌هایی که مربوط به آسیب خانواده است به‌دلیل نبود مهارت در زندگی است و موارد ملموسی مثل مد و لباس مشغول به کار هستند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار کرد: در برخی استان‌ها جشنواره‌هایی برگزار شده و عمده هدف ما این است که خلا‌های فرهنگی را پر کنیم و در ارتقای فرهنگ و جلوگیری ار نفوذ فرهنگ بیگانه قدم برداریم.

وی ادامه داد: برای قانون تحکیم خانواده پلتفرمش برای دو استان قم و سمنان آماده شده و برای دهه شصتی‌ها برنامه داریم.

خزعلی افزود: رصد و نظارت شامل همه قوانین است. مسئله دیگر سیاستگذاری درباره توانمندسازی زنان است و در ستاد زن و خانواده مسائلی مطرح شده مثل اهدای جنین که منتظر تکمیل آن هستیم تا برای تصویب به مجلس برود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: مسئله هماهنگی بین دستگاه‌ها در حال انجام است و در زیست عفیفانه، برنامه‌ای برای والدین و نیرو‌های مردمی تعیین شده و برنامه‌هایی برای هویت دختران و آموزش آن‌ها انجام شده و آموزش سربازان که دوره‌ای را برای کارگروه آموزشی برای سبک زندگی خواهند دید. وی ادامه داد: سفر ما به ریاض درباره زن و خانواده بود که اولین جلسه‌ای بود که مقامات زن کشور‌های اسلامی در آن شرکت کردند.

رژیم صهیونیستی باید از سازمان ملل اخراج شود

وی بیان کرد: در نشست ریاض که درباره غزه بود همه دردمند غزه بودند و طالب این بودند که یک حرکت جدی انجام شود. برخی از خانم‌هایی که در این اجلاس بودند مثل نخست‌وزیر بنگلادش و وزیر خارجه پاکستان می‌گفتند باید با تمام وجود از غزه حمایت کنیم و تا از زیاده‌خواهی‌ها جلوگیری شود.

خزعلی تصریح کرد: رئیس سازمان همکاری اسلامی تعبیری داشت که گفت این صحنه‌هایی که رخ داد ماهیت این رژیم را نشان داد و کشور‌هایی که آن را باور نمی‌کردند آن را دیدند. بنا بود خیلی از مسائل فلسطین به فراموشی سپرده شود. عادی‌سازی روابط با اسرائیل برخی کشور‌ها را همراه کرد، اما با این اتفاقات کاملا برای دنیا آشکار شده و امید داریم این آگاهی انجام گیرد. سازمان ملل تحت سلطه چند قدرت خاص قرار گرفته است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: معقدیم حداقل کاری که باید صورت بگیرد اخراج رژیم صهیونیستی از مقام زن سازمان ملل است، چون دستش به خون زن‌ها و کودکان آلوده است و با افتخار می‌گوید بیمارستان را هدف قرار داده است. سال گذشته با یک دروغ و جوسازی که انجام دادند خلاف روال معمول سعی کردند ایران را حذف کنند، اما چطور سازمان ملل چشمش را بر روی این همه جنایت بسته است و صدایی از سازمان ملل درنمی‌آید.

وی اضافه کرد: ما درخواست داشتیم ماموران و حافظان صلح در غزه مستقر شوند و گذرگاه رفح بسته نشود، چون از اینجا غذا و دارو به غزه می‌رسد. نخست وزیر بنگلادش می‌گفت ما چند بار خواستیم کمک کنیم، اما همه جا محصور است و برای کمک هوایی باید با اردن هماهنگ می‌کردیم و آن‌ها باید با اسرائیل هماهنگ می‌کردند.

خزعلی بیان کرد: باید رژیم صهیونیستی از سازمان ملل اخراج شود و در دادگاه بین‌المللی محاکمه شود، چون اگر محاکمه نشود ممکن است جنایاتش از حافظه جهانی پاک شود. این حرکتی که اسرائیل شروع کرده یعنی اینکه حتی به غزه بسنده نمی‌کند و به دنبال نیل تا فرات است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار کرد: ما به مقاومت امیدوار هستیم. وفاق در نشست ریاض درباره فلسطین زیاد بود، اما سران کشور‌ها باید از منافع خود و از مصلحت‌اندیشی‌ها بگذرند، اما این حرکت مثبتی بوده و از مواضع قبلی‌شان عدول شده است. ما همیشه قرار بوده از مستضعفین دفاع کنیم و امام خمینی (ره) این را برای ما ترسیم کرده است.

وی اظهار کرد: آن چیزی که در حیطه مسئولیت ما است حمایت از زنان فلسطین است و به هر صورتی بتوانیم آرامش، معیشت و نیاز به تحصیل آن‌ها را برآورده کنیم. در بحث افغانستان این کار را انجام دادیم و پذیرش دانشجویان را داشتیم و آماده هستیم که برخی دانشجویان غزه را بپذیریم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: متاسفانه شنیدم رژیم صهیونیستی ۱۴ دختر را به اسارت گرفته و خبرنگاران زن هم در آنجا کشته شدند. زخم‌هایی که مردم غزه دیدند هیچ‌وقت التیام نخواهد یافت. تهدید‌هایی که برای بمباران می‌کنند دیگر دور از انسانیت است و نمی‌توان آن را وصف کرد.

