صادرات نفت ایران ۵۰ درصد افزایش یافت

روزنامه نیکی ژاپن نوشت: صادرات نفت ایران در سال ۲۰۲۳ تقریبا ۵۰ درصد افزایش یافته و به ۱.۲۹ میلیون بشکه در روز رسیده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری«فراهان خبر»؛ روزنامه نیکی ژاپن طی گزارشی نوشت: صادرات نفت خام ایران در سال گذشته میلادی تقریبا ۵۰ درصد افزایش یافته و به بالاترین رقم ۵ سال گذشته یعنی حدود ۱.۲۹ میلیون بشکه در روز رسیده است.

به نوشته این گزارش، بیشتر این نفت به مقصد چین ارسال شده است.

بنا بر برآورد‌های آژانس بین‌المللی انرژی، ایران در سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۲.۹۹ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده که ۴۴۰ هزار بشکه بیش از سال ۲۰۲۲ است.

این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی کرده است که رقم تولید ایران در سال ۲۰۲۴ هم ۱۶۰ هزار بشکه دیگر بیشتر شود.

میزان صادرات نفت ایران طی ۶ سال گذشته به تفکیک کشور

تقاضا از سوی چین، ایران را ترغیب کرده تا تولید خود را افزایش دهد. آمار‌های شرکت اروپایی کپلر نشان می‌دهد، تقریبا ۹۰ درصد صادرات نفت خام ایران به چین بوده است.

بنا بر اعلام رویترز و منابع دیگر، ۴۰ پالایشگاه مستقل کوچک و متوسط چین، اغلب نفت ایران را با یوآن می‌خرند.

نفتکش‌هایی که ایران را برای انتقال محموله‌ها ترک می‌کنند به منظور دور زدن تحریم‌ها، از روش‌هایی نظیر انتقال کشتی به کشتی در دریا و پنهان کردن اطلاعات مکان خود استفاده می‌کنند.

به نوشته این روزنامه ژاپنی، از زمان جنگ اوکراین که قیمت نفت خام و بنزین افزایش یافته است، رویکرد واشنگتن نسبت به تحریم‌های ایران تغییر کرده و دولت بایدن مجبور شده است تا به صورت ضمنی صادرات نفت ایران را بپذیرد.

باشگاه خبرنگاران جوان 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =