السنوار برای جشن پیروزی برنامه‌ریزی می‌کند

یک روزنامه‌نگار صهیونیست با انتشار مقاله‌ای تأکید کرد: رئیس جنبش حماس در غزه برای برگزاری جشن پیروزی برنامه‌ریزی می‌کند.

به گزارش فراهان خبر؛ یک روزنامه‌نگار صهیونیست با انتشار مقاله‌ای درباره طرحی برای آتش‌بس سه ماه در غزه برای آزادی تدریجی کلیه اسرای صهیونیست، تأکید کرد: «یحیی السنوار» رئیس جنبش حماس در غزه به جای تلاش برای ترک این منطقه تحت فشار بمباران‌های اسرائیل، برای برگزاری جشن پیروزی برنامه‌ریزی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فلسطینی سمانیوز، «ناحوم برنیاع» روزنامه نگار صهیونیست در این باره نوشت: فارغ از نام طرح تبادل اسرا بین اسرائیل و حماس و هویت پیشنهاد دهنده آن، توافق درباره آزادی اسرا نشان دهنده آن است که کابینه اسرائیل، پیامد‌های محدود جنگ علیه غزه را پذیرفته است.

وی افزود: پیش بینی می‌شود این توافق به افزایش شدید کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه و بازگشت اهالی شمال این باریکه به منازلشان، عقب نشینی نیرو‌های ارتش اسرائیل و ایجاد یک نهاد با بودجه بین المللی برای بازسازی غزه بینجامد.

این روزنامه نگار صهیونیست تأکید کرده است: «بدترین نقطه در این زمینه تضمین مشارکت حماس در کنترل نوار غزه در آینده است.»

برنیاع افزود: مرحله اول هر توافقی به مسائل انسانی اختصاص خواهد داشت که بر اساس آن باید اولویت به آزادی بیماران، زخمی‌ها و افراد مسن در مقابل آزادی هزاران اسیر فلسطینی داده شود.

این روزنامه نگار همچنین خاطرنشان کرده است: پس از ۱۰۰ روز ناکامی و ویرانی در غزه، امروزه فرماندهان ارتش اسرائیل وضعیت را به خوبی درک کرده اند. اما سؤال این است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و وزرایش چگونه می‌توانند شکاف بین انتظارات غیرمسئولانه‌ای که ایجاد کرده اند با تصمیمات دشواری که در مقابل اتخاذ آن‌ها مقاومت می‌کنند را از بین ببرند.

برنیاع تصریح کرده است: «برای اسرائیل مایه خوشحالی خواهد بود که اجازه دهد رهبران حماس از جمله یحیی السنوار و محمد الضیف از غزه خارج و به قطر یا کشور‌های دیگر منتقل شوند و سرنوشت یاسر عرفات و اطرافیانش در بیروت در جنگ لبنان برایشان تکرار شود. اما واقعیت آن است که غزه، بیروت نیست و السنوار نیز عرفات نیست.»

این روزنامه نگار صهیونیست تصریح کرده است: السنوار در حال حاضر در پی خروج از نوار غزه نیست. بلکه برای برگزاری جشن پیروزی در غزه برنامه ریزی می‌کند.

برنیاع می‌افزاید: دشوارترین سؤال مطرح، همچنان این است که آیا امید به آزادی ۱۳۶ اسیر اسرائیلی، توجیه خوبی برای پرداخت چنین هزینه‌هایی است یا خیر؟

این روزنامه نگار صهیونیست خاطرنشان کرد: من بر این باورم که بله. این امر نیز نه بدان دلیل است که اکثر آن‌ها افرادی هستند که به دلیل مقصر بودن کابینه و ارتشی که آن‌ها را در یک ناکامی و شکست بی نظیر قبل و بعد از هفتم اکتبر به حال خود رها کرده اند، گرفتارند، بلکه به این دلیل است که نتانیاهو و کابینه اش مسئول این وضعیت هستند و این امر، جزو وظایف اصلی آن‌هاست.

برنیاع می‌افزاید: در میان مسئولان عالی رتبه سیاسی و نظامی اسرائیل، عده‌ای ترجیح می‌دهند موضوع اسرای اسرائیلی را به دلیل اینکه آن‌ها را منبع مزاحمت می‌دانند از برنامه کاری حذف کنند و پرداختن به آن‌ها مانع فعالیت ارتش در میدان و تقویت موضع حماس می‌شود. به همین دلیل، بهتر است در برابر سرنوشت آن‌ها تسلیم شد و به جلو حرکت کرد.

این روزنامه نگار صهیونیست در ادامه می‌نویسد: کابینه کنونی اسرائیل، نمی‌تواند جنگ را مدیریت کند. زیرا به دلیل اختلافات بین بن غفیر با سموتریچ، جو بایدن و آنتونی بلینکن با گانتز و ایزنکوت در حال از هم پاشیدن است.

برنیاع همچنین ادعا کرد: حماس غزه را ترک نخواهد کرد و ممکن است بتوان در جنگ‌های بعدی و زمانی که توافقی را که قرار است به دست بیاید نقض کند، آن را ریشه کن کرد.

این روزنامه نگار صهیونیست نوشت: در بهترین حالت، اسرای اسرائیلی آزاد خواهند شد و ارتش اسرائیل فقط به جبهه شمالی [مرز فلسطین اشغالی با لبنان] خواهد پرداخت. اما در بدترین سناریو، توافقی به دست نخواهد آمد و ارتش اسرائیل بدون هیچ نقشه و برنامه‌ای در مقابل ۲ میلیون آواره که هیچ جایی را برای رفتن به آن ندارند، جهانی که با آن دشمن است، حاکمیت خسته و از پا درآمده آمریکا، اسرایی که نجات نخواهند یافت، شهرک نشینانی که قادر به بازگشت به شهرک هایشان نخواهند بود، اقتصاد بحرانی، بودجه ته کشیده و فضای سیاسی مشغول به تنش‌های داخلی، سرگردان خواهد بود.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 2 =