جدیدترین نرخ‌های ساخت مسکن ملی اعلام شد

بازرس انجمن انبوه سازان مسکن گفت: طبق جدیدترین آمار‌های سازمان برنامه و بودجه، در شاخص‌های مربوط به ابنیه، با کاهش قیمت مواجه هستیم.

بازرس انجمن انبوه سازان مسکن گفت: طبق جدیدترین آمار‌های سازمان برنامه و بودجه، در شاخص‌های مربوط به ابنیه، با کاهش قیمت مواجه هستیم.

آقای شهاب سعادت نژاد گفت: شاخص تعدیل عددی است که توسط سازمان برنامه و بودجه در هر فصل ارائه می‌شود و نشان دهنده مقدار تورم هر یک از  بخش‌ها در رشته‌های مختلف است. در سال جدید شاخص تعدیل سه ماه سوم و چهارم ۱۴۰۰ اعلام شد، اما این شاخص در رشته ابنیه، کمتر از سه ماه دوم پارسال اعلام شد؛ یعنی در این بازه زمانی، در قسمت مصالح و دستمزد و شاخص‌های مربوط به ابنیه در ساختمان‌ها با کاهش قیمت مواجه هستیم.

به گفته بازرس انجمن انبوه سازان مسکن، در چند سال گذشته شاهد افزایش نرخ تورم و گران شدن مصالح ساختمانی به ویژه آهن و سیمان مواجه بوده‌ایم که این افزایش قیمت‌ها را بانک مرکزی هم تایید کرده است، اما هم اکنون شاخص تعدیل کل ابنیه کمتر دوره قبل اعلام شده؛ یعنی پیمانکاران و مشاوران و سازندگان که پروژه‌های دولتی را انجام می‌دهد، مبلغی کمتر از سه ماهه دوم ۱۴۰۰ بابت کار کرد و خرید مصالح و دستمزد‌های خود باید دریافت کنند.

او می‌گوید: یکی از علل عدم استقبال سازندگان و انبوه سازان از ساخت طرح مسکن ملی، اعلام قیمت ساخت بسیار پایین آن است که هم اکنون ۴.۷۲ میلیون برای هر متر مربع ساخت محاسبه می‌شود. این عدد حتی بسیار کمتر از اعداد اعلامی سازمان برنامه و بودجه برای ساخت یک متر مربع ساختمان است؛ به طوری  که قیمت ساخت یک ساختمان بالای ۵ طبقه در شهر‌های بزرگ با رعایت استاندار‌های موجود در هر متر  مربع ۱۰ میلیون تومان  است و با افزایش هزینه‌های مصالح ساختمانی، این قیمت‌ها هم افزایش خواهد یافت.

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده که در نهضت ملی مسکن، سالانه یک میلیون واحد ساختمانی می‌سازد.

جدیدترین نرخ‌های ساخت مسکن ملی اعلام شد

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + نوزده =