تورم مسکن در تهران کاهشی شد

در آذرماه امسال تورم ماهانه مسکن ۴.۴ درصد، تورم نقطه به نقطه ۱۱.۲ درصد و تورم سالانه مسکن در شهر تهران ۰.۶ درصد کاهش داشته است.

به گزارش فراهان خبر به نقل از خبرنگار باشگاه خبرنگاران برخی از کارشناسان مدعی افزایش قیمت مسکن در تهران هستند و اعلام می‌کنند که بازار مسکن در تهران وارد دوره رکود تورمی شده است، اما گزارشات مرکز آمار حاکی از نزولی شدن نرخ تورم در کشور است به طوری که طبق اعلام مرکز آمار در آذر ماه شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٢٧۴.۴ رسیده است که نسبت به ماه قبل (٢٨٢.۵)، ٢.٩ درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم ماهانه

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به ماه قبل است و در آذر ماه ۱۴۰۲ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ٢،٩ درصد بوده است که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (١.۵درصد)، ۴.۴ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم نقطه به نقطه

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل  است. در آذر ماه تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ۵٧.۵ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه این ماه در مقایسه با ماه قبل (۶٨.٧ درصد) ١١.٢ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم سالانه

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به این ماه نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل است. نرخ تورم سالانه آذر ماه آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٨۵.٧ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٨۶.٣ درصد)، ۰.۶ واحد درصد کاهش داشته است.

براساس این گزارش طبق آخرین وعده‌هایی هم که وزارت راه و شهرسازی داده است همزمان با افزایش میزان تولید مسکن در کشور شاهد کاهش قیمت مسکن خواهیم بود و این روند کاهشی همچنان تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

گفتنی است همزمان با کاهش نرخ تورم ماهانه مسکن در تهران و رسیدن آن به ۴.۴ درصد در آذر ماه این امید می‌رود که به زودی قیمت مسکن هم روند کاهشی شدن به خود بگیرد و متقاضیان بیشتری در مشاوران املاک برای خرید مسکن حضور یابند.

انتهای خبر/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 5 =