خزعلی عنوان کرد: با محاصره‌ای که وجود دارد نه می‌توان کمک کرد و نه می‌توان کودکان و زنان را از آنجا خارج کرد و امیدوارم راه باز شود و هدیه‌های مردمی به دست مردم غزه برسد. امیدواریم آتش‌بس فوری برقرار شود که متاسفانه آمریکا و رژیم غاصب زیر آن نمی‌روند.

تعداد بارداری در کشور کم شده است

وی تصریح کرد: در برنامه هفتم به موضوع جمعیت پرداخته شده و برای اولین بار یک فصل برای زن و خانواده در نظر گرفته شده است. مهدکودک‌ها، نگاهداری از تخمک، اهدای جنین در برنامه هفتم و شغل منعطف بانوان هم دیده شده است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بیان کرد: تعداد بارداری بانوان کاهش پیدا کرده و اگر در دهه شصت دو میلیون خانم در سن بارداری داشتیم الان بیست میلیون داریم، اما یک میلیون بارداری داریم.

خزعلی اظهار کرد: یکی از مسائلی که زودتر باید به نتیجه برسند متولدین دهه شصت هستند که بالاترین رشد جمعیت را با ۲۱ درصد دارند و دهه شصتی‌ها فرصت خوبی برای تامین جمعیت هستند که الان آمار خوبی ندارند.

وی ادامه داد: دهه شصتی‌ها فقط هشت درصدشان داراری دو فرزند هستند. برای دهه شصتی‌ها روستایی که بیشتر در خطر تجرد هستد، چون آقایان از روستا مهاجرت و شرایط مستمری ندارند ازدواج نمی‌کنند لذا باید کاری کنیم که شرایط شغل در روستا بهتر شود. وقتی جوان ببیند شرایط زندگی برایش وجود دارد از روستا مهاجرت نمی‌کند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بیان کرد: برنامه هفتم در راستای سایر قوانین بالادستی حرکت می‌کند. مسئله کمیت و کیفیت جمعیت برای ما مهم است و شرایط اولیه زندگی باید برای بچه‌ها فراهم باشد.

تعداد سقط جنین زیاد است

خزعلی بیان کرد: خانواده‌ای که تمکن مالی دارد چرا به یک فرزند اکتفا کرده، چون این امر به آینده ایران مربوط است. خانواده‌های متمکن، کسانی که می‌خواهند فرزندشان را سقط کنند را بگیرند و بزرگ کنند، چون آمار سقط جنین در کشور زیاد است و ۹۵ درصد از روابط مشروع است البته بعد معیشتی در سقط جنین وجود دارد.

وی گفت: رئیس جمهور تاکید دارد همه دستگاه‌ها با نگاه حمایتی نیاز خانواده‌ها را تامین کنند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: ما باید کار فرهنگی و پشتیبانی انجام دهیم. بهزیستی خیلی توانسته سرعت دهد که فرزندان شیرخوار سریع‌تر به خانواده‌ها ملحق شوند یا مسئله اهدای جنین در حال اصلاحاتی است که در بحث جمعیت کمک‌کننده است.

خزعلی ادامه داد: شاید قبل از تصویب قانون جوانی جمعیت مسئولیت بیشتری متوجه ما بود، اما الان ستاد ملی جمعیت بیشتر مسئولیت‌ها را دارد، اما بودجه آن‌ها کم است.

واگذاری زمین و خانه رایگان به چهارقلوها

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بیان کرد: یکی از بدشانسی‌های دولت این است که اگر صد کار کند و یک مشکل باشد آن مشکل خیلی بزرگ می‌شود. چهارقلو‌هایی در استان‌های مختلف شناسایی شدند و به آن‌ها زمین اهدا شده است البته زمین و خانه رایگان دادن در قانون جوانی جمعیت نیست که به مجلس رفت و مصوب شد و اجرایی شد.

وی اضافه کرد: در کرمان یکی مشکلی داشتیم که سه تا چهارقلو در ماهان و زرند داشتیم که دو تا از آن‌ها زمین گرفتند و قرار شد ۵۰۰ میلیون وام برای ساخت پراخت شود، اما یکی از آن‌ها زمین نمی‌خواهد و خانه می‌خواهد. برای فرزند سوم به بعد هم پیش‌بینی‌هایی شده است.

خزعلی گفت: در سال جاری وزیر راه در استان‌های مختلف واگذاری زمین داشته و واگذاری ۲۴ هزار قطعه به خانواده‌هایی که بالای سه فرزند داشتند، انجام شده است و باید به همه خانواده‌هایی که بالای سه فرزند دارند، داده شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: وام خوداشتغالی زنان روستایی در بودجه ۱۴۰۲ و برنامه هفتم دیده شده است روستا پایه و محورش بانوان هستند. در غزه هم اگر بانوان نبودند این مقاومت و پایداری ادامه پیدا نمی‌کرد.

وی عنوان کرد: وام خوداشتغالی زنان روستایی پرداخت می‌شود و الان برخی از شهر‌ها به روستا‌ها برگشتند و تولیدی راه انداختند.

خزعلی گفت: مجوز‌های کسب و کار تسهیل شده، اما مجوز سلامت سختی‌های خود را دارد. بحث بازارچه موضوع مهمی است که روستاییان چه در صنایع تبدیلی و چه در فروش مطرح می‌کنند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار کرد: یک درصد بودجه برای زنان و خانواده اعمال شد و دستگاه‌های اجرایی باید آن را پرداخت کنند و در ۹ موضوع اجرایی می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − پنج =